Plasty

04. října 2019 11:09

Freeformer 300-3X společnosti ARBURG dokáže jako první stroj na světě při tisku kombinovat měkké a tvrdé materiály

V loňském roce představila společnost ARBURG na veletrhu Formnext nový a větší Freeformer 300-3X. Pracuje se třemi různými druhy materiálů, které zpracovává technologií Arburg Plastic Freeforming (APF). Ta umožňuje průmyslovou výrobu komplexních funkčních dílů, v nichž se kombinuje například tvrdý a měkký materiál. Tisk vícekomponentních dílů dokáže Freeformer 300-3X vůbec jako první stroj na světě a tato unikátní možnost se týká také podpůrného materiálu. Technologie APF pracuje se standardním granulátem používaným při vstřikování.

Freeformer 300-3X a 200-3X od společnosti ARBURG pokrývají široké spektrum aplikací v oblasti průmyslové aditivní výroby funkčních dílů z originálních materiálů.

Freeformer 300-3X je významný krok vpřed, který umožňuje našim zákazníkům vyvinout zcela nové aplikace,“ říká Martin Neff, vedoucí Plastic Freeforming v ARBURGU. Tento otevřený systém dokáže produkovat komplexní funkční díly kombinující měkké a tvrdé materiály ze standardních granulátů, a to i u podpůrného materiálu. Nabízí větší tiskovou plochu, vyšší teplotu v tiskové komoře a je snadno integrovatelný do výrobního procesu.

Průmyslový stroj nabízí o 50 % více prostoru

Číslo 300 u Freeformeru 300-3X značí velikost tiskové plochy v centimetrech čtverečních. Ta je tedy o 50 % větší než u Freeformeru 200-3X. Tisková komora nyní poskytuje prostor pro tisk většího počtu menších dílů naráz nebo pro výrobu dílu až do velikosti 234 x 134 x 230 mm. 3X v názvu znamená pohyb tiskové plochy ve třech osách XYZ. Freeformer 300-3X má tři tiskové hlavy (trysky). ARBURG ale nabízí také provedení se dvěma tryskami.

Nový Freeformer 300-3X má tři trysky a dělené otevírání tiskové komory. Materiál může být doplňován za provozu.

Martin Neff, vedoucí Plastic Freeforming ve společnosti ARBURG

Freeformer 300-3X se třemi tryskami otevírá možnosti pro zcela nové aplikace,“ říká Martin Neff, vedoucí Plastic Freeforming ve společnosti ARBURG.

Stejně jako vstřikovací stroje je i Freeformer vyráběn v Lossburgu, na severu regionu Schwarzwald, a samozřejmě poskytuje kvalitu „Made in Germany“. Společnost ARBURG používá výhradně komponenty vysoké kvality: plastifikační jednotky jsou poháněny servomotory, moderní ovládací panel je vybaven kvalitním průmyslovým počítačem s multidotykovým displejem a stabilní základna stroje obsahuje řídicí elektronické komponenty a chladicí systém. Uzavřený okruh chlazení lze připojit na průmyslový chladicí okruh, což pak dovoluje zpracovávat materiály za vyšších teplot a dosáhnout až 200 °C v tiskové komoře.

Navržen pro integraci s průmyslovou automatizací

Dvoudílné dveře tiskové komory, to je nová vlastnost Freeformeru 300-3X. Díky této novince mohou být zásobníky materiálu doplňovány v průběhu tiskové úlohy, protože stačí otevřít pouze jednu polovinu krytu. Pokud potřebujete vložit nebo vyjmout dílec, vyhřívaná tisková komora se otevírá samostatně. Automatické otevírání a zavírání dveří je také optimální pro integraci s robotem a umožňuje plnou integraci Freeformeru 300-3X do výrobní linky včetně průmyslu 4.0.

Široký okruh aplikací

Freeformer 200-X3 a 300-3X pokrývají široký okruh aplikací v průmyslové aditivní výrobě a umožňují opakovatelnou produkci dílů ve vysoké kvalitě. Freeformer je možné připojit k MES systému, jako je například ALS, takže může být integrovaný v podnikové síti.

Otevřený systém je vysoce žádaný zvláště ve zdravotnictví, například pro výrobu ortéz, implantátů a modelů pro chirurgické přípravky. Freeformer je také ideální pro malosériovou výrobu dílů, výrobu přípravků pro montáž, komponentů automatizace a ostatní vybavení. Hodí se rovněž pro výrobu funkčních náhradních dílů a individualizované zákaznické výrobky.

Freeformer 300-3X rozšiřuje aplikační možnosti Arburg Plastic Freeforming (APF). Díky třem tryskám je možné vytvářet komplexní funkční dílce včetně těch vícekomponentních, v nichž se kombinuje například tvrdý a měkký materiál.

Otevřený systém nabízí velkou materiálovou svobodu

Uživatelé Freeformeru mohou používat své vlastní materiály, optimalizovat velikost kapek a procesní parametry. Mohou ale také využít přístupu do materiálové databáze společnosti ARBURG a čerpat zde procesní data. Mezi kvalifikovanými standardními granuláty jsou například:

  • ABS (Terluran GP 35)
  • PA10 (Grilamid TR XE 4010)
  • PC (Makrolon 2805)
  • TPE-U (Elastollan C78 A15)
  • PP (Braskem CP 393)

Mezi další použitelné materiály patří specifické plasty pro speciální aplikace jako například PLLA (Purasorb PL18, Resomer LR 708) a PC (Lexan 940) schválený pro použití v leteckém průmyslu. Rozsah kvalifikovaných materiálů se navíc neustále rozšiřuje.

Funkční díl: Freeformer 300-3X, materiál ABS a TPU společně s podpůrným materiálem. Výrobek je pružné chapadlo z kombinace měkkého a tvrdého materiálu.


www.arburg.cz

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]