Plasty

07. září 2021 21:25

Revoluce v technologii koinjekce

ENGEL zvyšuje společně se společností Top Grade Molds
podíl recyklátu v sendvičových komponentech

Nová technologie koinjekce, kterou společnost ENGEL vyvinula společně se společností Top Grade Molds, umožňuje při výrobě kbelíků vysoký podíl recyklovaného materiálu, který je zcela uzavřen v nepoužitém materiálu a překonává tak obvyklou technologii sendvičového vstřikování. Veškeré výhody této nové metody budou prezentovány při výrobě kbelíků o objemu 5 galonů během sympózia ENGEL live e-symposium 2021 ve dnech 22. až 24. června. V kombinaci s novým vstřikovacím strojem ENGEL duo speed je dosahováno velmi krátkých dob cyklu. 

V celém světě roste politický tlak na použití recyklovaných plastových materiálů. Některé země již dnes předepisují minimální podíl recyklátu u určitých výrobků. V západní části USA je například v některých oblastech na trhu požadován u kbelíků podíl recyklátu 25 procent. Nelze opomenout také požadavek, aby tmavý recyklovaný materiál nebyl viditelný ani v bodu vstřiku. Tyto trendy posunuly vývoj nové metody koinjekce. S podílem recyklátu vyšším než 30 procent pětigalonové kbelíky vyrobené v rámci sympózia ENGEL live e-symposium v mezinárodním srovnání jasně překračují tyto velmi přísné americké požadavky.

Velmi krátké doby cyklu

Partnerem ve vývoji společnosti ENGEL je výrobce nástrojů specializovaný na obalové aplikace Top Grade Molds z kanadské Mississaugy. Kbelíkovou formu určenou pro světovou premiéru poskytne americký výrobce kbelíků M&M Industries (Chattanooga, Tennessee). Tato forma pracuje na vstřikovacím stroji ENGEL duo speed, který společnost ENGEL vyvinula cíleně pro požadavky výrobců kbelíků a skladových a přepravních nádob. Tento nový typ velkého stroje spojuje produktivitu a efektivitu s krátkými dobami cyklu. Koinjekce zajišťuje krátké doby cyklu a také výrobu kbelíků obvyklou metodou jednokomponentového vstřikování.

Koinjekce umožňuje koncentraci upraveného materiálu v jádru dílu a jeho úplné uzavření do vrstvy z nepoužitého materiálu. Aby byla možná také recyklace sendvičových výrobků na konci jejich doby použití, je nepoužitý materiál a recyklát ze stejného plastu. Při výrobě pětigalonových kbelíků se zpracovává HDPE, přičemž recyklát pochází ze sběru starého plastu.

Maximální kvalita výrobků

Největší výzvou při sendvičovém vstřikování plastů je dosažení vysokého podílu recyklátu bez ovlivnění kvality výrobku a výkonu. Vývoj se proto zaměřil na sloučení obou tavenin plastu ve formě bez jejich předchozího promíchání v toku taveniny. K přepínání z recyklátu na primární nepoužitý materiál v blízkosti kavity, přímo v místě vstřiku, se proto používá systém jehlového uzávěru.

5galonové kbelíky se v Severní Americe univerzálně používají pro nejrůznější výrobky. Obě frakce materiálů – jádro a hlavní materiál – jsou ve výrobním procesu od sebe striktně odděleny a recyklát je také u bodu vstřiku zcela obklopen nepoužitým materiálem. Proto je tato nová metoda koinjekce zajímavá také pro potravinářský průmysl.

Představením nové metody koinjekce posiluje společnost ENGEL dále svou kompetenci v oblasti výroby sendvičových výrobků s jádrem z recyklátu. Zatímco metoda skinmelt představená společností ENGEL na veletrhu K2019 najde své uplatnění především ve výrobě technických dílů a logistických boxů a palet, splňuje metoda koinjekce vyvinutá společně se společností Top Grade Molds nároky výrobců kbelíků a také dalších menších obalových výrobků a je vhodná také při použití vícekavitních forem.

Posílení použití recyklátu je jedním z důležitých předpokladů pro vybudování oběhového hospodářství v oblasti plastů. Tento proces společnost ENGEL společně se svými partnerskými podniky intenzivně podporuje.

Pětigalonové kbelíky mají v Severní Americe univerzální použití. (Obrázek: iStock)

Za účelem demonstrace se kombinuje průhledný hlavní materiál z nepoužitého materiálu s černým recyklátem. Je tak viditelný vysoký podíl recyklátu. (Obrázky: ENGEL)

Vysoká hospodárnost je zajištěna také díky kompaktní dvoudeskové technologii společnosti ENGEL. Stroj duo speed je u všech velikostí uzavírací síly kratší než srovnatelné vstřikovací stroje používané v této oblasti, což šetří nákladnou plochu haly. (Obrázek: ENGEL)


ENGEL AUSTRIA GmbH

ENGEL je jednou z předních firem v oblasti výroby vstřikovacích strojů. Skupina ENGEL dnes nabízí veškeré technologické moduly pro zpracování plastů z jediného zdroje: vstřikovací stroje pro termoplasty a elastomery a automatizaci, přičemž jednotlivé komponenty jsou konkurenceschopné i samy o sobě a jsou úspěšné na trhu. Se svými devíti výrobními závody v Evropě, Severní Americe a Asii (Čína, Korea), pobočkami a zastoupeními ve více než 85 zemích nabízí ENGEL svým zákazníkům optimální podporu na celém světě, aby byli se svými novými technologiemi a nejmodernějšími výrobními linkami konkurenceschopní a úspěšní.

Mohlo by se Vám líbit

Výroba automobilů roste, bateriové vozy z ČR zaznamenávají výrazný úspěch i na zahraničních trzích

Meziroční nárůst výroby o 16,2 % a celkových 1 162 315 vyrobených automobilů, to jsou výsledky domácích výrobců osobních vozidel za prvních deset měsíců letošního […]

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]