Obrábění

10. dubna 2018 00:23

Výdejní systém ProLog Vending

a skladování pomocného materiálu ve firmě RPC Promens Zlín

Vznik oddělení zabývajícího se oblastí výdejních automatů je datován od roku 2006. Zprvu mělo sloužit jako oblast pro rozšíření podpory klíčovým zákazníkům. Z důvodu zájmu, i z řad firem s odlišnou výrobou či rozdílnými zpracovatelskými potřebami, jsme se otevřeli i širokému okolí. V současné době působíme ve 14 státech po celém světě.

Po více než dvanáctiletém působení a více než 200 implementovaných logistických zařízeních, došlo z důvodů globální působnosti Dormer Pramet ke změně názvu tohoto zařízení z Pramet ProLog na ProLog Vending.

Možnosti využití výdejního systému ProLog Vending Vám nyní představíme v reálném prostředí z pohledu firmy Promens a. s. Zlín.

Způsob skladování různých nástrojů a pomocného materiálu se nepochybně řeší v každé větší firmě. U nás, ve firmě RPC Promens Zlín, byla potřeba vytvořit funkční systém skladování materiálu a zároveň jej zpřístupnit lidem ve výrobě. Jelikož je úsek výroby veden v nepřetržitém provozu, zajištění vydávání materiálu by musel znamenat i nepřetržitý provoz pro skladníky. Dormer Pramet nám však nabídl elegantní a hlavně efektivní řešení, které problém s přístupem pracovníků výroby k nástrojům a ochranným prostředkům vyřešilo.

Skladování různých nástrojů, a také bezpečnostních ochranných prostředků, ke kterým by měl mít každý pracovník volný přístup, je nyní veden automatickým systémem díky modulu „SmartDrawer“. Jedná se o zásuvkové skříně, které jsme si na míru navrhli pro naše potřeby a umístili do výrobních prostor. Po důkladné specifikaci pomocného materiálu, jako vrtáků, fréz, filtrů, brusiva, kleštin a následně i různých druhů rukavic, ochranných brýlí, špuntů do uší a dalších, jsme pracovníkům zavedli přístup pomocí zaměstnaneckých kartiček, které běžně používáme pro vedení docházky či vydávání obědů. Pro pracovníky výroby to tedy neznamená žádná karta navíc či nutnost pamatování si přihlašovacích údajů. Ovládání je navíc díky dotykové obrazovce snadné a intuitivní.

V současné době máme k dispozici 5 výdejních automatů na třech různých provozech, přičemž se o konečný stav určitě nejedná, jelikož plánujeme rozšíření i na další provozy. Zaměstnanci si na využívání tohoto systému velmi rychle zvykli i díky přístupu mistrů, kteří ochotně pomáhali svým pracovníkům při zaškolování. Každý den máme přehled o tom, co všechno se z těchto zařízení vybralo, a co tedy doplnit, aby byl provoz bez problémů zajištěn. Navíc vedeme měsíční reporty, aby každý pracovník měl přehled o tom, co za celý měsíc spotřeboval a může se srovnávat se svými kolegy.

Pro větší přehled o nákladech na pomocný materiál do výroby a ochranné prostředky či pomůcky vedeme srovnání na měsíční bázi, kdy porovnáváme spotřebu konkrétních prostředků s obdobím, kdy tyto výdejní systémy nebyly. Za první rok používání výdejních automatů se spotřeba materiálu a ochranných prostředků snížila o více než 35 %. V současné době předpokládáme, že bude tato spotřeba v dalším meziročním srovnání již vyrovnaná. Návratnost nákladů, které jsme museli investovat na pořízení výdejních systémů, byla vzhledem k úspoře dosažena do jednoho roku, a proto hodnotíme nový způsob vedení skladu pomocného materiálu a ochranných prostředků jako velmi přínosný.

Za Promens Zlín
Marie Zapletalová
Maintenance Assistant
Za Dormer Pramet
Milan Skřivánek
Vending Machines Manager


Pramet Tools, s. r. o.
Uničovská 2, 787 53 Šumperk
T: +420 583 381 111
F: +420 583 215 401
info.cz@dormerpramet.com
www.dormerpramet.com


 

Mohlo by se Vám líbit

Nová modulární lineární osa pro libovolnou délku pojezdu

Téměř nekonečně rozšiřitelný a snadno montovatelný: Drylin EGW nabízí novou svobodu designu pro dlouhé pojezdy. S lineárním modulem drylin Endless Gear (EGW) přichází na trh […]

Obchodní rok 2022: Bosch v náročném období dosahuje svých stanovených cílů

Celosvětová expanze zajišťuje příležitosti k růstu Naplnění plánovaného obratu a zisku: V roce 2022 obrat vzrostl na 88,4 miliard eur / obchodní výsledek se zlepšil […]

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby. Za poslední čtyři roky vyrostlo o 100 procent

Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé […]