Plasty

23. září 2016 00:17

7x s Vítězslavem Lukášem

Ing. Vítězslav Lukáš
42 let
ředitel jednotky
ABB Robotika v ČR


Historie ve firmě ABB:
Ve společnosti ABB od roku 1998 (projektový management, obchod, vrcholový management)


Který technický, kulturní, společenský jev (vynález, událost, myšlenku) považujete za nejdůležitější? 

Schopnosti spolupráce a citu. Tyto nám pomohly dosáhnout takové společnosti, v níž žijeme. Samozřejmě, dennodenně jsme k jejímu stavu kritičtí, což je přirozené. Nicméně takové množství spokojenosti, úcty k životu a vzájemného ohledu zde v historii nikdy nebylo. Je to nádherný výsledek, podíváme-li se jen pár století zpět. Jsem velmi rád, že žiji v Evropě.

Kdo nebo co Vás ve Vašem životě nejvíc ovlivnil?

Mimo rodinu, jejíž otisk je nejsilnější, jsem měl a mám štěstí na zajímavé lidi v mé blízkosti. Je to pro mě jedna z životních priorit a dělám vše pro to, aby tomu tak bylo i nadále. Mám rád široký záběr a vždy mě potěší, když se s lidmi, s nimiž se cítím dobře, mohu bavit na témata i hodně vzdálená mému oboru – ať již je to umění, společenské vědy nebo jen čistě lidská debata. A hodně mě ovlivnil i několikaletý pracovní pobyt v Asii.

Pokud byste mohl v české, evropské nebo světové politice něco změnit, posunout nebo dotáhnout do konce, co by to bylo?

Právě v Asii jsem si naplno uvědomil, že většina neduhů jde na vrub nedostatečného (případně zcela chybějícího) vzdělání. Právě u něj se musí začít. To vidím jako klíč nejen k pokroku ve smyslu růstu HDP, ale též k lepší společnosti..

Co je Vaším motorem?

Ten je skryt někde hluboko v samotné osobnosti. U všeho, co dělám, očekávám na konci vždy pocit uspokojení jak sebe, tak i všech, s nimiž spolupracuji. Samozřejmě mám velkou radost z toho, když vidím, jak lze věci měnit k lepšímu.

Co byste dělal, kdybyste nedělal svoji současnou práci?

Jsem rok od roku méně vyhraněný. Ještě před deseti lety bych si práci mimo technologický obor nedokázal představit. Dnes vidím barvy i tam, kde mně byly doposud skryty. Rozhodně by to ale byla činnost mezi lidmi, cokoli v ústraní by mě nenaplňovalo.

Kterou osobnost (žijící nebo historickou) byste rád potkal, a proč?

Martti Ahtisaari. Bývalý finský politik a skvělý mírový vyjednavač. Vyjednávat s lidmi, kterých je těžké si vážit, a přesto vše dovést do úspěšného konce, to je kus umění.

Vaše životní motto?

Nevměstnám svůj životní postoj do jedné fráze. Snažím se, aby i lidé kolem mě byli spokojení a abych za sebou zanechal pozitivní stopu.

Mohlo by se Vám líbit

Zvyšte svou všestrannost a snižujte náklady se systémem rychlovyměnitelných frézovacích hlaviček Seco X-Head

Seco představuje nový modulární systém rychlovyměnitelných frézovacích hlaviček XHead, jenž vyniká všestranností a vysokou užitnou hodnotou. Pomocí tohoto systému lze snadno střídat různé geometrie a […]

Pily a přesné nástroje na MSV 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh začíná již v úterý 4. října 2022 a dnes vám přinášíme novinky z oborů pily a nástroje. Inzerce „Pilaře“ najdete v pavilonu […]

Trelleborg vydává bílou knihu o kombinovaných silikonových zařízeních určených pro řízené uvolňování léčiv do organismu

Společnost Trelleborg Healthcare & Medical vydává novou technickou bílou knihu, která informuje o různých výrobních postupech kombinujících silikon s pokročilými aktivními farmaceutickými přísadami (API), o […]