Plasty

08. září 2015 00:28

Konference Formy Brno 2015

Dva dny plné plastikařiny – to byl šestý ročník konference Formy Brno 2015 pořádané firmou JAN SVOBODA, s. r. o., ve dnech 27.–28. 5. 2015. Na účastníky opět čekal pestrý program přednášek.
Konference byla živě, stejně jako vloni, přenášena na vysoké školy. Cílem konference je seznámení jak účastníků konference, tak posluchačů vysokých škol s novinkami v daném oboru.

Úvodního slova se ujali Ing. Jan Svoboda a Ing. Lubomír Zeman, odborný garant konference. Jak uvedl pan Zeman, formy pro vstřikování plastů se stávají složitější, což vyplývá ze složitějších dílů a nových materiálů, které se při vstřikování objevují a používají na příslušné aplikace. Proto nejenom v tomto oboru je tak důležité vzdělání.

Po úvodním slovu již nic nebránilo jednotlivým přednáškám. Ta první byla zaměřena na plně elektrické vstřikovací stroje a jejich výhody prezentovaná Ing. Janem Svobodou. Tématem volby ocelí na formy a jejich části se zabýval Jan Žák ze společnosti Böhler Uddeholm CZ, s. r. o.

Jmenujme některá další témata: Ing. Miroslav Kollár z firmy SimulPlast, s. r. o., se věnoval tématu „jak správně číst Moldflow analýzy chlazení“, Ondřej Kotera z Fraunhofer-Institut für Werkzeugmaschinen und Umformtechnik IWU přiblížil problematiku svařování plastových dílů, porovnání a výhody jednotlivých metod. Milacron: kompletní řešení z jednoho zdroje, to už je název další z přednášky, a to firmy Milacron od Viktora Kovacse.

Čištěním forem pomocí kapalného CO2 se zabýval Ing. Jiří Svatoš z firmy Messer Technogas, s. r. o. Problematiku aditivní technologie při návrzích dílů a výrobě prototypů přiblížil Ing. Pavel Stoklásek z Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Laserové svařování plastů, laserové gravírování forem – to je název tématu Ing. Jiřího Krutiny z firmy Lintech, s. r. o., další z celé řady zajímavých a podnětných témat.

Jednotlivé přednášky a program konference zasáhl celou škálu konstrukce a výroby forem na vstřikování plastů. Výměna zkušeností mohla probíhat nejenom prostřednictvím přednášek, ale také výstav či prezentací jednotlivých společností v přilehlých prostorách přednáškového sálu hotelu Maximus Resort v Brně. Konference se zúčastnila cca stovka účastníků.

Ivana Nedbalová, šéfredaktorka

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]