Plasty

06. listopadu 2018 12:07

Co nabízí ABB plastikářskému průmyslu?

Robotizace je na velkém vzestupu. Dokáže totiž významně zvýšit produktivitu výroby, což si uvědomují i lidé z plastikářského odvětví.

Efektivnější využití výrobních strojů, zlepšení stability výroby nebo snížení času cyklu – to jsou některé výhody zapojení robotů do výroby. Vedle toho je potřeba zmínit snížení provozních nákladů, celkově nižší investice, a v neposlední řadě zvýšení bezpečnosti práce.

Použití robotů má široké uplatnění ve všech fázích výroby, ať už se jedná o obsluhu vstřikolisů, nebo následné operace, jako jsou lakování, ožeh, inspekce hotových dílů, jejich montáž nebo balení a paletizaci.

Obsluha strojů
Jak konkrétně mohou roboty ABB pomáhat při obsluze strojů? Dokážou doplňovat a automatizovat vstřikovací, vyfukovací a vytlačovací stroje. To znamená, že vyjímají hotové díly pomocí uchopovacích prvků nebo vkládají přesné díly do kavity formy. Roboty lze namontovat na podstavec nebo na rám stroje, a to i v nakloněné poloze, díky čemuž lze optimalizovat jejich dosah a prostorové uspořádání pracoviště.

Následné operace
Pomocí robotů je možné automatizovat komplexní operace, jako je řezání, vrtání, frézování nebo lepení. Robotické řešení zvýší kvalitu výroby, zároveň se zkrátí časy cyklu a redukuje se monotonní práce operátorů.

Lakování a ožeh
Díky lakovacím robotům lze omezit nebezpečnou manuální práci i snížit spotřebu laků, ředidel a tvrdidel. Hlavním plusem nasazení lakovacích robotů je zkrácení času cyklu, úspora nákladů za energii a lepší výsledná kvalita laku. Ožeh slouží k předúpravě plastových dílů před vlastním procesem lakování. Během ožehu dochází ke zvyšování povrchového napětí plastových dílů, což umožňuje aplikaci laku na jeho povrch.

Montáž a kontrola
Automatizovaná montáž zajistí konkurenceschopnost díky zvýšení kvality, omezení lidských omylů a urychlení celého procesu. Je proto vhodná pro jemnou nebo hromadnou montáž, finalizaci, optickou inspekci a kontrolu.

Balení a paletizace
ABB nabízí řadu speciálních paletizačních robotů včetně vlastních uchopovacích jednotek pro různé typy výrobků. Automatizace pomocí robotů přináší flexibilitu, efektivitu a spolehlivost tak potřebnou při stále častějších požadavcích na vysokou produktovou variabilitu, častou změnu designu a různé typy zboží.

Vstřikování, vyfukování a tvarování za tepla – klíčové oblasti pro nasazení robotizace
Robotické vyjímání výrobků ze vstřikolisu je v průmyslu běžná aplikace. Robot vyjme a odloží na dopravník díl, poté čeká na signál a operaci opakuje. Se vzrůstající složitostí hotových dílů je nutné, aby robot obsloužil i následné operace výrobního cyklu dílu, jako jsou inspekce, ořez, apod. Tímto se robot významně odlišuje od jednoúčelových manipulátorů, které umožňují pouze prosté vyjmutí dílu z formy a následné operace musí být řešeny dodatečnými automatizačními celky vyžadujícími další náklady jak na obsluhu, tak i na další technické vybavení.


O ABB
ABB (ABBN: Six Swiss Ex) je lídr a průkopník v oborech elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky. Zákazníci ABB pocházejí z odvětví energetiky, průmyslu, dopravy a infastruktury z celého světa. V návaznosti na více než 130 let tradice inovací dnes společnost ABB tvoří budoucnost průmyslové digitalizace a má dva jasné hodnotové cíle: přivést elektrickou energii z jakékoli elektrárny do jakékoli zásuvky a automatizovat různá odvětví od přírodních zdrojů až po finální výrobky. Jako titulární partner Formule E, mezinárodní kategorie závodů FIA pro vozidla s výhradně elektrickým pohonem, ABB posouvá hranice e-mobility a přispívá k udržitelné budoucnosti. ABB působí ve více než 100 státech a má přibližně 147 000 zaměstnanců.


ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
140 00 Praha 4
tel.: 800 312 222
kontakt@cz.abb.com
www.abb.cz

Mohlo by se Vám líbit

Pozoruhodný produkt pro rok 2024: ANeT-WebTime překonal hranice docházkových systémů

Redakce odborného portálu BusinessIT.cz každoročně vybírá ta nejlepší IT řešení k zařazení do přehledu Pozoruhodných produktů pro následující rok. V letošním roce do této galerie slávy […]

Panasonic vylepšil TOUGHBOOK 55, aby ještě lépe vyhovoval měnícím se nárokům na práci v terénu

TOUGHBOOK 55mk3 nastavuje standard v oblasti odolných mobilních počítačů pro jakékoli použití díky výrazně vylepšenému výpočetnímu výkonu „Raptor Lake“, modularitě a konektivitě. Společnost Panasonic Connect […]

Raise3D uvedla 3D tiskárnu DF2 pro profesionální resinový tisk

3D tiskárna představuje vstup Raise3D na trh 3D tisku z fotopolymerové pryskyřice a je dalším milníkem firmy v portfoliu profesionálních a průmyslových 3D tiskových řešení Společnost […]