Plasty

23. září 2016 00:45

Inovace v průmyslové robotice

EPSON jako průkopník průmyslové robotiky pravidelně uvádí na trh nové a inovativní myšlenky a řešení. V letošním roce byl představen 6osý robot s dosud nevídanou kinematikou N2-A450SR – „Hopper“. Tento průmyslový robot pokračuje v myšlence zavedené již u SCARA robotů série RS, a to maximálně zefektivnit využití prostoru. Inovativní kinematika umožňuje robotu obsáhnout celý prostor, bez toho, aby si překážel svým „loktem“.

Díky tomu dokáže najet i na místa, kam se roboty s klasickou kinematikou nedostanou, či pouze složitou a časově náročnou trajektorií. „Hopper“ má nosnost 2,5 kg, dosah 450 mm a je koncipován do minimálního prostoru 600 × 600mm, což je o 40 % méně než ekvivalentní 6osé roboty s klasickou stavbou ramene. Je tak velmi vhodný pro aplikace náročné na prostorové uspořádání, manipulaci, skládání, kontrolu či testování dílů. Výrazně kratší trajektorie přispívají k úspoře času cyklu.

EPSON také rozšířil nabídku svých aplikačních řešení k průmyslovým robotům o ForceSensor. Jedná se o senzor síly s možností měření síly ve třech osách v rozsahu 0-250N a kroutících momentů kolem těchto os v rozsahu 0–18Nm. Měření probíhá s přesností 0,1N a 0,003 Nm s minimálním časem odečítání 1ms. Robot spolu s ForceSensorem lze využít v aplikacích, kde je třeba přesně zakládat, až do mikronové tolerance, kde je potřeba vyvinout přesně definovanou sílu, např. zakládání pinů. Rovněž pro montáž křehkých součástí, skládání dílů, dotahování na požadovaný moment. Široké uplatnění může najít také při měření a kontrole již složených dílů např. kontrola rozsahu otočných tlačítek, kontrola pohybu dvou dílů proti sobě s danými parametry tření/síly. Robot s ForceSensorem dokáže vyvinout přesně definovanou sílu a tudíž je vhodný pro leštění, broušení, nebo může detekovat polohu součásti na základě doteku. ForceSenzor, stejně jako ostatní aplikační řešení, je dodáván stejným výrobcem, který dodává průmyslové roboty a nese výhodu komfortní integrace pro uživatele bez nutnosti ladění s výrobky třetích stran. Software RC+7 je tedy určen jak pro samotné programování robotů, tak pro ovládání, nastavení, a programování ForceSensoru. Aplikace proto může být navržena a odladěna velmi efektivně. Díky inovativnímu přístupu je EPSON jediný výrobce průmyslové robotiky, který dodává takto širokou škálu aplikačních řešení.

Ilustrativní příklad: 4 roboty (SCARA, 6osé, nebo jejich kombinace) jsou připojené k jediné řídící jednotce. Tato konfigurace umožňuje velmi efektivní tvorbu řídícího programu pro všechny roboty najednou bez nutnosti programování složitých komunikačních procedur mezi roboty navzájem. K celému systému lze dále připojit kamerový systém s možností až 6 kamer, přídavnou kartu pro aplikace na pohyblivých pásech (Conveyor Tacking) a v neposlední řadě ForceSensor (snímač síly a kroutícího momentu). Uvedenou konfiguraci lze využít například pro adaptabilní odebírání kusů z pásového dopravníku, jejich následné montážní umístění či montáž, kontrolní kamerovou inspekci včetně selekce vadných dílů nebo třídění a následnou manipulaci související s balením finálního výrobku.

Software RC+7 při vývoji aplikace slouží k naprogramování robotů, kamerových inspekcí, definici sil a momentů. Pro vyvíjenou aplikaci je možné provést simulaci celého pracoviště v integrovaném simulátoru. Veškeré vývojové prostředí včetně simulátoru je zdarma. Toto řešení dramaticky zkracuje čas potřebný pro vývoj a odladění aplikace.

Společnost OPTICONTROL, s. r. o., je hlavním distributorem průmyslových robotů EPSON pro český a slovenský trh. Zajišťuje nejen prodej a servis, ale i návrhy a výrobu aplikací včetně simulací nových aplikací pro potvrzení konstrukčních předpokladů.

Během MSV 2016 vás společnost OPTICONTROL zve k návštěvě prezentace 6osého robotu „Hopper“ s revoluční kinematikou pohybu. Prezentace bude probíhat v průběhu MSV 2016 v prostorách společnosti OPTICONTROL.

Případné zájemce prosíme o domluvu termínu na tel. č. +420 702 045 383 Ing. Rusnák. Doprava z areálu MSV do společnosti OPTICONTROL a zpět je zajištěna.


OPTICONTROL, s. r. o.
Chmelníky 3, 664 31 Lelekovice
tel.: 541 232 288
info@opticontrol.cz
www.opticontrol.cz


Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]