Plasty

08. července 2023 10:38

Miniaturní součástky jsou všude kolem nás. Víte, jak vznikají?

Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost, prohlásil kdysi italský umělec Michelangelo Buonarroti. Slavnou větu pronesl stovky let předtím, než vznikly mikročipy a další doslovné „maličkosti“, které navždy změnily náš každodenní život. Důraz na detail nás zkrátka provází od počátku věků. A co víc, vlivem trendu miniaturizace zaujímají v současném světě tyto „mini“ věci čím dál důležitější místo.

Zatímco první televize vážila přes 400 kilo, ty současné jsou více než 20krát lehčí. Přesto je jejich obrazovka mnohonásobně větší. První disketa na světě měla v roce 1967 průměr 20 centimetrů, dnešní nejmenší USB disk má na délku všehovšudy půl centimetru. Vývojáři v současné době pracují na technologiích, které umožní tisk tranzistorů o velikosti zhruba průměru lidského chromozomu.

Když je méně více

Michelangelova věta o dokonalosti, jež závisí na maličkostech, je tak dnes pravdivější než kdy dřív. S technologickým pokrokem se společnost čím dál více spoléhá na přístroje, součástky a komponenty, které jsou skutečně miniaturní. Jak ale vznikají?

Malá součástka nebo těsnění, krátká hadička či trubička s malým průměrem? Pro GUMEX to není problém.

 „Výroba miniaturních produktů vyžaduje pokročilé technologie a know-how. Nezáleží totiž na milimetrech, ale spíše na jeho desetinách až tisícinách.  Naše nejlepší přesnost činí plus mínus 0,15 milimetru. To je tloušťka přibližně dvou listů papíru,“ vysvětluje záludnosti, které se skrývají v detailech, Libor Sedláček, spolumajitel společnosti GUMEX, a dodává: „Toleranci řezu při výrobě si se zákazníkem předem odsouhlasíme a posléze za přesnost ručíme.“

Mini výroba s velkým významem

GUMEX se při zakázkové výrobě věnuje také výrobě plochého těsnění, a díky pokročilým technologiím dokáže svým klientům vyjít vstříc i u netradičních mini produktů na míru. Miniaturní komponenty dodává GUMEX mimo jiné výrobcům elektroniky, pro něž hrají titěrné díly zcela zásadní roli. Jen pro představu, průměrný mobilní telefon se skládá se stovek součástek. Stačí si představit displej, fotoaparát s několika objektivy a všemožné senzory, nemluvě i modemech, paměti a procesoru.

„U malých výrobků samozřejmě vždy záleží na materiálu, čím je tvrdší, tím menší produkt je možné vyrobit. Podobné je to i s tvarem. Podle konkrétního typu zakázky pak volíme nejlepší technologii výroby, například s digitálním plotrem, 2D frézou, automatickým výsekovým lisem či vodním paprskem,“ popisuje Sedláček.

Zakázky malých rozměrů se vyrábějí pomocí různých technologií např. na digitálním plotru nebo automatickém výsekovém lisu či pomocí metody Kiss Cut.

Za hranicemi lidského zraku

GUMEX svým zákazníkům nabízí i možnost změření předložených miniaturních výrobků, součástek a produktů prostřednictvím speciálního 2D kamerového profilprojektoru s patentovanou měřicí technologií. Díky tomu je možné porovnat 2D produkty s výkresy nebo jej celý rovnou vyhotovit na základě reálné předlohy s přesností na 7,5 mikrometru (jeden mikrometr je jedna tisícina milimetru).

Jedná se o přesnost daleko za hranicemi lidských možností – průměrné lidské oko dokáže rozlišit předmět o minimální velikosti 100 mikrometrů, tedy 0,1 milimetru. Měření pomocí profilprojektoru je tak nejen nezbytné, ale také rychlé, přesné a bezkontaktní, takže při něm nehrozí poškození měřeného předmětu, ať je jakkoliv maličký.

„Když chceme, aby spolehlivě fungovalo něco velkého, je potřeba sladit chod mnoha malých, ale nesmírně důležitých dílků. To platí, ať už se jedná o přístroj, rodinu nebo firmu. Malým zakázkám věnujeme péči a prostor, protože na maličkostech v životě i v práci prostě záleží,“ zakončuje Libor Sedláček.

 


O společnosti GUMEX, spol. s r.o.

Firma GUMEX, spol. s r.o. je rodinný podnik, který byl založen v roce 1994 v České republice. Od roku 2022 je jednou z firem holdingu GUMEX CENTRAL. Na tuzemský i zahraniční trh dodává těsnění, průmyslové hadice, plastové i pryžové podlahoviny a rohože.  V pobočkách ve Strážnici, v Brně, v Praze, v Hradci Králové, v Plzni a na Slovensku zaměstnává přes 170 lidí a pečuje o více než 15 000 zákazníků z řad firem a živnostníků. Roční obrat firmy činí 0,5 miliardy Kč. Novinky týkající se společnosti Gumex najdete na adrese www.gumex.cz.

 

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]

Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 s novou technologickou expozicí i rozšířenou prezentací 3D tisku

Mezinárodní strojírenský veletrh opět soustředí na jednom místě inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií se letos uskuteční na […]

Řešení problémů s vyrovnáním – Aplikace v leteckém a obranném průmyslu

K dosažení spolehlivých výsledků měření přímosti na dlouhé vzdálenosti je nutné použití: přesných přístrojů precizního softwaru pro zpracování dat pečlivých kalibračních postupů APLIKACE PRO LETECKÝ […]