Plasty

04. října 2019 11:09

Freeformer 300-3X společnosti ARBURG dokáže jako první stroj na světě při tisku kombinovat měkké a tvrdé materiály

V loňském roce představila společnost ARBURG na veletrhu Formnext nový a větší Freeformer 300-3X. Pracuje se třemi různými druhy materiálů, které zpracovává technologií Arburg Plastic Freeforming (APF). Ta umožňuje průmyslovou výrobu komplexních funkčních dílů, v nichž se kombinuje například tvrdý a měkký materiál. Tisk vícekomponentních dílů dokáže Freeformer 300-3X vůbec jako první stroj na světě a tato unikátní možnost se týká také podpůrného materiálu. Technologie APF pracuje se standardním granulátem používaným při vstřikování.

Freeformer 300-3X a 200-3X od společnosti ARBURG pokrývají široké spektrum aplikací v oblasti průmyslové aditivní výroby funkčních dílů z originálních materiálů.

Freeformer 300-3X je významný krok vpřed, který umožňuje našim zákazníkům vyvinout zcela nové aplikace,“ říká Martin Neff, vedoucí Plastic Freeforming v ARBURGU. Tento otevřený systém dokáže produkovat komplexní funkční díly kombinující měkké a tvrdé materiály ze standardních granulátů, a to i u podpůrného materiálu. Nabízí větší tiskovou plochu, vyšší teplotu v tiskové komoře a je snadno integrovatelný do výrobního procesu.

Průmyslový stroj nabízí o 50 % více prostoru

Číslo 300 u Freeformeru 300-3X značí velikost tiskové plochy v centimetrech čtverečních. Ta je tedy o 50 % větší než u Freeformeru 200-3X. Tisková komora nyní poskytuje prostor pro tisk většího počtu menších dílů naráz nebo pro výrobu dílu až do velikosti 234 x 134 x 230 mm. 3X v názvu znamená pohyb tiskové plochy ve třech osách XYZ. Freeformer 300-3X má tři tiskové hlavy (trysky). ARBURG ale nabízí také provedení se dvěma tryskami.

Nový Freeformer 300-3X má tři trysky a dělené otevírání tiskové komory. Materiál může být doplňován za provozu.

Martin Neff, vedoucí Plastic Freeforming ve společnosti ARBURG

Freeformer 300-3X se třemi tryskami otevírá možnosti pro zcela nové aplikace,“ říká Martin Neff, vedoucí Plastic Freeforming ve společnosti ARBURG.

Stejně jako vstřikovací stroje je i Freeformer vyráběn v Lossburgu, na severu regionu Schwarzwald, a samozřejmě poskytuje kvalitu „Made in Germany“. Společnost ARBURG používá výhradně komponenty vysoké kvality: plastifikační jednotky jsou poháněny servomotory, moderní ovládací panel je vybaven kvalitním průmyslovým počítačem s multidotykovým displejem a stabilní základna stroje obsahuje řídicí elektronické komponenty a chladicí systém. Uzavřený okruh chlazení lze připojit na průmyslový chladicí okruh, což pak dovoluje zpracovávat materiály za vyšších teplot a dosáhnout až 200 °C v tiskové komoře.

Navržen pro integraci s průmyslovou automatizací

Dvoudílné dveře tiskové komory, to je nová vlastnost Freeformeru 300-3X. Díky této novince mohou být zásobníky materiálu doplňovány v průběhu tiskové úlohy, protože stačí otevřít pouze jednu polovinu krytu. Pokud potřebujete vložit nebo vyjmout dílec, vyhřívaná tisková komora se otevírá samostatně. Automatické otevírání a zavírání dveří je také optimální pro integraci s robotem a umožňuje plnou integraci Freeformeru 300-3X do výrobní linky včetně průmyslu 4.0.

Široký okruh aplikací

Freeformer 200-X3 a 300-3X pokrývají široký okruh aplikací v průmyslové aditivní výrobě a umožňují opakovatelnou produkci dílů ve vysoké kvalitě. Freeformer je možné připojit k MES systému, jako je například ALS, takže může být integrovaný v podnikové síti.

Otevřený systém je vysoce žádaný zvláště ve zdravotnictví, například pro výrobu ortéz, implantátů a modelů pro chirurgické přípravky. Freeformer je také ideální pro malosériovou výrobu dílů, výrobu přípravků pro montáž, komponentů automatizace a ostatní vybavení. Hodí se rovněž pro výrobu funkčních náhradních dílů a individualizované zákaznické výrobky.

Freeformer 300-3X rozšiřuje aplikační možnosti Arburg Plastic Freeforming (APF). Díky třem tryskám je možné vytvářet komplexní funkční dílce včetně těch vícekomponentních, v nichž se kombinuje například tvrdý a měkký materiál.

Otevřený systém nabízí velkou materiálovou svobodu

Uživatelé Freeformeru mohou používat své vlastní materiály, optimalizovat velikost kapek a procesní parametry. Mohou ale také využít přístupu do materiálové databáze společnosti ARBURG a čerpat zde procesní data. Mezi kvalifikovanými standardními granuláty jsou například:

  • ABS (Terluran GP 35)
  • PA10 (Grilamid TR XE 4010)
  • PC (Makrolon 2805)
  • TPE-U (Elastollan C78 A15)
  • PP (Braskem CP 393)

Mezi další použitelné materiály patří specifické plasty pro speciální aplikace jako například PLLA (Purasorb PL18, Resomer LR 708) a PC (Lexan 940) schválený pro použití v leteckém průmyslu. Rozsah kvalifikovaných materiálů se navíc neustále rozšiřuje.

Funkční díl: Freeformer 300-3X, materiál ABS a TPU společně s podpůrným materiálem. Výrobek je pružné chapadlo z kombinace měkkého a tvrdého materiálu.


www.arburg.cz

Mohlo by se Vám líbit

MCAE Systems představuje řadu cenově dostupných a vysoce výkonných 3D tiskáren kovů Xact Metal střední velikosti XM300G

Společnost MCAE Systems oznamuje, že její partner, společnost Xact Metal uvedla cenově dostupné, středně velké kovové 3D tiskárny XM300G na IMTS 2022 v Chicagu, Illinois […]

Nový 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy

2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy S potěšením oznamujeme, že společnost OnRobot představila novou sadu uchopovačů pro […]

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]