Plasty

05. ledna 2024 09:46

Obaly na oblíbený Pierot fungovaly přes 20 let aneb i malá změna může mít velké dopady

V České republice vznikla instituce, která bude podporovat udržitelnost a recyklaci obalových materiálů. Aliance pro podporu recyklace zaměří své aktivity na rozvoj cirkulární ekonomiky a již minulý týden představila první studie, jež povedou ke zlepšení životního prostředí. Jednou ze studií je například nový obal na jogurt Pierot, který zákazníci již teď nadšeně vítají. Nový obal výrazně ubral na spotřebě plastu.

I malá změna může mít velké dopady. Důležité je se změnou začít. Obal na Pierot fungoval přes 20 let a samozřejmě panovala obava, jak zákazníci na redesign zareagují. Všechny nás potěšilo, že nejen prvotní reakce na sociálních sítích, ale i následné prodeje ukázaly, že český zákazník je schopen změnu akceptovat, když v ní vidí smysl,“ říká o obalu na populární jogurt Pierot Ivo Benda, jednatel společnosti Greiner Packaging Slušovice. Nový obal uspoří 40 tun plastu ročně a v rámci logistiky s nimi vyjede o 120 kamionů ročně méně.

 

Inovace tkví často i v drobnosti, ale vede k velkým změnám

Aliance pro podporu recyklace má za sebou rozsáhlé analýzy nových recyklačních postupů, které se u nás již úspěšně realizují. Člověk tyto někdy i drobné změny často nevnímá, ale stojí za nimi mnoho úsilí a snaha o udržitelnou budoucnost. V obalech se skrývá spousta chytrých inovací, které koncový spotřebitel nevidí. Inovace ale řeší problémy a pomáhají lidem i přírodě. Zářným příkladem je obal na medovník, protože je výrazně šetrnější k životnímu prostředí, a přesto je pevnější a bezpečnější. Strašně se mi ten obal líbí,“ komentuje obal na Medovník pro společnost Vizard Jan Kaprhál, Marketing & Innovation Manager společnosti Smurfit Kappa. Obal je určený pro obchodní řetězec Lidl a v soutěži Obal roku získal Cenu udržitelnosti. Při jeho výrobě se snížila spotřeba materiálu a redukovaly se emise oxidu uhličitého o 29 tun.

 

Recyklovatelné obaly na maso jsou již k dostání

Další studií, jejíž výsledky jsou již v oběhu, je balení masa obchodního řetězce BILLA. I jejich cílem je používat recyklovatelné či biologicky rozložitelné obaly. „U obalů masa Vocílka jsme ustoupili od vaniček z černého plastu. Nahradili jsme je monomateriálovými vaničkami z transparentního plastu – které jsou v praxi násobně lépe recyklovatelné – nebo balením flow pack pro mleté maso, které má o 75 % nižší hmotnost,“ vysvětluje obalovou politiku společnosti Šimon Fiala, manažer udržitelnosti BILLA Česká republika.

 

Aliance si klade za cíl spolupracovat a šířit osvětu

Že je recyklace důležitá nejen pro planetu jako takovou, ale dokonce i pro obchod, dokládá spolupráce Aliance se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR. Romana Nýdrle, ředitelka Retail SOCR ČR, například říká, že jedním z cílů obchodníků je právě recyklovatelnost obalů, je to pro ně důležitý pilíř udržitelnosti. „Aliance je především o spolupráci v rámci celého dodavatelského řetězce, o inspiraci, o sdílení know-how. Toto vše směřuje ke společnému cíli. Udržitelnému dodavatelskému řetězci,“ říká Iva Werbynská, zakladatelka a generální ředitelka APPR a Obalového institutu Syba. Aliance bude podporovat inovace, které mohou přinést skutečnou změnu.

Další informace o Alianci pro podporu recyklace a plné verze případových studií naleznete na našem webu www.alianceprorecyklaci.cz.

 


O Alianci pro podporu recyklace

Aliance pro podporu recyklace je společenství firem, organizací a jednotlivců, kteří se spojili s cílem podpořit recyklaci v České republice. Aliance vznikla v roce 2022 jako reakce na stále narůstající problém s obalovými odpady a a recyklací v Česku. Chceme podpořit vytvoření stabilního a efektivního systému recyklace odpadů, který bude zahrnovat všechny typy odpadů a bude šetrný k životnímu prostředí. Zároveň se snažíme zvýšit povědomí o důležitosti recyklace.

Spolupracujeme v rámci celého dodavatelského řetězce. Od výrobců obalových materiálů, obalů, přes producenty FMCG, obchodní řetězce a s dalšími společnostmi, které se k nám postupně přidávají. Společně se snažíme nalézt inovativní řešení a podpořit spolupráci mezi různými sektory. Aliance pro podporu recyklace usiluje o to, aby recyklace byla základem odpadového hospodářství v ČR a aby byla efektivní, ekonomická a ekologicky šetrná. Chceme, aby byla recyklace v Česku dostupná pro všechny obyvatele, aby byla snadno proveditelná a aby přispívala k udržitelnému rozvoji celé země.

O Obalovém institutu SYBA

Obalový institut SYBA sdružuje a prosazuje zájmy subjektů činných v sektoru balení, obalů, obalových prostředků, balicích materiálů, balicích strojů a také zájmy výrobců baleného zboží týkající se balení. Jedná se o sdružení firem a odborníků, kteří se podílejí na vývoji, výrobě a využívání obalů a obalových materiálů. Tento institut funguje jako platforma pro sdílení informací, vzdělávání, podporu inovací a spolupráce mezi různými aktéry v obalovém průmyslu.

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]