Plasty

26. září 2017 00:30

Plasty Mladeč = Filament PM

… rozšíření portfolia materiálů i barev

Plasty Mladeč, provoz Zemědělského družstva Haňovice, rozšiřuje své portfolio výrobků o nový materiál PA Jet (nylon) a zároveň nabízí v kategorii PLA dvě nové barvy – metalickou zelenou, fluorescenční zelenou a fluorescenční žlutou.

Provoz Plasty Mladeč vyrábí tiskové struny již pátým rokem na úrovni světového formátu. Ve svém portfoliu produktů nabízí řadu materiálů. Mezi ty nejzákladnější patří právě již zmiňované PLA.

PLA (polylactid acid/kyselina polymléčná) je nejvíce využívaným materiálem především pro domácí 3D tisk a také školy. Materiál PLA získává čím dál větší popularitu z důvodu nenáročného 3D tisku a zajímavou pohledovou kvalitou jednotlivých výtisků (při dobrém chlazení během jeho tisku). Naopak nevýhodou je menší pružnost a nízká tepelná odolnost oproti jiným materiálům. Přesto ta není u většiny uživatelů 3D tisku tou hlavní prioritou.

Mezi oblíbené barvy patří především přírodní a bílá. Zákazníci si velmi oblíbili také barvu stříbrnou, zelenožlutou (limetku), ale i barvy s metalickým nádechem, které Plasty Mladeč pod značkou Filament-PM ve svém portfoliu nabízí. V současné době nabývají čím dál více na popularitě jasné, zářivé a lesklé barvy. Z tohoto důvodu Plasty Mladeč rozšířily kategorii PLA o dvě fluorescenční barvy – konkrétně fluorescenční zelenou a fluorescenční žlutou a třetí metalickou zelenou. Tyto barvy jsou nabízeny o průměru 1,75 mm a v 1 kg balení. Kategorie PLA nyní celkem zahrnuje 23 barev, ze kterých si snad každý uživatel najde tu svoji oblíbenou. Zde samozřejmě barevný vývoj nekončí, a uživatelé filamentů značky Filament-PM mohou zanedlouho čekat další nové barvy v PLA. Dokonce bude společnost i tyto odstíny implementovat do dalšího velmi oblíbeného materiálu pro tisk, a to PETG.

Pokročilejší uživatelé v oblasti 3D tisku pracují i s méně obvyklými materiály/polymery. Požadavky a nároky na filamenty se čím dál víc zvyšují – zejména v jeho mechanické pevnosti a tepelné odolnosti. Proto došlo k rozšíření portfolia o nový materiál nesoucí název PA Jet – tedy nylon. Jedná se o inženýrský termoplast s tiskovými parametry obdobnými ABS:

  • teplota HE 235 °C
  • teplota HB 110 °C
  • rychlost tisku 40 mm/s
  • bezprůvanové temperované prostředí
  • tisk bez ofuku objektu
  • tisková podložka kapton, silnější Ultem nebo obyčejný kancelářský papír přilepený lepidlem na vyhřívaném skle.

PAJet je složený z amidických skupin o určitém počtu v makromolekule. Tento počet skupin při polymeraci dává PAJetu vlastnosti vhodné pro tisk náročnějšího inženýrského plastu i na stolních tiskárnách. Vlastnosti tohoto tiskového média jsou specifické oproti běžným materiálům, a to vyšší tepelná odolnost do 160 °C, vyšší rázová houževnatost a vysoká odolnost vůči oděru. Díky vysoké odolnosti proti oděru a vysoké rázové houževnatosti je PAJet využívan pro tisk kluzně namáhaných ložisek, spojů, distančních prvků a čepů.

Další uživatelskou výhodou, na kterou společnost Plasty Mladeč myslela, je nižší nasákavost vzdušné vlhkosti tohoto typu nylonu oproti ostatním polyamidům.


Plasty Mladeč
Haňovice 18
783 21 Chudobín
e-mail: info@plastymladec.cz
Tel.: +420 585 100 308
www.plastymladec.cz


Mohlo by se Vám líbit

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]