Plasty

26. září 2017 00:34

Cena Průmysl 4.0 pro Arburg

Společnost Arburg získala 22. května 2017 ocenění v rámci soutěže „100 center pro Průmysl 4.0 v Badensko-Württembersku“. Soutěž zorganizovala síťová iniciativa „Allianz Industrie 4.0 Baden-Württemberg“ s cílem ocenit mimořádné počiny a výsledky v oblasti Průmysl 4. 0. Při slavnostním předání ceny na zámku Neues Schloss ve Stuttgartu zdůraznila Katrin Schütz, státní tajemnice na ministerstvu hospodářství, skvělou inovační sílu strojírenského podniku sídlícího v Loßburgu: „Výroba ‚chytré‘ visačky na zavazadlo působivě ukazuje, jak lze s produkty firmy Arburg v praxi realizovat koncept Průmysl 4.0 a individualizovat tak sériové díly ve výrobní sérii o velikosti 1 kus a tím zvýšit tvorbu hodnot ve výrobním procesu.“

22. května bylo oceněno celkem 16 badensko-württemberských „vlajkových projektů pro výrobu budoucnosti“. Státní tajemnice Katrin Schütz přitom podtrhla: „Průmysl, středně velké podniky a start-upy v Badensko-Württembersku mají při realizaci konceptu Průmysl 4.0 vůdčí postavení, což působivě dokládají dnes oceněná řešení. Udělením cen chceme ještě více zviditelnit konkrétní řešení, která v naší zemi vznikla a která vytvářejí přidané hodnoty. Chceme tak motivovat právě malé a středně velké podniky, aby se aktivně chopily reálných šancí, které s sebou Průmysl 4.0 přináší.“

Arburg vyhrává s „flexibilní sériovou výrobou s velikostí výrobní série 1 kus“

Podle Katrin Schütz je firma Arburg příkladem podniku, který se již celá desetiletí vyznačuje inovační silou a patří díky 30letým zkušenostem s produkcí propojenou IT sítěmi k pionýrům v aplikování „Průmyslu 4.0“. Příkladem „flexibilní sériové výroby s velikostí výrobní série 1 kus“ přesvědčila firma Arburg porotu a získala ocenění „100 center pro Průmysl 4.0 v Badensko-Württembersku“ v kategoriích „Nová softwarová řešení / řešení propojení do sítě“ a „Nový výrobní proces“.

Firma Arburg úspěšně představila flexibilně automatizovanou, IT sítěmi propojenou a prostorově rozdělenou produkci „chytrých visaček na zavazadlo“ naposledy v dubnu na veletrhu Hannover Messe 2017 a spolu s ní i cestu od velké série k individuálnímu plastovému dílu. Tento příklad ukazuje budoucnost moderních obchodních modelů s cílem zapojit zákazníka s jeho požadavky do řetězce tvorby hodnot a individualizovat velkosériové díly.

Firma Arburg obdržela ocenění „100 center pro Průmysl 4.0 v Badensko-Württembersku“, protože lze s produkty této firmy realizovat flexibilní sériovou výrobu s velikostí výrobní série 1 kus.

Rentabilní výroba „chytrých“ visaček na zavazadlo

„Chytrá visačka na zavazadlo“ ukazuje, jak lze relativně jednoduše realizovat „Mass Customization“ kombinací vstřikování a aditivní výroby bez zřeknutí se efektivity a rentability velkosériové výroby. Flexibilní kyberfyzický výrobní systém přitom tvoří vstřikovací stroj Allrounder, Freeformer pro průmyslovou aditivní výrobu a řešení automatizace a IT od firmy Arburg.

Použitím individuálního NFC čipu se stane z produktu vyrobeného vstřikováním na stroji Allrounder datový nosič a informační médium řídící svou další výrobu jako jedinečného kusového produktu. Komunikuje se stroji jednotlivých výrobních stanic, zná svou historii i aktuální stav a sám řídí další zpracování v procesním řetězci. Individuální design z plastu se aplikuje aditivním procesem pomocí Freeformeru.

Centrální součástí je propojení s řídicím počítačovým systémem ALS vyvinutým firmou Arburg. Systém zaznamenává výrobní data, procesní data a data kvality a předává je webovému serveru. U příkladu „visačky na zavazadlo“ obdrží každý díl vlastní webovou stránku. Data každého dílu je možné kdykoli vyvolat a zpětně sledovat, i po mnoha letech. Digitální propojení pomocí řídicího počítačového systému zajišťuje transparentnost a konzistenci a umožňuje optimální vytížení celé výroby, a to právě při výrobě malého počtu kusů a častých změnách produktu.

„Chytré“ visačky na zavazadlo a jejich flexibilní sériová výroba s velikostí výrobní série 1 kus kombinací vstřikování a aditivní výroby přesvědčily odbornou porotu.

„100 center pro Průmysl 4.0 v Badensko-Württembersku“ Síťová iniciativa „Allianz Industrie 4.0 Baden-Württemberg“ si klade za cíl spojit kompetence z výrobní i informační a komunikační technologie, propojit do sítě všechny hlavní hráče a poskytnutím inovativních nabídek sdílení a transferu informací doprovázet a podporovat středně velké průmyslové podniky na cestě směrem k Průmyslu 4.0.

V rámci soutěže „100 center pro Průmysl 4.0 v Badensko-Württembersku“ se hledají inovativní koncepty z oblasti hospodářství, které jsou úspěšné díky inteligentnímu propojení výrobních procesů a procesů tvorby hodnot. Odborná porota hodnotí kromě úrovně inovace i konkrétní význam v praxi pro Průmysl 4.0. V pěti kolech udělování cen bylo dosud oceněno celkem 84 podniků, institutů a dalších organizací, které obdržely čestný diplom a skleněnou plaketu. V průběhu roku 2017 se počítá s číslem 100.


ARBURG spol. s r. o.
Černovická 40, 618 00 Brno
Tel. +420 (0) 548 422 471
Fax +420 (0) 548 422 -479, -481
czech@arburg.com
www.arburg.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

MSV 2022: Novinky z oborů 3D tisk a logistika

Mezinárodní strojírenský veletrh 2022 se blíží a my vám postupně představujeme zajímavosti z vybraných oborů. Dnes se zaměříme na 3D tisk a logistiku. Inzerce 3D […]

Radikální změna: Nový software OnRobot uvolňuje 80% času stráveného instalací automatizace robotů

V dánském Odense, „hlavním městě robotů“, se sešli klíčoví hráči z robotického průmyslu ve střední a severní Evropě, aby jim společnost OnRobot představila svůj nový […]

Doprovodný program MSV 2022 se bude věnovat digitalizaci i energetice

Součástí Mezinárodní strojírenského veletrhu v Brně je každoročně i doprovodný program určený především pro odbornou veřejnost. I v letošním roce se návštěvníci mohou těšit na řadu akcí, konferencí […]