Plasty

08. září 2015 00:38

Den pro 10 000 vstřikovacích lisů

V pondělí dne 18. 5. 2015 společnost HAITIAN INTERNATIONAL otevřela ve čtvrti Chunxiao nedaleko čínského města Ningbo zatím poslední a technologicky nejvyspělejší výrobní závod dceřiné společnosti ZHAFIR na výrobu plně elektrických a hybridních vstřikovacích lisů.

V tomto výrobním a montážním závodě na ploše cca. 300 000 m² dosáhne ZHAFIR po 100% strojním dovybavení roční produkce 10 000 kusů vstřikovacích lisů. Společně s velmi populární řadou plně elektrických strojů řady VENUS 40–1000 t se zde také vyrábí hybridní vstřikovací lisy řady ZERES 40–650 t. Paralelně tak vedle sebe firma HAITIAN/ZHAFIR nabízí tu nejmodernější technologii, kterou je možné na světovém plastikářském trhu zakoupit. Při slavnostním otevíracím projevu viceprezident společnosti HAITIAN INTERNATIONAL profesor Helmar Franz zdůraznil: „Je více než jasné, že trend plně elektrických a hybridních vstřikovacích lisů udává a bude nadále udávat tempo v plastikářské branži. My se tímto stáváme jeho silnou součástí.“

 

Není hybrid jako hybrid

Současně s rostoucí popularitou plně elektrických vstřikovacích lisů roste také mezi zákazníky obliba hybridních vstřikovacích lisů. Integrovaná jádra u hybridního vstřikovacího lisu řeší kompromis, jak mít precizní vstřikování pomocí elektropohonu šneku a zároveň neztratit možnost využití hydraulických jader, která jsou stále nejrozšířenější funkcí při konstrukci forem. Hybridní vstřikovací lisy jsou však různé úrovně dle množství aplikovaných pohonů.

Ten nejvyšší komfort nabízí hybridní vstřikovací lisy společnosti ZHAFIR s typovým označením ZERES. Typová řada ZERES je založená na stejné platformě jako plně elektrické lisy ZHAFIR VENUS včetně stejného řídicího systému Sigmatek.

Hydraulický servopohon pomocí frekvenčního měniče řídí pouze tři pohyby vstřikovacího lisu a to již zmiňovaný pohyb jader, pohyb vyhazovačů a příjezd vstřikovací jednotky.

Všechny ostatní pohyby, jako je uzávěr, plastifikace a vstřik jsou řízeny pomocí elektropohonu. Zásadním způsobem se tak odlišuje od základního provedení hybridních vstřikovacích lisů, kdy je hydraulický vstřikovací lis osazen „pouze“ elektropohonem šneku umožňujícím nezávislou plastifikaci.

 

Automatizace hýbe světem

Společnost Mapro divize automatizace se zabývá průmyslovou automatizací výroby a výrobních procesů. Dle požadavku zákazníka společnost Mapro navrhuje a vyrábí od základních kontrolních/montážních stanic až po komplexní výrobní linky. Doménou však zůstává automatizace ke vstřikovacím lisům na plasty, kde pro své zákazníky společnost Mapro konstruuje a dodává složitá chapadla pro roboty na zakládání zálisků do lisovací formy či jednoduchá chapadla určená pro vyjímání vylisovaných dílů z formy a odložení na dopravníkový pás doplněný případnou kontrolou pomocí kamer, snímačů nebo jiných.

S rostoucími nároky zákazníků na funkčnost a variabilitu automatizovaných pracovišti roste i podíl využití 6osých robotů. Společnost Mapro spolupracuje s předními světovými výrobci 6osých robotů (Yaskawa, Kuka, ABB). Zákazník si má tak možnost vybrat značku robota dle svých zavedených standardů. V případě jednodušších pracovišť nabízíme zákazníkům 3osý robot od Italského výrobce TecnoMatic.

Pro jinou skupinu svých zákazníků společnost Mapro navrhuje a dodává automatické montážní a kontrolní stanice. Jelikož automatizace není vše, co se točí pouze kolem plastů. Stanice tak mohou být navrženy od základních pro spojení dvou dílů až po montáž několika dílů s následnou kontrolou správnosti montáže. Součástí takové stanice pak zpravidla bývá i značení shodných dílů potiskem s QR kódem, laserovým značením nebo mechanickou značkou.

Na Brněnský veletrh si společnost Mapro připravila dvě aplikace robotických buněk pro prezentaci výše zmíněných informací.

Pracoviště s robotem KUKA KR AGILUS

Robot s pěti osami je cíleně dimenzován pro zvlášť vysoké pracovní rychlosti, který současně nabízí vysokou přesnost a opakovatelnost. Malá náročnost na zástavbové místo a volitelná montáž v podlahové či stropní poloze umožňují extrémní přizpůsobivost pro splnění zadaného úkolu. Robot v pracovní buňce manipuluje s díly, které pokládá na pohybující se dopravníkový pás a následně z pohybujícího se pásu je opět odebírá. Tato aplikace reálně demonstruje využití 6osých robotů v praxi.

Pracoviště s robotem ABB IRB 120

Nejmenší víceúčelový průmyslový robot společnosti ABB váží pouhých 25 kg a dokáže manipulovat s břemenem o hmotnosti až 3 kg. Zdánlivě jednoduché pracoviště se vyznačuje přesnou a rychlou manipulací tužky mezi podavačem tužek, automatickým ořezávátkem a kontrolní stanicí. Tato aplikace byla vyvinuta a postavena pouze jako výstavní exponát, nicméně zcela názorně ukazuje využití průmyslové automatice a systémového řešení, které společnost Mapro nabízí svým zákazníkům.

Společnost MAPRO v rámci MSV v Brně představí

V letošním roce společnost Mapro v rámci MSV Brno v pavilonu G1 na stánku č. 18 představí na trhu již praxí osvědčený dvoudeskový vstřikovací lis typ JUPITER druhé generace s zavírací silou 450 t a robotem TecnoMatic Compact 3 CNC a hybridní vstřikovací lis Zhahir ZERES s uzavírací silou 230 t a robotem TecnoMatic Compact 2 CNC. Oba tyto stroje se představí v reálné produkci a jejich výbava je nastavena pro produkci automotive. Současně se na stánku společnosti Mapro bude prezentovat i druhá divize společnosti Mapro zaměřená na průmyslovou automatizaci a to dvěma aplikacemi robotických buněk.


MAPRO spol. s r. o.
Bystrovany 211, 779 00 Bystrovany
Tel.:585 157 815
E-mail: mapro@mapro.cz
www.mapro.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Řešení horkých vtoků od společnosti Oerlikon HRSflow na K 2022: Pokročilá řešení horkých vtoků zvyšují flexibilitu a udržitelnost vstřikování

Na veletrhu K 2022, který se bude konat od 19. do 26. října v Düsseldorfu, se společnost Oerlikon HRSflow zaměří na rozsáhlou řadu horkých vtoků […]

I přes recesi automobilového průmyslu je zde nabídka míst stále vysoká

Nejdůležitější průmyslový obor v ČR zažil již lepší roky.  Za problémy tuzemských automobilek stojí nejen covid a jím způsobené výpadky v dodávkách dílů, zejména čipů a kabeláže, […]

MSV Brno 2022: Inovativní produkty HIWIN s vysokou přidanou hodnotou pro požadavky inteligentní výroby

Společnost HIWIN, tradiční účastník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, představí ucelenou nabídku polohovací a lineární techniky, která se vyznačuje vysokou přesností a spolehlivostí. Produkty svým charakterem […]