Plasty

26. září 2017 00:21

Hladké řízení, bezpečné ovládání

Bezpečnost, potěšení z jízdy, estetika. Když řídíte auto, není to jen volant, co má velký vliv na zážitek z jízdy, ale také modul přepínače sloupku řízení, který spojuje volant s řídicí jednotkou. Francouzský dodavatel automobilů Valeo nyní vyvinul takový, jehož pouzdro a páčky jsou vyrobeny z konstrukčních plastů firmy BASF Ultramid® (PA: Polyamid) a Ultradur® (PBT: polybutylentereftalát). Je o 20 procent lehčí než předchozí model a má vynikající povrchovou úpravu, dobrou odolnost proti UV záření a vynikající mechaniku materiálů BASF. Modul přepínače sloupku řízení používá BMW Group ve svých vozidlech s pohonem zadních kol pro BMW řady 3 až 7.

„Naše sloupky řízení jsou založeny na vysoce rozvinutém integrovaném designu, a tak se perfektně přizpůsobují architektuře interiérů automobilů,“ říká Jochen Foeßel, který je zodpovědný za optimalizaci dílů a vstřikování plastů ve firmě Valeo. „Abychom vytvořili stabilní, funkční a vizuálně přitažlivý modul přepínače sloupku řízení, zvolili jsme si ty správné materiály z široké škály inženýrských plastů společnosti BASF. Mimo produkty jsme využili také služeb nabízených společností BASF, které pokrývají všechny aspekty návrhu komponentu, vývoje a zpracování materiálů.“ Pro ukazatel a páčky stěrače čelního skla využívá Valeo povrchový polyamid Ultramid® B3EG10 SI (SI = povrch vylepšen). Pro dvoudílný jádrový modul využívá PBT Ultradur® B 4520 a Ultradur® B 4300 G4. Ten je zpracován společností Buck Spritzgussteile Formenbau, Flachslanden, Německo, za použití procesu MuCell®.

Povrchový polyamid pro páčky kombinuje mechaniku a estetickou přitažlivost

Páčka pro indikátory a stěrače čelního skla se vyznačují zvláště kvalitní povrchovou úpravou a stabilitou Ultramid® B3EG10 SI od společnosti BASF. Povrchový polyamid, který je naplněn 50 % skleněných vláken, nabízí ideální kombinaci mechanických a vizuálních vlastností.

Proto se používá v povrchových součástech, které nejen potřebují vypadat atraktivně, ale musejí být také extrémně stabilní a odolné vůči UV záření. Materiál byl původně vyvinut pro nábytkářský průmysl, kde je také nyní používán v mnoha designových a kancelářských židlích. „Původně jsme byli trochu překvapeni, že BASF nám nabídl materiál vyvinutý pro nábytek,“ říká Jochen Foeßel. „Nicméně jakmile jsme to viděli, byli jsme oslněni homogenním, lesklým povrchem. Vynikající mechanika a odolnost proti UV záření byly potvrzeny při zkouškách, které jsme provedli.“ Valeo provedl zkoušky odolnosti součástí interiéru vozidla podle DIN EN ISO 1043-1/GS 93016.

Šablony Ultradur® na míru pro dvoudílný kryt modulu přepínače sloupku řízení

Dvojdílné jádro modulu přepínače sloupku řízení je vyrobeno z různých druhů Ultradur®. Spodní nosnou skříň vyrobenou z Ultradur® B 4300 G4, která je vyztužena 20 % skleněných vláken, vyrábí společnost Buck Spritzgussteile Formenbau pomocí procesu MuCell®. Při tomto způsobu fyzického pěnění se dusík přidává do polymerní taveniny během vstřikování, což vede k vytvoření pěnové struktury. V důsledku toho se hmotnost složky sníží přibližně o deset procent a rozměrová stabilita se zvýší bez nežádoucího vlivu na vysokou tuhost a vynikající chemickou odolnost materiálu. Horní kryt sloupkového modulu, na němž je namontován volant, je vyroben z nevyztuženého PBT Ultradur® B 4520. Je známý díky nízkému obsahu vody, a tím i vysoké rozměrové stabilitě. Navíc kombinuje atraktivní povrchovou úpravu s vynikající rozměrovou stabilitou při vysokých teplotách. Tato vyvážená kombinace vlastností je základem pro zajištění toho, aby byl volant bezpečně nasazen na modul přepínače sloupku řízení.

Další informace naleznete na adrese www.ultramid-si.basf.com nebo na Ultraplaste-Infopoint: www.ultraplaste.infopointasf.com, +496 216 078 780.

Redakčně zpracováno z www.basf.cz


O společnosti BASF

Ve společnosti BASF tvoříme chemii pro udržitelnou budoucnost. Kombinujeme hospodářský úspěch s ochranou životního prostředí a klademe důraz na společenskou odpovědnost. Přibližně 114 tisíc zaměstnanců koncernu BASF přispívá k úspěchu našich zákazníků prakticky ve všech odvětvích po celém světě. Portfolio společnosti je rozděleno do pěti segmentů: Chemicals, Performance Products, Functional Material & Solutions, Agricultural Solutions a Oil & Gas. V roce 2016 dosáhla BASF obratu přes 58 miliard eur. Akcie společnosti BASF jsou obchodovány na burzách ve Frankfurtu (BAS), Londýně (BFA) a Curychu (BAS). Další informace naleznete na www.basf.com.

BASF v České republice

Společnost BASF spol. s r. o., dceřiná společnost BASF SE, patří k předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů je distribuován celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V roce 2016 měla v České republice skupina BASF 288 zaměstnanců a dosáhla obratu více než 620 milionů eur. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.


 

Mohlo by se Vám líbit

O krok napřed – EMCO stroje s řídicím systémem SINUMERIK ONE

Digitálně nativní CNC řídicí systém SINUMERIK ONE s novými technologickými funkcemi a uživatelským rozhraním v novém designu se již úspěšně používá na soustruzích a frézkách […]

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]