Plasty

08. září 2015 00:36

Je nezbytné být nejen prodejce, ale především technický partner

Při příležitosti rozšíření technologického centra jsem o krátký rozhovor požádala Ing. Jaroslava Nováka, CSc. a Ing. Daniela Orla, Ph.D.

Pane Nováku, 22 let jste stál v čele společnosti ARBURG, spol. s r. o. Podíváte-li se zpět na těchto 22 let, jak byste je zhodnotil?

Léta, kdy jsem pracoval pro firmu ARBURG, představují nejnáročnější, ale také nejzajímavější část mé profesní kariéry. Dostal jsem možnost být při transformaci českého a slovenského plastikářského průmyslu, který se z několika desítek zastaralých socialistických podniků změnil v průběhu 20 let v moderní a výkonný obor, který je tahounem celého našeho exportního odvětví, včetně výroby automobilů. Naše lisovny a nástrojárny dnes respektuje celá Evropa.

Inzerce

Velmi zajímavé pro mě také byly poznatky o řízení a chodu německé společnosti, která z původní rodinné firmy vyrostla v nadnárodní konglomerát s téměř třemi desítkami poboček. To je ale téma na delší povídání. Práce ve firmě ARBURG mě plně uspokojovala a naplňovala, mimo mnoha osobních zkušeností si z ní také odnáším řadu příjemných vzpomínek a přátele z celého světa.

Prozradíte čtenářům časopisu Plastics Production Vaše plány a co Vás čeká v nejbližší době?

Funkci jednatele ARBURG, spol. s r.o. jsem předal svému nástupci k 31. prosinci minulého roku a také jsem k tomuto datu s firmou ARBURG formálně ukončil svůj zaměstnanecký poměr.

Nicméně na základě požadavku německého vedení moje spolupráce s firmou ARBURG v omezeném rozsahu nadále pokračuje, a to na externí bázi. Požadavky na poradenství, školení a přednášky jsem obdržel také z několika dalších stran, takže k mému překvapení se zdá, že v plastikářském oboru se ještě nějakou dobu budu pohybovat. Času na odpočinek a lenošení proto mnoho nezbývá, takže žádné cestovatelské aktivity pro tento rok zatím neplánuji. Pokud mě bude počasí a zdraví přát, budu muset na chalupě dohánět všechny resty z posledních let. Nicméně v horkých dnech letošního léta se již začínám těšit na první sníh a naše tradiční předvánoční zahájení lyžařské sezony.

Co byste popřál či vzkázal Vašemu nástupci, panu Orlovi?

Inženýr Orel byl mým spolupracovníkem řadu let. Znám ho velmi dobře a jako svého nástupce jsem ho také navrhl a doporučil. Jsem si jist, že pro pozici jednatele ARBURG, spol. s r. o. má všechny potřebné předpoklady a úspěšně ji zvládne. Před kolegu Orla budou postaveny jiné úkoly, než jsem plnil já, o nic snadnější však nebudou, spíše naopak. Mým úkolem bylo uvést na náš trh ARBURG jako významného mezinárodního dodavatele vstřikovacích strojů, založit pobočku, sestavit pracovní tým a postavit sídlo firmy a v neposlední řadě i vybudovat silnou a pevnou pozici české pobočky v nadnárodní struktuře společnosti ARBURG. Pobočka dnes plně funguje a svým podílem na místním trhu se řadí k lídrům. Dlouhodobým úkolem pro Daniela bude tyto těžce získané pozice udržet, rozšířit aktivity pobočky v oblastech projektů a automatizace a pokusit se celkovou výkonnost pobočky ještě zvýšit. To není nijak snadné – dobrých sportovců je u nás celá řada, ale posunovat své výkony až k hranici mezinárodních rekordů se daří jen několika jedincům. Proto budu celému pracovnímu kolektivu pobočky při jejich snažení fandit a držet palce. Patřím ještě do „staré školy“, což znamená, že při svém odchodu jsem také předal svému nástupci 3 obálky s osobní radou pro těžké okamžiky…

 

Pane Orle, s jakými cíli a plány jste převzal vedení společnosti ARBURG, spol. s r. o.?

Postavení společnosti ARBURG je na českém a slovenském trhu velmi významné. První a zásadní úkol po mém nástupu je toto postavení udržet a posílit, a to především dalšími aktivitami na poli automatizace a aditivní výroby. Chceme našim zákazníkům nabídnout kvalitní služby především v odborné oblasti konzultací, testování, školení. V současné době poměrně velké celosvětové konkurence je v našem oboru nezbytné být nejen prodejce, ale především technický partner.

Prozradíte čtenářům časopisu Plastics Production Vaše plány a co Vás čeká v nejbližší době?

Kromě brněnského strojírenského veletrhu se v říjnu pořádá v německém Friedrichshafenu mezinárodní plastikářský veletrh Fakuma, na kterém je ARBURG již po mnoho let důležitým vystavovatelem. Zde se budeme po boku našich německých kolegů věnovat návštěvníkům z České a Slovenské republiky. Pracovně mě ke konci roku čeká ještě jeden důležitý úkol. Jako každoročně se v německé centrále obhajují plány a rozpočty poboček na následující rok. Naše letošní výsledky jsou abnormálně dobré a tak bude velmi obtížné vysvětlit kolegům, že podobné výstupy nelze opětovně očekávat a pouhou extrapolací současného trendu stanovit plánovaný růst, který je extrémní i ve srovnání s např. čínskou ekonomikou.

Pane Orle, co byste popřál či vzkázal panu Novákovi?

Pan Novák stále zůstává našim spolupracovníkem, a to jako externí školitel a odborný konzultant. Ani si jej nedokážu představit jako důchodce poklidně sedícího na lavičce a krmícího holuby. Jeho aktivita a vitalita je příslovečná. V tomto duchu bych mu rád popřál, aby našel rovnováhu mezi prací a oddychem a obojí si s radostí a s pohodou užíval.

Pane Nováku, pane Orle, děkuji Vám za rozhovor.

Ivana Nedbalová

Mohlo by se Vám líbit

Technologie studené plazmy výrazně snižuje pachovou zátěž z gumárenské výroby

Společnost Continental Barum za poslední dvanáct let prováděla mnoho studií či testovala různé technologie vedoucí k snížení pachových emisí z výroby pneumatik. V loňském roce byla finalizován systém […]

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod […]

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]