Plasty

02. listopadu 2023 00:01

Lepení už dnes nemusí být slabinou lepeného výrobku

Rozlepený výrobek, zasychání lepidla, odchlipování povrchů. Toho, co se při spojování pryžových, silikonových i jiných měkkých materiálů může pokazit, je zkrátka dost. Většině z těchto nepříjemností lze ale celkem jednoduše předejít – výběrem správného lepidla a vhodné technologie.

Při lepení je třeba rovněž dodržovat určité technologické předpisy, a proto se spoléhat sám na sebe v tomto případě příliš nevyplatí. Naopak svěřit práci do rukou odborníků může pomoci zabránit mnoha komplikacím.

„Poctivé lepení je věda, protože vyžaduje znalosti mnoha oborů – fyziky, chemie, mechaniky a mnoha dalších,” vysvětluje Petr Všetula, ředitel výroby ve firmě GUMEX. Ta se už skoro 30 let specializuje na prodej a výrobu produktů z pryží a plastů, rozumí proto i průmyslovému lepení. K dispozici má GUMEX řadu technologií a strojů, co je ale důležitější – disponuje odborníky, kteří dokážou zákazníkovi poradit, jakou technologii zvolit.

„Neexistuje samozřejmě žádné „univerzální“ lepidlo na všechno. Právě proto je důležité rozumět různým technologiím a chápat rozdíly mezi metodami, které pro lepení využíváme. Jedině tak je možné dosáhnout kýženého efektu,” doplňuje Všetula.

Výhod správného lepení je hned několik. V prví řadě umožňuje spojit dva materiály tak, aby vydržely namáhání při používání. Lepení navíc nenarušuje vlastnosti ani citlivých materiálů a celkově lze díky němu dosáhnout tvarů a vlastností, které by vznikly jiným typem spojování jen těžko. Spojovat materiály jiným způsobem je navíc často technologicky náročné, a v neposlední řadě neekonomické. Při kusové výrobě se tak dá díky lepení ve srovnání s jinými metodami významně ušetřit.

Atypické velikosti a tvary

Železniční a silniční doprava, nejrůznější těsnění, násypky v betonárnách, zarážky nebo i protipovodňové zábrany. To jsou jen některé z příkladů využití lepení. GUMEX proto nabízí svým zákazníkům lepení v nejrůznějších provedeních a podle jejich konkrétních potřeb a přání. Mohou si tak nechat slepit třeba tzv. sendviče čili slepence různých materiálů, manžety a násypky, těsnění, dopravníkové pásy či pryže – a to i výrobky složitějšího tvaru nebo atypických rozměrů, které nejsou běžně dostupné na trhu.

„Máme stroje, které zpracují materiály i o velkých tloušťkách – třeba u vodního paprsku jde až o 70 milimetrů. A funguje to i naopak – plotr si poradí i s velmi tenkými materiály, třeba i o tloušťce půl milimetru. Pokud zákazník potřebuje tvarovaný výsek samotné samolepky s nosičem, například pro aplikaci při montáži automotive, využíváme technologii Kiss cut. K ní máme na výběr z mnoha kombinací samolepek i nosičů.“ říká Petr Všetula a dodává: „Materiály díky těmto technologiím perfektně připravíme na lepení a slepíme přesně takový výrobek, jaký zákazník požaduje.“

Lepením to nekončí

Lepení výrobku často není jediná požadovaná úprava výrobku, GUMEX proto zákazníkům nabízí mnoho dalších doplňkových služeb. „Lepené materiály dál zpracováváme, řežeme do detailních tvarů, vrtáme nebo frézujeme otvory, nanášíme samolepku nebo třeba montujeme – a to i přímo u zákazníka,” popisuje Všetula a zakončuje: „Připravené sendviče navíc běžně řežeme pomocí digitálních plotrů nebo vodním paprskem. Jde prostě o komplexní servis pro zákazníky.”

Lepidla dnes už zkrátka nemusí být slabinou lepeného výrobku, a to hlavně když víte, na koho se obrátit. Nenechte si proto smůlu lepit na paty – lepení přenechejte raději odborníkům. Více informací naleznete na internetových stránkách společnosti na adrese www.gumex.cz.

 


O společnosti GUMEX, spol. s r.o.

Firma GUMEX, spol. s r.o. je rodinný podnik, který byl založen v roce 1994 v České republice. Od roku 2022 je jednou z firem holdingu GUMEX CENTRAL. Na tuzemský i zahraniční trh dodává těsnění, průmyslové hadice, plastové i pryžové podlahoviny a rohože. V pobočkách ve Strážnici, v Brně, v Praze, v Hradci Králové, v Plzni a na Slovensku zaměstnává přes 170 lidí a pečuje o více než 15 000 zákazníků z řad firem a živnostníků. Roční obrat firmy činí 0,5 miliardy Kč. Novinky týkající se společnosti GUMEX najdete na adrese www.gumex.cz.

Mohlo by se Vám líbit

Výroba automobilů roste, bateriové vozy z ČR zaznamenávají výrazný úspěch i na zahraničních trzích

Meziroční nárůst výroby o 16,2 % a celkových 1 162 315 vyrobených automobilů, to jsou výsledky domácích výrobců osobních vozidel za prvních deset měsíců letošního […]

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]