Plasty

26. září 2017 00:22

Nový vývoj v oblasti ergonomie technologie RTM

Ve Fraunhoferově ústavu pro výzkum silikátů (ISC) pracuje v plném nasazení nosič forem, který firma FRIMO vyvinula speciálně pro proces RTM. Důvodem je snaha o vývoj a rozvoj trojrozměrných sendvičových dílů s lehkou konstrukcí, které umožňují integrovat různé funkce a volitelně aplikovat bionické povrchy.

Projektová skupina Materiálové koloběhy a surovinové strategie (IWKS) pracující ve Fraunhoferově ústavu se rozhodla rozšířit své technické pracoviště o nový nosič forem. Společnost FRIMO se v případě svého nosiče forem vyvinutého speciálně pro proces RTM zaměřila především na zlepšení ergonomie. Proto byl tento nosič koncipován jako nosič nástrojů s výkyvným víkem a disponuje zavírací sílou 4000 kN. Otáčení horní upínací desky formy umožňuje lakovat i čistit horní polovinu nástroje v ergonomicky výhodné poloze. Lze tak vyrábět konstrukční díly disponující libovolnou povrchovou modifikací, jako je např. napodobenina žraločí kůže, která byla představena v rámci projektu Street Shark. Nový nosič forem lze navíc využívat flexibilně, což zákazníkům a zpracovatelům umožňuje realizovat nejrůznější vývojové projekty v oblasti trojdimenzionálního vývoje multisendvičů.

Metoda velkosériové produkce trojrozměrných multisendvičových dílů s integrovanými funkcemi

„Poptávka po trojrozměrných dílech lehké konstrukce skládajících se z pěnového jádra a krycích vrstev z vláken v kombinaci s integrací dalších funkcí (např. montážní body) určených pro výrobu velkých sérií neustále roste. K tomu se přidružují další speciální požadavky na povrch těchto konstrukčních dílů. Například strukturované povrchy uzpůsobené pro různé zamýšlené způsoby aplikace. Nový stroj poskytuje vývojářům z IWKS všechny předpoklady pro výzkum nových řešení v oblasti RTM,“ říká Karl-Heinz Stelzl, vedoucí technologického vývoje skupiny FRIMO.

Součástí dodávky pro Fraunhofer Technikum tvoří vedle nosiče forem také dva dávkovací stroje FRIMO PURe Mix. Zákazníkům tak garantujeme největší možnou pružnost při realizaci jeho projektů. Jeden stroj PURe Mix je konstruován pro vysoký dávkovací výkon, aby bylo možné vypěňovat trojrozměrná pěnová jádra. Vysoký výkon je pro tyto vývojové aplikace nezbytný, neboť nosič forem může nést nástroje s rozměry až 2000 × 1800 mm.

Druhý stroj je pak navržen pro nižší dávkovací množství, díky čemuž je přímo předurčen pro RTM aplikace. Tento stroj ovšem umožňuje používat rovněž menší vypěňovací nástroje. Oba dávkovací stroje jsou s nosičem forem spojeny vlastním rozvodem médií a komponent. To zaručuje nejvyšší možnou flexibilitu a současně krátké časy při změnách vývojových projektů.

Nosič forem disponuje navíc kompletním opouzdřením s odsáváním. Díky tomu lze realizovat také aplikace, v jejichž procesu dochází k lakování, např. procesy Inmold Coating (IMC). V rámci projektu Street Shark se tímto způsobem na konstrukční díl nanáší povrchová úprava tzv. žraločí kůže.

Kompaktnost a ergonomie pro lehké konstrukce

Díky konceptu výkyvného víka je konstrukce nového nosiče forem mnohem kompaktnější, než bývá zvykem u běžných lisů. Tento požadavek byl důležitý zejména proto, že je prostor v technické hale ústavu ISC omezen. Bylo tudíž nezbytné dodat prostorově úsporný nosič forem. Na spodní upínací desce forem se nachází osm hydraulických válců, které zajišťují vysoké přidržovací síly působící na nosiči forem. Tyto válce lze řídit ve třech obvodech, čímž je možné pojíždět například jenom s vnitřními válci. Toto flexibilní spínání hydraulických válců umožňuje docílit optimální rozdělení sil pro jakoukoliv velikost nástrojů. Velký důraz byl kladen také na bezpečnost. Pro zajištění bezpečnosti v jednotlivých polohách nosiče forem je stroj vybaven separátními vytyčovacími válci, které blokují jednotlivé osy a garantují tak možnost bezpečného výkonu prací.


FRIMO Group GmbH
Ing. Tomáš Chrudimský
chrudimsky.t@frimo.com
www.frimo.com


 

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 obsadí na strojírenském veletrhu rekordní plochu

Řešení zaměřená na digitalizaci průmyslu představí firmy ve speciální expozici Digitální továrna 2.0, která bude součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Od 4. do 7. […]

Inteligentní transportní roboti Linde C-MATIC HP optimalizují tok materiálu ve skladu

Autonomní robotické vozíky Linde C-MATIC HP jsou určeny pro náročné aplikace S autonomním mobilním robotem Linde C-MATIC HP a cloudovou platformou AnyFleet, rozšiřuje specialista na […]

Siemens na MSV představí řešení pro flexibilní, odolnou a energeticky úspornou výrobu

Rostoucí ceny energií, nejistota jejich dostupnosti, měnící se potřeby a požadavky zákazníků a nutnost udržet výrobu v chodu za všech okolností. České průmyslové firmy si […]