Plasty

13. dubna 2016 00:29

Procesy při vývoji a výrobě plastových dílů a forem

Stupňující se požadavky na dodavatele forem přinášejí nemalé nároky na zvládnutí procesů v předvýrobních etapách. Nástrojárny si se skřípením zubů musely zvyknout na šibeniční termíny a konstrukční změny po zadání. Díky novým CAD/CAM systémům, jako je např. Inventor HSM, klesl počet nervově zhroucených programátorů NC strojů na historické minimum, protože změna tvaru na poslední chvíli již neznamená zahodit veškerou předchozí práci, ale pouze vygenerování nových NC programů jedním tlačítkem. Stále častěji přibývají komplexní zadání na vývoj výlisku, nikoliv pouze na výrobu dokonalé formy. S tím úzce souvisí potřeba dalšího rozvoje IT technologií. Pokusím se o stručné shrnutí, jakými prostředky by měl výrobce dnes disponovat, aby obstál v tvrdé konkurenci.

ERP

Že se výroba nedá efektivně řídit souborem excelovských tabulek je dnes jasné každému. Méně jasný je výběr správného ERP systému. Je obecně známé, že systémy převzaté se sériových výrob jsou v nástrojárnách nepoužitelné, byť by byly sebeznámější. Procesy v nástrojárnách jsou specifické a použití ERP systému, který není přímo určen pro tento typ výroby, obvykle vede k frustraci všech zúčastněných. Jak tedy oddělit zrno od plev? Systém pro nástrojárny musí umět rychle vytvořit kalkulaci formy, nabídku formy, nabídnout různé prostředky pro tvorbu technologických postupů, ale i umožnit práci bez nich, pracovat s kusovníky z CAD systémů, sledovat vykrytí pozic materiálem, manažer musí mít online přehled o rozpracovanosti a nákladech zakázky.

PLM

Dokumentace jak technická (výkresy, specifikace), tak obecná (faktury, RIDO, spisová služba) vyžaduje více než jen sdílené místo někde na disku. Samozřejmostí by mělo být certifikované datové úložiště, které zajistí přístup k dokumentům pouze oprávněným osobám, workflow, schvalovací a změnové řízení, správa verzí, historie,správa uživatelů, projektů (propojení AD), integrace CAx, Office, Outlook, plotmanagement, datové schránky, ERP.

CAD/CAM

Na trhu je dostatek různých systémů, takže pokud používaný systém nenabízí něco z tohoto stručného výčtu funkčnosti, je nejvyšší čas vybrat jiný…

  • Freeform modeling
  • Rychlé a snadné vytvoření komplexních tvarů
  • Snadná kombinace s hybridním modelováním (param, direct, free)
  • Plně heterogenní modelovací prostředí
  • Načítání CAD dat i v nativních formátech jiných systémů
  • Asociativita model – NC program
  • Adaptivní obrábění
  • Rychlost výpočtu
  • Postprocesor optimalizovaný pro každý stroj

SIMULACE

Potřeba simulace je neoddiskutovatelná, argument typu: „My máme vlastní lis, nás ty zkoušky zase tak moc nestojí,“ není moc silný, protože když při zkoušce zjistíte, že plast špatně zatéká nebo že se výlisek bortí, tak už je dost pozdě. Simulace provedená již při návrhu formy umožní problémům předejít a formu optimalizovat. Ač nejsem ekonom, tak snížení nákladů z toho bije do očí.

MES

Informační systém či ad-on modul podnikového informačního systému ERP, který má především za úkol operativně řídit výrobu a získávat potřebná on-line data o jejím aktuálním stavu a rozpracovanosti.

Viewer

Masivní nasazení prohlížečů v počítačích ve výrobě zpřístupní i 3D modely všem pracovníkům, což podstatně usnadní práci nejen technikům, ale i např. zámečníkům při montáži formy.

Ladislav Peleška, TD-IS
www.td-is.cz

Základní proces u výrobce plastových výlisků a forem

Mohlo by se Vám líbit

Pozoruhodný produkt pro rok 2024: ANeT-WebTime překonal hranice docházkových systémů

Redakce odborného portálu BusinessIT.cz každoročně vybírá ta nejlepší IT řešení k zařazení do přehledu Pozoruhodných produktů pro následující rok. V letošním roce do této galerie slávy […]

Panasonic vylepšil TOUGHBOOK 55, aby ještě lépe vyhovoval měnícím se nárokům na práci v terénu

TOUGHBOOK 55mk3 nastavuje standard v oblasti odolných mobilních počítačů pro jakékoli použití díky výrazně vylepšenému výpočetnímu výkonu „Raptor Lake“, modularitě a konektivitě. Společnost Panasonic Connect […]

Raise3D uvedla 3D tiskárnu DF2 pro profesionální resinový tisk

3D tiskárna představuje vstup Raise3D na trh 3D tisku z fotopolymerové pryskyřice a je dalším milníkem firmy v portfoliu profesionálních a průmyslových 3D tiskových řešení Společnost […]