Plasty

13. března 2022 20:55

Elektrický pohon zajišťující spoustu zábavy při jízdě na skateboardu

  • Termoplastický kompozit Tepex společnosti LANXESS je používán k výrobě ultratenkých a lehkých elektrických skateboardů

Elektrické skateboardy představují snadný způsob pohybu, který se od běžného skateboardingu značně liší. Jejich konstrukce je však velmi náročná. Elektrické komponenty, včetně baterie a motorů pohánějících kolečka, musí být umístěny ve velmi malém prostoru, aby bylo prkno lehké a jezdec s ním mohl snadno manipulovat. Termoplastické kompozity Tepex společnosti LANXESS přinášejí nové možnosti, jak postupovat při konstrukci elektrických skateboardů. Jedním z příkladů jsou skateboardy OKMOS SL-01 od francouzské firmy EMI SAS.

Deska odlitá z jednoho kusu

Běžné skateboardy se obvykle skládají z relativně ploché dřevěné desky, na které jezdec stojí. U elektrických verzí je pod deskou plastový box obsahující elektrické vybavení včetně baterie. Konstrukce skateboardu od firmy EMI má však desku ve tvaru žlabu. S výjimkou motorů, které jsou namontovány na zadní straně skateboardu, jsou v konstrukci umístěny všechny elektrické a elektronické komponenty včetně baterie. Žlab je pak uzavřen krytem. Díky kompozitu Tepex lze vyrobit žlab s tloušťkou stěny pouhé tři milimetry.

Extrémní odolnost

Tepex je extrémně odolný díky své vysoké pevnosti v ohybu. Zároveň je velmi lehký, deska váží pouhých 2,5 kilogramů,“ říká Jean-Marie Olivé, technická manažerka vývoje aplikací v obchodní jednotce High Performance Materials (HPM) společnosti LANXESS. Navzdory tenkým stěnám jsou elektrické a elektronické komponenty v desce bezpečně chráněny před nárazy a vlhkostí.

Efektivní a integrovaná výroba

Deska ve tvaru žlabu se vyrábí v rámci jediného kroku. Nejprve robot vloží kovovou základní desku do tvarovacího stroje. Poté do něj vloží zahřátý a změkčený kompozit Tepex. Během jedné operace je pak celá konstrukce vytvarována a přetavena plastovou směsí vyztuženou krátkými skleněnými vlákny. „Tento proces je velmi efektivní a vysoce integrovaný, což znamená, že během stejné operace lze upevnit nejen desku, ale také drátové vedení a držák baterie. Na rozdíl od mnoha běžných elektrických skateboardů tak není nutné zvlášť šroubovat jednotlivé díly,“ vysvětluje Jules Staedelin, manažer pro výzkum a vývoj ve společnosti EMI.

Dokonalé spojení kompozitního a vstřikovaného materiálu

Kompozitní část je vyrobena z materiálu Tepex dynalite 102-RG600(6), který je vyztužen šesti vrstvami průběžných skleněných vláken. Z tohoto materiálu je vyráběn i kryt desky. K tvarování je použit polyamid 6 Durethan BKV30H2.0EF od společnosti LANXESS, který byl optimalizován právě pro tento účel. Tavenina při tvarování velmi snadno teče, takže u plnění tvarovacího stroje lze bez problémů realizovat i dlouhé dráhy toku. Více informací o produktové řadě Tepex a odlehčených konstrukcích společnosti LANXESS najdete na www.tepex.com a https://lightweight.lanxess.com.

Společnost EMI vyvinula své nové skateboardy ve Francii, kde je také vyrábí. Tvarovací stroj pro hybridní vstřikování materiálů je rovněž založen na vlastních odborných znalostech. Společnost se sídlem v Saint-Louis v Alsasku je známá díky svým výrobkům, jak jsou plastové kompozitní díly vyztužené vlákny pro lehké konstrukce vozidel. Další podrobnosti o nových elektrických skateboardech najdete na adrese www.okmos.fr/.

Termoplastické kompozity Tepex společnosti LANXESS otevírají nové možnosti při konstrukci elektrických skateboardů. Jedním z takových příkladů jsou skateboardy OKMOS SL-01 od francouzské firmy EMI SAS.
Fotografie: EMI

Deska ve tvaru žlabu ukrývá všechny elektrické a elektronické komponenty včetně baterie. Motory jsou namontovány na zadní straně skateboardu.
Fotografie: EMI

 

Mohlo by se Vám líbit

Výsledky společnosti Universal Robots za 3. čtvrtletí odrážejí zpomalující se ekonomiku

Universal Robots, dánská společnost vyrábějící kolaborativní roboty (koboty), vykázala za 3. čtvrtletí tržby ve výši 73 milionů USD, což je v celkovém vyjádření o 5 […]

TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE s.r.o. – Více než 20 let na trhu CNC obráběcích strojů se silným partnerem po boku

Společnost TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE s.r.o. v loňském roce oslavila 20. výročí svého působení na českém a slovenském trhu. Historie firmy, jako dodavatele CNC obráběcích strojů, se […]

Výroba rozváděčů je nyní intuitivnější!

Špatná komunikace, nedostatek času a kvalifikovaných pracovníků: to je, bohužel, neradostná realita každodenní práce při výrobě rozváděčů. Společnost EPLAN, poskytovatel softwarových řešení, může pomoci tuto […]