Plasty

09. července 2021 21:23

PF Plasty chtějí letos do automatizace a robotizace investovat 30 milionů korun

Výkyvy poptávky v sektoru automotive způsobené epidemií nemoci covid-19 v loňském roce zkomplikovaly výrobu i ve společnosti PF Plasty z Chuchelné. Přesto se firmě podařilo dosáhnout dobrých hospodářských výsledků, a dokonce mírně investovat. Při loňských tržbách ve výši 396 milionů korun dosáhla EBITDA 21 milionů korun. V letošním roce by se investice do nového strojního vybavení a další automatizace mohly pohybovat až kolem 30 milionů korun.

Pro výrobce lisovaných plastových produktů z Chuchelné s 315 zaměstnanci byl rok 2020 extrémně náročný. Přestože se snaží diverzifikovat výrobu, jeho hlavním odběratelem zůstává automobilový průmysl, který loni v důsledku epidemie nemoci covid-19 fungoval s obrovskými výkyvy. V minulém roce proto PF Plasty investovaly méně, než se původně předpokládalo, zhruba jen 2 miliony korun. Přesto společnost pořídila na konci loňského roku dva roboty.

„Letos je naší nejčerstvější investicí nákup dalších tří robotů a souvisejícího dovybavení. Roboti odstraňují náročnou, jednotvárnou fyzickou práci, implementace váhy vylučuje lidskou chybu při kontrole kvality a snižuje psychický tlak na operátory. Také zavádíme výrobní informační systém a objednali jsme nový vstřikolis za 7,5 milionu korun,“ uvedl výkonný ředitel společnosti PF Plasty Pavel Babiš.

Za první čtyři měsíce letošního roku společnost investovala již 14 milionů korun, 6 milionů korun šlo do výrobního informačního systému a manipulátorů. Novou periferií je také automatická váha. Robotický manipulátor uchopí výlisek, položí ho na váhu, která určí, zda je v pořádku, nebo ho vyřadí. Kontroloři kvality se tak mohou soustředit na případné jiné vady, zejména na škrábance a další pohledové kazy, které neumí váha odhalit. Do budoucna by firma chtěla implementovat i optickou kontrolu dílů založenou na neuronových sítích.

„Pro další investice jsme se letos rozhodli, protože věříme, že se sektor automotive zase naplno rozjede. I proto počítá letošní plán investic až se 30 miliony korun, v závislosti na hospodářských výsledcích. Firma chce pokračovat v automatizaci a robotizaci výroby a tím i v jejím dalším zefektivňování pořízením vstřikovacího stroje s robotem pro svou lisovnu. Doplní jím v současnosti plně vytížený lis ve stejné strojní skupině. Dále plánujeme pořízení pětiosého CNC centra za bezmála 10 milionů korun do nástrojárny, v níž se vyrábí nástroje potřebné pro lisování,“doplnil ředitel Babiš.

Další investice směřují do informačních systémů, systému pro sběr dat a řízení výroby, ERP (SAP) pro rozvoj plánování, Business Warehouse pro rychlejší a efektivnější analýzu dat a možnost rychlé reakce. Zatímco loni se firma opakovaně potýkala s trhem vynucenými výkyvy ve výrobě, letos je největším problémem raketový nárůst cen vstupních materiálů, kterých je navíc nedostatek.


Společnost PF Plasty je součástí skupiny BR Group s výhradně českým kapitálem, která podniká na mezinárodním trhu v průmyslovém textilu, strojírenství, plastikářství a dodávkách dílů pro automotive.

-red- zdroj: www.brgroup.cz

 

Mohlo by se Vám líbit

MSV 2022: Novinky z oborů 3D tisk a logistika

Mezinárodní strojírenský veletrh 2022 se blíží a my vám postupně představujeme zajímavosti z vybraných oborů. Dnes se zaměříme na 3D tisk a logistiku. Inzerce 3D […]

Radikální změna: Nový software OnRobot uvolňuje 80% času stráveného instalací automatizace robotů

V dánském Odense, „hlavním městě robotů“, se sešli klíčoví hráči z robotického průmyslu ve střední a severní Evropě, aby jim společnost OnRobot představila svůj nový […]

Doprovodný program MSV 2022 se bude věnovat digitalizaci i energetice

Součástí Mezinárodní strojírenského veletrhu v Brně je každoročně i doprovodný program určený především pro odbornou veřejnost. I v letošním roce se návštěvníci mohou těšit na řadu akcí, konferencí […]