Plasty

20. dubna 2015 00:37

Plasty a… káva

Plasty nalezneme také v kapslích na kávu

Káva. Při vyslovení tohoto slova si představím nádhernou a neodolatelnou vůni. Co se vybaví vám jako první? Myslím, že je to právě káva, se kterou má spousta z nás, milovníků tohoto nápoje, spojený určitý „rituál“, zvyk.

Zkrátka, když se řekne káva, někomu se vybaví ranní probouzení, které díky tomuto nápoji prostě musí být přijatelnější. Jinému příjemné posezení s přáteli či blízkými, ke kterému káva také patří. Další z nás mají s kávou spojený určitý časový úsek dne, kdy si najdou čas a kávu si připraví.

A teď si možná říkáte, co mají plasty společné s kávou. Mnoho asi ne, ale podívala jsem se na kávu trochu z jiného úhlu pohledu a v této souvislosti mě zaujala zpráva společnosti BASF.

Firma BASF je prvním výrobcem plastů, který rozšiřuje svou produktovou řadu PBT (polybutylentereftalát) o nový speciální typ optimalizovaný pro výrobu vzduchotěsných kapslí na kávu, které uchovávají aroma. Tento konstrukční plast se vyrábí pod označením Ultradur B1520 FC (FC: Food Contact = styk s potravinami). Kombinuje výborné bariérové vlastnosti vůči vlhkosti a kyslíku a dokonale uchovává aroma bez potřeby dalších povrchových úprav. To odlišuje tyto kapsle z Ultraduru od vícevrstvých kapslí z reaktoplastu či jiných vstřikovaných kapslí, které bývají obvykle ještě dodatečně baleny. Na plastikářském veletrhu Fakuma 2014 byly představeny první prototypy kapslí na kávu vyrobené z tohoto nového materiálu firmou CCS GmbH, nezávislého dodavatele se sídlem v Mnichově (www.cc-s.eu).

Jedinečný Ultradur B1520 FC je nyní dostupný i v komerčním měřítku a kromě kapslí je vhodný také pro tenkostěnné vstřikované obaly pro kosmetiku a potravinové výrobky.

© foto: BASF

S využitím materiálů společnosti BASF – www.basf.cz
Ivana Nedbalová

Mohlo by se Vám líbit

O krok napřed – EMCO stroje s řídicím systémem SINUMERIK ONE

Digitálně nativní CNC řídicí systém SINUMERIK ONE s novými technologickými funkcemi a uživatelským rozhraním v novém designu se již úspěšně používá na soustruzích a frézkách […]

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]