Plasty

03. ledna 2023 17:58

Povrchové úpravy zlepšující vlastnosti elastomerových těsnění od společnosti Trelleborg

Povrchové úpravy slouží ke zlepšení těsnicího efektu a dalších vlastností, které základní materiály nemají. Dokončovací operace, jako je povlakování, slouží ke zlepšení drsnosti povrchu s cílem snížit tření a prodloužit životnost komponentů. Tradiční povrchové úpravy mohou mít potíže s přilnavostí, nebo s dostatečným ošetřením těžko přístupných míst na složitějších výrobcích.

Společnost Trelleborg Sealing Solutions nabízí povrchové úpravy Flexcoat™, které optimalizují třecí vlastnosti těsnicích prvků a usnadňují tak jejich montáž. Výhody se naplno projeví především při automatizované montáži. Další oblastí využití jsou konektory a rychlospojky. Povlaky Flexcoat™ jsou obvykle doporučeny do statických aplikací, ale mohou být použity i v dynamických aplikacích, kde jsou malé zdvihy či pomalé rychlosti.

Kromě toho, nabízí firma Trelleborg Sealing Solutions povrchovou úpravu Flexclean™, kdy jsou těsnění dodávána podle specifických norem v různých stupních čistoty. Přičemž se může jednat o čistotu povrchu nebo o vnitřní čistotu těsnicího prvku. Povrchová úprava Flexclean ™ nabízí tři úrovně čistoty: definováním velikostí a počtu nečistot na povrchu podle ISO 16232 nebo čistota podle ISO 14644-1 („cleanroom“ třída 5) nebo čistota podle standardu PWIS-free.

Další, speciálně vyvinutou povrchovou úpravou, je Seal-Glide®. Jedná se o povrchovou úpravu z nanočástic, která zlepšuje třecí vlastnosti v porovnání s konvenčními povlaky. Nanáší se inovativním postupem, díky kterému je povlak až 50krát tenčí než u běžných povlaků. Tato technika také umožňuje úpravu dílů se složitými tvary, jako jsou například tvarové zápichy, jejichž plochy by standardními technologiemi povlakování nebylo možné ošetřit. Elastomerové součástky povlakované technologií Seal-Glide® mají i po natažení hladký povrch bez trhlin a kluzné vlastnosti jsou zachovány.

Testování ukázalo, že koeficient tření v počáteční fázi zkoušek lze snížit o více než 80 %, což usnadní montáž a minimalizuje „stick-slip“ efekt během provozu. Povrchová úprava Seal-Glide® vykazuje během dynamického provozu výrazné zlepšení třecích vlastností. Ve srovnání se standardními povlaky je tření při delším používání také nižší, a to díky vynikající přilnavosti a nízkému otěru.

Seal-Glide Medical®

Kompatibilita se širokou řadou materiálů a flexibilita při použití s geometricky složitými díly znamená, že Seal-Glide® lze použít v mnoha různých aplikacích a průmyslových odvětvích. Povrchovou úpravu Seal-Glide® Medical je možné využít v oblasti zdravotnictví, jelikož nabízí stejné výhody a splňuje regionální i globální předpisy.

Zjistěte více o povrchových úpravách od společnosti Trelleborg Sealing Solutions

Odstranění šestimocného chromu

Povrchové úpravy jsou v hydraulických aplikacích velmi důležité pro zachování výkonnosti a životnosti hydraulických systémů. Směrnice REACH požadovala odstranění šestimocného chromu jako povlaku a z toho důvodu je nutné prozkoumat alternativní materiály. Nicméně, vlastnosti povrchových úprav dalších povlaků se od šestimocného chromu velmi liší a vyžadují tak další experimenty.

Bílá kniha a webový seminář dostupný v technické knihovně společnosti Trelleborg Sealing Solutions zkoumá povlaky, které nahradí šestimocný chrom (Hexavalent Chromium) jako povrchovou úpravu v hydraulických aplikacích.

Navštivte technickou knihovnu nebo se podívejte na webový seminář

 

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]

Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 s novou technologickou expozicí i rozšířenou prezentací 3D tisku

Mezinárodní strojírenský veletrh opět soustředí na jednom místě inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií se letos uskuteční na […]

Řešení problémů s vyrovnáním – Aplikace v leteckém a obranném průmyslu

K dosažení spolehlivých výsledků měření přímosti na dlouhé vzdálenosti je nutné použití: přesných přístrojů precizního softwaru pro zpracování dat pečlivých kalibračních postupů APLIKACE PRO LETECKÝ […]