Plasty

20. dubna 2015 00:21

Extrudéry v plastikářském průmyslu

Použití regulovaných elektrických pohonů firmy Emerson ušetří až 33 % spotřeby elektrické energie

Extrudéry jsou běžně používány jak v gumárenské výrobě a ve výrobě plastických hmot, tak i v průmyslu potravinářském. Historicky plastikářský průmysl používal k pohonu extrudérů stejnosměrné motory, zatímco v jiných odvětvích byly využívány střídavé asynchronní motory.

Výrobci plastů se v souladu se současným trendem soustřeďují na rozhodující faktory – snížení nákladů za energie a zvýšení výkonu a spolehlivosti. Pro pohony extrudérů dodává společnost Emerson Industrial Automation vysoce účinné synchronní motory s permanentními magnety DYNEO LSRPM napájené frekvenčními měniči řady Unidrive M.

Sestava vysoce účinného motoru a měniče umožňuje vyhovět potřebám konečného uživatele extrudéru. Regulace rychlosti vytlačování různých druhů materiálů mnoha různými formami umožňuje zvýšit využitelnost extrudéru při optimální spotřebě energie. Čím je nastavená rychlost nižší, tím je vyšší úspora energie (viz tab. níže).

Současným uživatelům střídavých pohonů poskytuje řešení společnosti Emerson zvýšenou energetickou účinnost a optimalizaci výkonu. Náhradou stávajících stejnosměrných pohonů za střídavé od společnosti Emerson je možné dosáhnout významných úspor, a to bez nutnosti změnit konfiguraci systému extrudéru.

Prokázané úspory energie

V přímém srovnávacím testu bylo řešení se synchronním motorem od společnosti Emerson lepší než pohon pomocí klasického asynchronního motoru napájeného z frekvenčního měniče v celém rozsahu pracovních rychlostí.

Rychlost
%
RPM NEMA Premium
Indukční Motor
Výkon (kW)
Emerson Industrial Automation
Permanent Magnet Motor
Výkon (kW)
Rozdíl
(kW)
Úspora
%
5 90 1,88 1,27 0,60 33
10 180 4,16 3,08 1,07 25
25 450 14,62 13,01 1,61 11
50 900 41,30 37,41 3,89 9
75 1 350 70,00 65,04 4,96 7
100 1 800 102,72 95,21 7,51 7

 

Řešení pohonu extrudéru

Motor s permanentními magnety

Patentovaná technologie rotoru s permanentními magnety snižuje ztráty v rotoru, a tím výrazně zvyšuje účinnost pohonu a snižuje velikost stroje.

U typové řady motorů LSRPM je nyní tato inovativní technologie dostupná i v provedení IP55 (ekvivalent TEFC), což je nejobvykleji užívané průmyslové provedení.

Energetická účinnost

Při stejných jmenovitých otáčkách mají synchronní motory LSRPM řady DYNEO výrazně lepší účinnost než asynchronní motory s vysokou účinností (NEMA Premium). Tento rozdíl se stává ještě výraznější při provozu v nižších otáčkách než jsou otáčky jmenovité, což je právě případ regulovaných pohonů.

Unidrive M – zdokonalené řízení motoru

Nový, vysoce výkonný měnič Unidrive M je zkonstruován pro napájení motorů s permanentními magnety řady LSRPM. Pro optimální odezvu, výkon a úsporu energie systému extrudéru a dalších výrobních aplikací spojuje výsledný algoritmus řízení motoru vysokou účinnost synchronních motorů s permanentními magnety s efektivitou technologie měničů frekvence.

Unidrive M má robustní konstrukci včetně:

  • odpovídajícího krytí pro ochranu před účinkypracovního prostředí,
  • vestavěnou tlumivku pro omezení vyšších harmonických,
  • vestavěný odrušovací filtr k zamezení vlivu na citlivá zařízení.

Vestavěná inteligence pro řízení extrudéru:

  • ochrana šroubu extrudéru,
  • jednoduché přizpůsobení stávajícímu řídicímu systému,
  • připojení k libovolné průmyslové síti.

Frekvenční měnič Unidrive M
výkon až do 2,8 MW
DYNEO LSRPM Permanent Magnet
Motor do 600 kW

Výrobky světové třídy a podpora

  • Extrémně vysoká spolehlivost
  • Dlouhá životnost
  • Asistence při odhadu energetických úspor
  • Celosvětová síť aplikačního a oborového servisu

Řešení společnosti Emerson poskytuje výrobcům v plastikářském průmyslu optimální úsporu energie a umožňuje použití různých materiálů i protlačovacích forem.


Control Techniques Brno s. r. o.
Tel.: +420 511 180 111
ctbrno@emerson.com
www.controltechniques.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

MCAE Systems představuje řadu cenově dostupných a vysoce výkonných 3D tiskáren kovů Xact Metal střední velikosti XM300G

Společnost MCAE Systems oznamuje, že její partner, společnost Xact Metal uvedla cenově dostupné, středně velké kovové 3D tiskárny XM300G na IMTS 2022 v Chicagu, Illinois […]

Nový 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy

2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy S potěšením oznamujeme, že společnost OnRobot představila novou sadu uchopovačů pro […]

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]