Plasty

08. září 2015 00:54

Konference Formy, stroje, materiály

Společnost UNIPLAST Brno uspořádala 9.–10. 6. 2015 v hotelu JEHLA ve Žďáru nad Sázavou mezinárodní plastikářskou konferenci FORMY – STROJE – MATERIÁLY. Konference se uskutečnila navzdory smutné události, která jí předcházela – náhlému úmrtí dlouholetého předsedy pořádající společnosti UNIPLAST, pana Hanáka. Konference tak nemohla začít jinak než uctěním jeho památky.

Letošní ročník navázal na 50letou tradici společnosti a předešlé konference, které téměř s roční pravidelností pořádala, mnohdy jako odborný doprovodný program veletrhu v Brně. Jak již bylo zmíněno, organizace letošního ročníku byla narušena úmrtím předsedy UNIPLASTU, p. Hanáka. Výbor UNIPLASTU se rozhodl konferenci organizačně zajistit i přes problémy, které nastaly z výše uvedených důvodů. Konference splnila očekávání a přinesla účastníkům informace o novinkách a trendech ve vývoji i praktickém využití ve výrobě. Program respektoval název konference.

STROJE

Přednášky zástupců firem vyrábějících vstřikovací stroje informovaly o moderních strojích, kompletních systémech vstřikování, nových metodách kusové a malosériové výroby apod. Obsáhlou diskusi vyvolala otázka úspory energií jednotlivých koncepcí vstřikovacích strojů. Porovnání úspor energií u elektrických vstřikovacích strojů versus hydraulických, respektive kombinovaných systému je problematické z hlediska různých metod posuzování úspor. Další problém je v metodách porovnání energetické náročnosti v praxi nasazených strojů. Přednášející zástupci firem ARBURG, ENGEL a 1. PLASTCOMPANY fundovaně informovali přítomné o kvalitách strojů.

Zajímavé bylo seznámení o novinkách na trhu obráběcích strojů určených především pro nástrojárny. Technické možnosti a způsob dodání pro zájemce byly obsahem přednášky zástupce firmy MILLING MACHINES, s. r. o.

FORMY

Dodavatelé normálií uvedli nejnovější možnosti detailů forem, jejich dodávky a praktické využití při řešení koncepce a konstrukce nástrojů. Zástupci firem MEUSBURGER, HASCO, CECHO, dodavatelé mechanických dílů a materiálů předali zájemcům v diskusních „kroužcích“ potřebné další informace, které již nebylo možné obsáhnout v přednáškách.

Oblast horkých systémů byla reprezentována společnostmi INCOE, MOLD MASTER, ORYCON EU, GUNTER. Zástupci vhodnou diskusí uvedli různé možnosti jednotlivých systémů. Pro mnohé účastníky byly přínosem také novinky firmy CUMSA, kterou prezentoval zástupce CECHO.

Pro uživatele strojů a hlavně forem byly bezesporu přínosné přenášky Ing. Zemana a Ing. Gabriela. Pro výrobce forem, opravy forem a usnadnění technologie při jejich realizaci vyhověly ukázky a informace zástupců firem CECHO, OERLIKON, AUTOMOTIVE LIGHTING, ŠLECHTA, 1. PLASTCOMPANY.

Technologie a požadavky na pokovení plastových výlisků, úpravy povrchů tvarových vložek forem byly inspirativní do další diskuse.

MATERIÁLY

Velkým přínosem byla přednáška Ing. Aleše Hlavičky z firmy RADKA. Zajímavou formou naznačila trendy v aplikaci konstrukčních termoplastů a seznámila přítomné s aktuální situací na trhu. Společnost UNIPLAST krátce informovala o činnosti při vstupu do druhé padesátky své působnosti v oboru plastikářské výroby a vývoje v republice. Součástí konference byla i retro výstava dokumentů a materiálů za 50 let činnosti.

Prostředí klimatizovaného konferenčního sálu a přilehlých salonků hotelu JEHLA ve Žďáru nad Sázavou, včetně dalších služeb, poskytly více než 110 účastníkům vhodné podmínky pro práci a cíle konference. Obsah konference, forma přednášek a vlastní prezentace firem upoutala pozornost všech účastníků po celé dva dny.

PODĚKOVÁNÍ

Závěrem mi dovolte poděkovat všem přednášejícím za inspirativní a hodnotné informace o vývoji a perspektivách plastikářského oboru a účastníkům za aktivní přístup v průběhu celé konference.

Velké díky především za aktivní spolupráci při organizaci konference nutno vyslovit firmě CECHO a mediálním partnerům. Děkujeme rovněž za přínos pro střední a vyšší odborné školství. Z kraje Vysočina se aktivně zapojilo 10 pedagogů odborné výuky.

Do dalších let aktivní činnosti společnosti UNIPLAST lze přát mnoho úspěchů.

Ing. František Kopáček – UNIPLAST
Ivana Nedbalová, šéfredaktorka

Mohlo by se Vám líbit

Skupina Progresus s developerem Garbe oznámili úplné obsazení nového průmyslového centra u Chomutova. V projektu za půl miliardy získal poslední volnou kapacitu stávající nájemce ISOLITE

Špičkový projekt industriálního centra Garbe Progresus Park Klášterec I mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří je krátce po svém dokončení již plně obsazen. Také zbývajících […]

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]