Obrábění

10. dubna 2017 00:25

Zelené obrábění společnosti DATRON-TECHNOLOGY CZ s. r. o.

Velkolepé nové prostory společnosti DATRON-TECHNOLOGY patřily 24. 3. 2017 návštěvníkům Technologického semináře. Zástupci společnosti připravili velmi pestrý a zajímavý program doplněný praktickými ukázkami obrábění.

Po krátkém uvítání v režii jednatele společnosti, pana Jiřího Malůše, patřilo pomyslné pódium Pavlu Ramíkovi z Ústavu automobilního a dopravního inženýrství, FSI VUT Brno a jeho kolegovi Bc. Romanovi Baxantovi, kteří blíže představili zajímavý studentský projekt týkající se vývoje a konstrukce Formule Dragon 7. Společnost DATRON-TECHNOLOGY patří k firmám, které podporují studenty a poskytují jim tak příležitost setkat se s moderními technologiemi již během studií. Pan Baxant, který je vedoucím týmu, uvedl, že v rámci projektu si studenti zajistí skvělou přípravu do budoucí práce a nevyjdou z katedry pouze s teoretickými zkušenostmi. Celý projekt studenstké formule je velice náročný. Stojí za ním pestrá škála úkolů: vývoj nového monopostu, konstrukce, výroba jednotlivých dílů a vlastní stavba, dodržování přísně stanovených kriterií, odhalení, testování, technická přejímka i obchodní prezentace. Bohužel nemáme nyní dostatečný prostor pro bližší odprezentování, ale ráda vás odkážu na webové stránky http://www.tubrnoracing.cz, kde najdete všechny informace i přehled skvělých úspěchů českých studentů, kteří se ve světových soutěžích umísťují na stupních vítězů.

Následující část semináře moderoval pan Michael Hoffarth z mateřské společnosti DATRON AG, který působí na pozici podpory prodeje pro ČR a SR. Před panem Hoffarthem byl nelehký úkol provést v rychlosti návštěvníky nabitým portfóliem společnosti, představit technologii Perfect CUT a vysvětlit, co se skrývá pod titulkem „zelené obrábění pro černá čísla“. Dozvěděli jsme se, že společnost DATRON AG začínala v roce 1969 s výrobou elektronických měřicích přístrojů a obráběcí stroje vyráběla jen pro svoji potřebu. Na přání zákazníků se však výroba strojů rozšířila i mimo výrobní haly Datronu a první CNC stroj byl prodán v roce 1988 a již tisící stroj v roce 2004. Společnost vyrábí stroje do 60 000 ot/min, svojí konstrukcí velmi nenáročné na prostor i spotřebu energií. Dostáváme se tak k již zmíněnému pojmu „zelené obrábění pro černá čísla“, které ve stručnosti znamená až 80% úsporu nákladů oproti běžným frézovacím strojům. Stroje DATRON jsou opatřeny malými vřeteny s vysokými otáčkami, což snižuje náklady na chlazení, které je navíc, pokud tak lze učinit, prováděno etanolem, který obrobky udrží v čistotě. Při obrábění plastů, kde etanol nelze použít, se využívá ředěný olej. Stroje z produkce společnosti vynikají také skvělým přístupem umožněným velkými dveřmi do pracovního prostoru. Řízení funguje prostřednictvím velkého a přehledného dotekového displeje. K sortimentu společnosti patří frézovací nástroje určené primárně pro vlastní stroje, tyto jsou přizpůsobené na vysoké otáčky. Nástroje mohou být osazeny i do jiných vysokootáčkových strojů a dodá-li zákazník výkresovou dokumentaci a přesné parametry, vyrobí mu zde i speciální nástroje na míru. Všechny nástroje jsou opatřeny speciálním povlakem vhodným i pro obrábění ocelí. Odpoledne patřilo letošním novinkám, které blíže představil aplikační technik DATRON AG pan Marc Reis. V nabídce nástrojů se jedná o jednobřitý nástroj 4 v 1.

Velký prostor dostala novinka z nabídky strojů DATRON NEO, který si mohli návštěvníci individuálně vyzkoušet. Pevně věřím, že o tomto zajímavém „malém velkém“ stroji našim čtenářům přineseme bližší informace. O praktické ukázky obrábění, které obstarali pánové Marc Reis a Ján Varga, byl velký zájem. Kolem strojů bylo stále plno a nelehké otázky návštěvníků skvěle procvičily zástupce firmy DATRON-TECHNOLOGY v čele s jednatelem panem Malůšem.

Technologický seminář se určitě vydařil, návštěvníci si přišli na své jak po odborné, tak i gastronomické a zábavné stránce, o kterou se postaral Simulátor Formule z dílny TU Brno Racing.

redakce Infocube

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]