Plasty

20. dubna 2015 00:37

Plasty a… káva

Plasty nalezneme také v kapslích na kávu

Káva. Při vyslovení tohoto slova si představím nádhernou a neodolatelnou vůni. Co se vybaví vám jako první? Myslím, že je to právě káva, se kterou má spousta z nás, milovníků tohoto nápoje, spojený určitý „rituál“, zvyk.

Zkrátka, když se řekne káva, někomu se vybaví ranní probouzení, které díky tomuto nápoji prostě musí být přijatelnější. Jinému příjemné posezení s přáteli či blízkými, ke kterému káva také patří. Další z nás mají s kávou spojený určitý časový úsek dne, kdy si najdou čas a kávu si připraví.

A teď si možná říkáte, co mají plasty společné s kávou. Mnoho asi ne, ale podívala jsem se na kávu trochu z jiného úhlu pohledu a v této souvislosti mě zaujala zpráva společnosti BASF.

Firma BASF je prvním výrobcem plastů, který rozšiřuje svou produktovou řadu PBT (polybutylentereftalát) o nový speciální typ optimalizovaný pro výrobu vzduchotěsných kapslí na kávu, které uchovávají aroma. Tento konstrukční plast se vyrábí pod označením Ultradur B1520 FC (FC: Food Contact = styk s potravinami). Kombinuje výborné bariérové vlastnosti vůči vlhkosti a kyslíku a dokonale uchovává aroma bez potřeby dalších povrchových úprav. To odlišuje tyto kapsle z Ultraduru od vícevrstvých kapslí z reaktoplastu či jiných vstřikovaných kapslí, které bývají obvykle ještě dodatečně baleny. Na plastikářském veletrhu Fakuma 2014 byly představeny první prototypy kapslí na kávu vyrobené z tohoto nového materiálu firmou CCS GmbH, nezávislého dodavatele se sídlem v Mnichově (www.cc-s.eu).

Jedinečný Ultradur B1520 FC je nyní dostupný i v komerčním měřítku a kromě kapslí je vhodný také pro tenkostěnné vstřikované obaly pro kosmetiku a potravinové výrobky.

© foto: BASF

S využitím materiálů společnosti BASF – www.basf.cz
Ivana Nedbalová

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]