Plasty

26. září 2017 00:28

Nové automobilové aplikace materiálů ALCOM® a ALFATER® od firmy ALBIS PLASTIC

Německé automobilky mají pověst jednoho z tvůrců zásadních inovací v oboru. Činnost OEM automobilek podporují další části řetězce, dodavatelé z úrovní TIER 1 a 2. Všichni se snaží přijít s inovacemi, které jim přinesou atraktivitu pro konečné spotřebitele, a tím úsporu a zisk. Je podružné, zda to jsou software, díly či materiály pro výrobu.

Pro ALBIS je v Evropě automobilová branže jeden z hlavních segmentů obchodu a zájmu. ALBIS, s centrálou v Hamburku, nabízí na trhu materiály již zavedené a známých receptur, ale i materiály dělané na míru projektům pro aplikace „pod kapotou – under the hood“ a interiérové aplikace aut.

Pro interiérové užití představujeme naše tři nové produkty

Prvním je compound ALCOM MS. Přípona MS označuje Modified Surface, tedy „upravený povrch“. Použití je zamýšleno především pro pohledové díly, jako lišty, obložení interiéru vozu, apod. Znakem je vysoká estetika dílu při zachování skvělých mechanických vlastností.

ALCOM MS v interiéru vozu : tlačítka, ovladače, regulátory

Díly vyrobené z ALCOM MS mají vysoce kvalitní povrch, beze stop po tokových čarách či výskytu plniva na povrchu. ALCOM MS je k dispozici na polymerní bázi PA66, PC, PC/ASA, PP.

To znamená, že již není nutno pohledové díky v interiéru vozu zakrývat dalšími obložkami, či nanášet další povrchovou úpravu, například lakováním. To se odráží v nižších nákladech na čas, materiál a zmetkovitost výroby. Vysoký obsah plniv (skelných vláken či jiných) způsobuje vysokou pevnost a rozměrovou stálost daného dílu. Pak je možné z ALCOM MS vyrábět díly s vysokou mechanickou zátěží a díky dobré tekutosti lze díly konstruovat s tenkou stěnou. ALCOM MS je univerzálním materiálem pro interiéry vozů.

Díly střední konzoly, místo pro díly vyrobené z ALCOMU MS

V druhém ALBIS projektu je výrobkem nový ambietní osvětlovací systém pro interiér auta MINI CLUBMAN. Ten je složený z translucentní dekorativní lišty s atraktivním designem den/noc, umístěné na vnitřní části dveří. I když lišta zrovna nesvítí, je krásným designovým prvkem vozu. Po jejím rozsvícení je interiér ambientně osvícen. Mechanicky je lišta složena z částečně průhledné preformované folie, jejíž vnitřní část je obstříknuta nosným materiálem, do kterého se montují osvětlovací a mechanické prvky lišty. Tato lišta musí odolat mechanickému namáhání, pro stabilitu musí mít stálé rozměry za všech teplot a musí splnit požadavky na „crash“ bezpečnost dveří vozu.

Lišta je vyráběna takto: v prvním kroku je extrudovaná, na míru nařezaná a potištěná folie na zadní straně obstříknuta nosným materiálem. Požadavky na tento nosný material jsou dobrá tekutost, transparence/difuze světla, vysoká rázová houževnatost a rozměrová stabilita.

ALCOM LD® PC (Light Diffusion) od ALBIS byl vybrán pro skvělou difuzi světla při zachování vysoké transmise světelného toku. Jeho kombinací s folií bylo dosaženo „efektu mizení – disappearing effect“ v místech, kde není lišta kryta folií.

Další komponenty ambientu byly vyrobeny v oddělených procesech. PMMA byl vybrán pro světlovodič, zatímco reflektor je z ALCOM PP LB (Light Blocking), aby se dosáhlo maximálního využití zdroje světla směrem vpřed při blokaci paprsků jdoucích “za lištu”.

Detail lišty ambientního osvětlení interiéru MINI CLUBMAN

Světlovodič je smontován s reflektorem, dalším krokem je pak jejich spojení s dekorativní lištou.

Na závěr je světelný LED zdroj nainstalován do speciálního držáku/patice z materiálu ALCOM POM se zvýšenou kluzností, abychom zabránili skřípání a pazvukům při provozu auta.

Celá smontovaná lišta, která již sama o sobě je dobrou ukázkou designu MINI CLUBMAN, je pak do dveří auta zafixována ultrazvukovým svarem.

Koncept dekorativní lišty se osvědčil a nově je aplikován i na palubní desce nového Mini Countryman.

Třetím zajímavým materiálem je elastomer ALFATERXL®, nyní s velmi dobrou adhezí k polyamidu.

ALFATER XL® je síťovaný termoplastický elastomer (TPV), odolný působení povětrnosti, ozonu, vodným roztokům zásad a kyselin, s použitím v extrémních teplotách (−40 °C až +130 °C). Jeho přírodní barva je světle žluto-hnědá, tedy se dobře probarvuje i do světlých barev.

Testy v SKZ Würzburg potvrdily excelentní adhezi v 2K vstřikování k PA6 a PA66.

Líc lišty interiéru MINI CLUBMAN

Rub lišty interiéru MINI CLUBMAN

ALFATER a ALTECH PA – zkušební tělísko pro adhezní testy

Trhací testy (materiál Sh A55) dle VDI 2019 potvrdily, že adheze PA/TPV je vyšší než pevnost vlastního TPV. Další výbornou charakteristikou je výtečná adheze vkládaných prvků do formy (cold inlays).

Nové typy ALFATERU jsou k dispozici v tvrdostech A55, A70 a A85.

Aplikační možnosti najdeme hlavně v automotive, elektro průmyslu, nábytkářství, sportu. Díky verzi „low emission“ splňuje ALFATER požadavky na interiérové aplikace, například „non slip“ podložky v odkládacích prostorách automobilu.

ALBIS PLASTIC je jednou z vedoucích firem v distribuci a kompoundaci plastových granulátů. V roce 2016 dosáhl obratu cca 900 mil. eur a zaměstnává cca 1200 osob po celém světě. Aktuálně má šest výrobních závodů: Hamburg, Zülpich, Obernburg (DE), Manchester (UK), Humenné (SK) a Changshu (CH). V USA, ve městě Duncan, se právě staví další výrobní závod s výrobním programem hlavně pro ALTECH® ECO materiály, recyklované polyamidové produkty vysoké kvality mechanikou blízké primárním granulátům.

Více na: http://www.albis.com & http://albisamericas.com.

Ing. Radek Zýka,
ředitel společnosti


Zveme Vás na výstavu FAKUMA
Fridrichshafen, Německo
ve dnech 17.–21. října 2017
Hala A3, stánek A3-3105


ALBIS PLASTIC CR s. r. o.
Dr. Stejskala 111/6
370 01 České Budějovice
Tel.: +420 387 311 352
albis.cz@albis.com
www.albis.com


 

Mohlo by se Vám líbit

O krok napřed – EMCO stroje s řídicím systémem SINUMERIK ONE

Digitálně nativní CNC řídicí systém SINUMERIK ONE s novými technologickými funkcemi a uživatelským rozhraním v novém designu se již úspěšně používá na soustruzích a frézkách […]

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]