Plasty

31. října 2018 08:42

Quo vadis, plasty?

Jako každé jiné odvětví i plastikářský průmysl prochází svým vývojem. Jak tento vývoj vnímáte ve vaší společnosti? Proto jsme se zeptali:
Quo vadis, plasty?

Ing. Jakub Hrdina
regional manager CEE, RESINEX Czech Republic s.r.o.

V plastikářském průmyslu vidíme řadu trendů. Je to např. 3D tisk, kde se mezi nejpoužívanější materiály již douhodobě řadí PLA Ingeo a ABS Magnum.
Dalším trendem je výroba stále sofistikovanějších obalů. Výsledkem je nutnost složitějších vícevrstvých struktur obalů, kde k nejlepším materiálům patří Enhanced polyethylene Elite, Innate či Polyolefin elastomer Affinity. Rozhodně ale dnes nemůžeme pominout trend, který řeší dopady plastů na životní prostředí a zdůrazňuje trvale udržitelná řešení.
Tento trend je poháněn kombinací zvyšujícího se zájmu veřejnosti o životní prostředí, aktivitami řady předních firem a zpřísňující se legislativy. Přináší zvýšený zájem o bioplasty jako je I´m Green HDPE, LDPE, LLDPE či PLA Biobatch, ale hlavně o cirkulární ekonomiku a recyklaci plastů.
Na druhou stranu ale jak moc současný je to trend? Naše mateřská firma Ravago recykluje plasty již od roku 1961 a patří v tomto oboru k světovým lídrům. Naši specialisté již řadu let úspěšně spolupracují s předními evropskými automobilkami a významnými Tier při aplikaci vysoce kvalitních recyklovaných plastů na automobilové díly. Doposud se jednalo hlavně o náročné, ale nepohledové aplikace, kde se uplatňovali plněné PP Mafill, PA Ravamid, ABS Sicoflex či PC/ABS Mablex. Vlastnosti těchto materiálů jsou na velmi vysoké a hlavně stabilní úrovni díky pečlivému výběru surovin a přísné kontrole kvality.
PA Ravamid tento rok navíc získal oficiální certifikaci Eco-Label dle ISO 14021 pro recyklované materiály.

 

Ing. Petr Valda
výkonný ředitel, KASKO spol. s r.o.

Současná situace v oblasti plastů je téměř schizofrenní s ohledem na jejich nedostatek. Výrobci a dodavatelé navyšují ceny a odběratelé se předhánějí v nákupech, aby měli z čeho vyrábět. Věřím ale, že se tato situace stabilizuje a výrobci nepřeženou tento tlak na svoje zákazníky, který plyne z aktuálního nedostatku. Musí si uvědomovat, že tento stav nebude dlouhodobý.
V oblasti vstřikování plastů osobně vidím největší potenciál v automatizaci a robotizaci. Nároky na obsluhu strojů se zvyšují a v oboru vstřikování plastů je v mnoha firmách nepřetržitý provoz.
To samozřejmě naráží na nedostatek personálu. Ale i v případě dostatku personálu (což je aktuálně spíše sci-fi), není jednoduché zaručit pozornost a přesnost lidské obsluhy. Obzvláště u vkládání součástí do plastových výlisků (klipy, spony, …). Právě tyto vícepráce přinášejí vyšší přidanou hodnotu a jsou i vyžadovány zákazníky. Zároveň také zvyšují rizika NOK dílů.
Velice se nám v tomto směru osvědčuje právě robotizace, která nám kompenzuje nedostatek pracovníků, umožňuje zrychlovat proces a přitom zabezpečuje 100% kompletnost. Za poslední rok jsme takto posílili náš tým o 12 „pracovníků“ a eliminovali nekompletní díly. Toto je jeden ze směrů, kam kráčí i plasty.

 

Ing. Olga Vyčánková
technická ředitelka, Fatra, a.s.

Vývoj v plastikářském průmyslu směřuje ke stále dokonalejším produktům jak z pohledu designu, tak účelnosti. Velká pozornost je věnována recyklaci a využívání biobased materiálů. Zákazník očekává i příznivou cenu, proto se progresivně využívá automatizace a digitalizace.
Rozvojová strategie naší společnosti, která má více než osmdesátiletou tradici a je lídrem plastikářského průmyslu v ČR, se zaměřuje nejen na masivní investice do dalšího rozvoje, ale je i v souladu s Evropskou strategií pro plasty v oběhovém hospodářství.
Nejenže recyklujeme vlastní technologický odpad, ale připravujeme i rozšíření stávající kapacity na zpracování externího plastového odpadu s cílem snižovat ekologickou zátěž životního prostředí.

Mohlo by se Vám líbit

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]

Dopag představuje nové portfolio pod značkou DispensTech.

Dopag Eastern Europe je dceřinou společností HILGER & KERN GROUP, která se svými více než 350 zaměstnanci a 40 pobočkami po celém světě je mezinárodním […]