Plasty

13. března 2022 20:55

Elektrický pohon zajišťující spoustu zábavy při jízdě na skateboardu

  • Termoplastický kompozit Tepex společnosti LANXESS je používán k výrobě ultratenkých a lehkých elektrických skateboardů

Elektrické skateboardy představují snadný způsob pohybu, který se od běžného skateboardingu značně liší. Jejich konstrukce je však velmi náročná. Elektrické komponenty, včetně baterie a motorů pohánějících kolečka, musí být umístěny ve velmi malém prostoru, aby bylo prkno lehké a jezdec s ním mohl snadno manipulovat. Termoplastické kompozity Tepex společnosti LANXESS přinášejí nové možnosti, jak postupovat při konstrukci elektrických skateboardů. Jedním z příkladů jsou skateboardy OKMOS SL-01 od francouzské firmy EMI SAS.

Deska odlitá z jednoho kusu

Běžné skateboardy se obvykle skládají z relativně ploché dřevěné desky, na které jezdec stojí. U elektrických verzí je pod deskou plastový box obsahující elektrické vybavení včetně baterie. Konstrukce skateboardu od firmy EMI má však desku ve tvaru žlabu. S výjimkou motorů, které jsou namontovány na zadní straně skateboardu, jsou v konstrukci umístěny všechny elektrické a elektronické komponenty včetně baterie. Žlab je pak uzavřen krytem. Díky kompozitu Tepex lze vyrobit žlab s tloušťkou stěny pouhé tři milimetry.

Extrémní odolnost

Tepex je extrémně odolný díky své vysoké pevnosti v ohybu. Zároveň je velmi lehký, deska váží pouhých 2,5 kilogramů,“ říká Jean-Marie Olivé, technická manažerka vývoje aplikací v obchodní jednotce High Performance Materials (HPM) společnosti LANXESS. Navzdory tenkým stěnám jsou elektrické a elektronické komponenty v desce bezpečně chráněny před nárazy a vlhkostí.

Efektivní a integrovaná výroba

Deska ve tvaru žlabu se vyrábí v rámci jediného kroku. Nejprve robot vloží kovovou základní desku do tvarovacího stroje. Poté do něj vloží zahřátý a změkčený kompozit Tepex. Během jedné operace je pak celá konstrukce vytvarována a přetavena plastovou směsí vyztuženou krátkými skleněnými vlákny. „Tento proces je velmi efektivní a vysoce integrovaný, což znamená, že během stejné operace lze upevnit nejen desku, ale také drátové vedení a držák baterie. Na rozdíl od mnoha běžných elektrických skateboardů tak není nutné zvlášť šroubovat jednotlivé díly,“ vysvětluje Jules Staedelin, manažer pro výzkum a vývoj ve společnosti EMI.

Dokonalé spojení kompozitního a vstřikovaného materiálu

Kompozitní část je vyrobena z materiálu Tepex dynalite 102-RG600(6), který je vyztužen šesti vrstvami průběžných skleněných vláken. Z tohoto materiálu je vyráběn i kryt desky. K tvarování je použit polyamid 6 Durethan BKV30H2.0EF od společnosti LANXESS, který byl optimalizován právě pro tento účel. Tavenina při tvarování velmi snadno teče, takže u plnění tvarovacího stroje lze bez problémů realizovat i dlouhé dráhy toku. Více informací o produktové řadě Tepex a odlehčených konstrukcích společnosti LANXESS najdete na www.tepex.com a https://lightweight.lanxess.com.

Společnost EMI vyvinula své nové skateboardy ve Francii, kde je také vyrábí. Tvarovací stroj pro hybridní vstřikování materiálů je rovněž založen na vlastních odborných znalostech. Společnost se sídlem v Saint-Louis v Alsasku je známá díky svým výrobkům, jak jsou plastové kompozitní díly vyztužené vlákny pro lehké konstrukce vozidel. Další podrobnosti o nových elektrických skateboardech najdete na adrese www.okmos.fr/.

Termoplastické kompozity Tepex společnosti LANXESS otevírají nové možnosti při konstrukci elektrických skateboardů. Jedním z takových příkladů jsou skateboardy OKMOS SL-01 od francouzské firmy EMI SAS.
Fotografie: EMI

Deska ve tvaru žlabu ukrývá všechny elektrické a elektronické komponenty včetně baterie. Motory jsou namontovány na zadní straně skateboardu.
Fotografie: EMI

 

Mohlo by se Vám líbit

Společnost Makino uvádí na trh nové přírůstky do velmi úspěšné řady Slim

Řada kompaktních vertikálních obráběcích center Slim, ve které se dosud prodalo přes 3500 strojů, si od roku 2014 získala jméno v oblasti velkosériové výroby po […]

Omnetic ze skupiny EAG získává na digitalizaci služeb v automotive dvě a půl miliardy korun. V příštích letech chce znásobit svou EBITDA

Platforma Omnetic, přední poskytovatel systémů pro digitalizaci automotive a správu dealerství ve střední Evropě, získává od investorů 100 milionů eur (2,5 miliardy korun). V čele historicky […]

touchpoint sustainability: Utvářet udržitelnou změnu na veletrhu drupa 2024

Na udržitelnost v tiskařském průmyslu se bude v termínu od 28. května do 7. června 2024 zaměřovat veletrh drupa Düsseldorf,  k diskuzím na toto téma budoucnosti v rámci letošního […]