Plasty

20. dubna 2015 00:32

Elastollan® (TPU)

na karosérii nového Citroënu C4 Cactus

Společnost BASF jako vůbec první výrobce termoplastického polyuretanu (TPU) úspěšně optimalizovala tento materiál tak, aby mohl být na exteriéru vozidla aplikován ve velkém a bez nutnosti nátěru. Výrobce automobilů PSA Peugeot Citroën používá novou třídu TPU Elastollan® AC 55D10 HPM (High Performance Material – vysoce výkonný materiál) pro opláštění Citroënu C4 Cactus s tzv. Airbumps®.

Airbumps® jsou velké vzduchem plněné „polštářové“ nárazníky v kontrastních barvách, které jsou umístěny po stranách a na přední i zadní části vozidla. Autům propůjčují osobitý vzhled a jejich exteriéry chrání před nárazy a poškrábáním. Tato světová novinka je výsledkem mnohaletého společného vývoje francouzského automobilového výrobce, dodavatele Rehau ze Švýcarska a společnosti BASF. Zatímco společnost Rehau vyrábí boční nárazníky Airbumps®, společnost Faurecia z Francie vyrábí nárazníky pro přední a zadní část vozidla.

„Nárazníky Airbumps® díky svému charakteristickému povrchu Elastollan® perfektně ztělesňují filozofii Citroënu C4 Cactus – mají styl a jsou multifunkční. Společně s BASF a dodavateli dílů Airbumps® jsme dokázali vyvinout materiál a uspořádat výrobní proces tak, že obojí vyústilo v modely, jež nabízejí optimální kombinaci kvality, estetiky a nákladů,“ vysvětluje Jérôme Vinot Préfontaine, generální ředitel nákupu pro program C4 Cactus u společnosti PSA Peugeot.


První rozsáhlé využití UV stabilního termoplastického
polyuretanu (TPU) na exteriéru vozidla

Optimální kombinace designu a bezpečnosti
u nového Citroënu C4 Cactus


Výhoda materiálu Elastollan® HPM spočívá ve volnosti jeho tvarů a dlouhodobé životnosti. Navíc je také příjemný na dotek a má prvotřídní vzhled. Nový materiál spojuje vlastnosti klasického TPU, jako je dobrá pevnost v tahu, odolnost proti oděru, pružnost, vynikající odolnost proti nárazu při nízkých teplotách a vysoká odolnost vůči okolnímu prostředí, s novými vlastnostmi: má mimořádné povrchové vlastnosti i při malé tloušťce stěny, je odolný proti poškrábání, UV záření a povětrnostním vlivům, lze jej snadno čistit a má vysokou provozní teplotu v rozsahu 120–150 °C.

Dobré montážní vlastnosti

Jedná se o ideální povrch pro nárazy absorbující Airbumps®, které autu C4 Cactus udělují jeho charakteristický grafický vzhled. Vstřikovaná komponenta Elastollan® je namontována k nosnému plášti z akrylonitril-butadien-styrenu (ABS), a vytváří tak pružné dutiny, které se i po promáčknutí odrazí zpět. Celá struktura je upevněna na kovové šasi. Vzhledem k dobrým vlastnostem třídy HPM je navíc možná těsná montáž, jíž běžné obkladové materiály, např. polypropylen, nedosahují.

Elastollan® HPM je možné opatřit pigmentací, takže u Airbumps® již není třeba další nátěr. Nevyžadují tedy žádnou zvláštní údržbu a v případě nehody pomohou snížit náklady na opravu vozidla. Nárazníky jsou k dispozici ve čtyřech kontrastních barvách (černá, hnědá, světle a tmavě šedá) a společně s automobilovými nátěry, základovými barvami a bezbarvými laky divize Coatings společnosti BASF přispívají k harmonickému individuálnímu barevnému designu.

Zpracování: krátká doba cyklu a dobré tokové vlastnosti

Společnost BASF také u nové třídy materiálu Elastollan® rozvíjí další vlastnosti zpracování. Materiál lze vstřikováním tvarovat v rámci širokého spektra procesů s dobou cyklu o 50 % kratší ve srovnání s konvenčními TPU. Má vynikající tokové vlastnosti, což znamená, že lze vyrábět tenké stěny (1,5 až 1,8 mm), aniž by byla negativně ovlivněna kvalita povrchu. „Vzhledem k vysokým nárokům na povrch a barvu, tvrdost a pružnost pro nás byla úzká spolupráce se společností BASF v oblasti složení materiálu a vývoje aplikace rozhodujícím faktorem,“ vysvětluje Bernard Delles, vedoucí projektu u dodavatele pro automobilový průmysl Rehau, který vyrábí boční Airbumps®. Společnost Faurecia používá nový Elastollan® HPM pro výrobu nárazníků pro přední a zadní část automobilu C4 Cactus. „Inovace spočívá nejen v materiálu, ale také v montáži. Společnost BASF vyvinula plastový materiál, který vyžaduje novou technologii montáže. Úzce jsme spolupracovali, abychom požadavky pro masovou průmyslovou výrobu těchto neobvyklých dílů splnili,“ říká Sébastien Bret, manažer vývoje ve společnosti Faurecia.

Až dosud byl Elastollan® používán v automobilovém průmyslu pro oplášťování kabelů, v prostoru motoru a v interiéru vozidla, např. pro kliky dveří, zakončení páky převodovky či vnitřní obložení držáku nápojů.

www.basf.cz
Airbump® je registrovaná obchodní značka PSA Peugeot Citroën.


O společnosti BASF

Ve společnosti BASF tvoříme svět chemie – a činíme tak již 150 let. Rozsah našeho portfolia sahá od chemických látek, plastů přes speciální chemii a produkty pro ochranu rostlin po ropné produkty a zemní plyn. Jako přední světová chemická společnost spojujeme hospodářský úspěch s ochranou životního prostředí a sociální zodpovědností. Prostřednictvím vědy a inovací umožňujeme našim zákazníkům reagovat v téměř každém průmyslovém odvětví na současné i budoucí potřeby společnosti. Naše produkty a řešení přispívají k zachovávání zdrojů, zajišťování výživy a zlepšování kvality života. Tento náš přínos jsme shrnuli do našeho firemního záměru: Tvoříme svět chemie pro trvale udržitelnou budoucnost. V roce 2013 dosáhla společnost BASF obratu ve výši 74 miliard eur a ke konci téhož roku zaměstnávala přes 112 000 pracovníků. Akcie společnosti BASF jsou obchodovány na burzách ve Frankfurtu (BAS), Londýně (BFA) a Curychu (AN). Další informace o společnosti BASF najdete na internetu na adrese www.basf.com.

BASF v České republice

Společnost BASF spol. s r. o., dceřiná společnost BASF SE, patří k předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů je distribuován celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V roce 2013 měla v České republice skupina BASF 278 zaměstnanců a dosáhla obrat ve výši 605 miliónů eur. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.


 

Mohlo by se Vám líbit

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]

Dopag představuje nové portfolio pod značkou DispensTech.

Dopag Eastern Europe je dceřinou společností HILGER & KERN GROUP, která se svými více než 350 zaměstnanci a 40 pobočkami po celém světě je mezinárodním […]

Společnost Siemens představuje digitalizované nasávací kouřové hlásiče řady ASD+ pro rozlehlé chráněné oblasti

Portfolio elektrické požární signalizace Siemens se rozšiřuje o nové nasávací hlásiče Siemens ASD+ s označením FDA261 a FDA262 Vyšší detekční výkon předurčuje nové Siemens ASD+ hlásiče […]