Plasty

08. září 2015 00:39

ENGEL Symposium 2015

St. Valentin, Linz, 16.–18. 6. Tři dny, kdy se brány výrobního závodu (St. Valentin) a design centra (Linz) společnosti ENGEL opět po třech letech otevřely zákazníkům, obchodním partnerům a odborné veřejnosti. ENGEL Symposium – tři dny plné poutavých přednášek, novinek, inovativních řešení, strojů a technologií.

ENGEL Symposium neznamená „pouze“ přehlídku vstřikovacích strojů, ale dává návštěvníkům a zákazníkům nahlédnout do výrobního závodu. V Rakousku nalezneme celkem tři závody: kromě St. Valentinu, který se orientuje na stroje s vyšší uzavírací silou, také ve městě Schwertberg a Dietach. V závodě ve Schwertbergu je výroba specializovaná na stroje s nižší uzavírací sílou a sídlí zde vedení společnosti. Závod v Dietachu se specializuje na výrobu robotů a automatizačních systémů. Další výrobní závody mimo Rakousko jsou v Německu, v Číně se specializací na velké stroje, v Koreji, v USA a v neposlední řadě v České republice v Kaplici. Závod v Kaplici zaměstnává cca 650 zaměstnanců a je zaměřený na výrobu komponentů (montují se zde rozvodové skříně, dopravníky).

Vystavené stroje v St. Valentinu jsme si mohli prohlédnout dle „business unit“ tzn. automotive, telectronics, medical, technical a packaging. Jednalo se celkem o 14 vstřikolisů.

Ve světové premiéře byl představen vstřikolis e-motion 110 – plně elektrický stroj na vstřikování slitiny kovů, kdy se kov speciálním zařízením za teploty 1000–1100 °C roztaví a vstříkne do formy. Na tomto stroji probíhala výroba kovových medicínských kleští.

Mezi další vystavené stroje patřil e-motion 50 – plně elektrický stroj s uzavírací silou 50 t. Na tomto stroji ENGEL demonstruje výhody stroje bez vodicích sloupků, mezi které patří: možnosti robotu dostat se volně ze všech stran k formě a k odebrání výlisku či upnutí formy do krajních mezí na upínací desku. ENGEL letos symbolicky slaví 25 let od začátku výroby bezsloupkových vstřikolisů. Nesmíme opomenout vertikální vstřikovací stroj s uzavírací silou 3600 t. Stroj byl vyroben ve spolupráci s firmou Volkswagen.

Nespornou výhodou tohoto vstřikovacího stroje je, že zabírá menší plochu, což je u zákazníků jedním z rozhodujících parametrů. Na tomto stroji se lisují kompozitní materiály.

Cestu na ENGEL Symposium do St. Valentinu a Linze si našlo cca 3000 návštěvníků z celého světa. Z České republiky přijelo přibližně 250 návštěvníků z cca 80 firem. Jmenujme některé z nich: Varroc Lighting Systems, s. r. o., Automotive Lighting s. r. o., Robert Bosch, spol. s. r. o., Josef Škrkoň – Techplast, a. s., VALEO AUTOKLIMATIZACE k. s.

ENGEL Sympozium je ceněno jak pro novinky, které jsou zde představeny, tak pro odbornost. U každého vystaveného stroje byl k dispozici pracovník společnosti ENGEL, který vysvětlil podrobné technické dotazy.

ENGEL Symposia se zúčastnily také partnerské firmy z oblasti surovin, výroby forem, temperační a chladicí techniky, automatizace, dopravy materiálu.

Ing. Miloš Kmoníček, vedoucí kanceláře ENGEL CZ, s. r. o.

ENGEL Symposium dává příležitost nahlédnout do výroby vstřikovacích lisů a sledovat tak jednotlivé kroky výroby např. svařování rámů a vodicích plechů, obrábění atd., seznámit se s novinkami a trendy, možnost „živě“ zhlédnout proces výroby a vyměnit si názory či zkušenosti.

Co říct závěrem? Použiji slova jednatele české pobočky ENGEL, Ing. Stibora: „Je třeba to zažít.“

Ivana Nedbalová, šéfredaktorka

Mohlo by se Vám líbit

MSV 2022: Novinky z oborů 3D tisk a logistika

Mezinárodní strojírenský veletrh 2022 se blíží a my vám postupně představujeme zajímavosti z vybraných oborů. Dnes se zaměříme na 3D tisk a logistiku. Inzerce 3D […]

Radikální změna: Nový software OnRobot uvolňuje 80% času stráveného instalací automatizace robotů

V dánském Odense, „hlavním městě robotů“, se sešli klíčoví hráči z robotického průmyslu ve střední a severní Evropě, aby jim společnost OnRobot představila svůj nový […]

Doprovodný program MSV 2022 se bude věnovat digitalizaci i energetice

Součástí Mezinárodní strojírenského veletrhu v Brně je každoročně i doprovodný program určený především pro odbornou veřejnost. I v letošním roce se návštěvníci mohou těšit na řadu akcí, konferencí […]