Obrábění

15. dubna 2024 09:58

Grumant: Více možností v oblasti vyvrtávání

Firma Dine Inc. vznikla v roce 1988 ze společnosti Han­‑Ju Trading Co., kterou založila japonská společnost Sumitomo v roce 1975. Po svém osamostatnění pokračovala Dine v produkci vyměnitelných břitových destiček z kubického nitridu boru a především upínačů, a vyvrtávacích hlav, modulárních nástrojových systémů, atd. V roce 1990 se výrobně znovu spojila s japonskou společností Kiratsu Seiki Corporation a získala tak licenční práva na výrobu mnoha zajímavých nástrojů a technologií. Deset let Dine vyráběla své produkty pod značkou Dinox a za tu dobu si získaly své místo především na rozsáhlých korejských a japonských trzích. V posledních letech produkty Dinox expandují na světové trhy, kde se snaží prosadit především vysokou kvalitou při příznivých cenových relacích.

VBD, upínače a vyvrtávací hlavy, modulární systémy a další sortiment firmy Dine

V nabídce jsou klasické upínače pro frézy, vrtáky a frézovací tělesa (i vyvážené pro vysokorychlostní obrábění) s upínacími systémy HSK, ISO, BT; vyvrtávací hlavy, jak hrubovací, tak i pro obrábění velmi přesných otvorů (dělení po 0,01mm); držáky s přídavným vnitřním chlazením nebo univerzální modulární systémy.

Inzerce

Upínací systémy HSK

V dnešních podmínkách je kladen důraz na nízkou cenu vyráběného produktu. Při stále vyšších požadavcích na produktivitu obrábění, při vzrůstu výkonnosti strojů a lepší kvalitě materiálů nástrojů se zvyšují také požadavky na kvalitnější, tzn. stabilnější a přesnější upnutí. Stroje pro HSC obrábění se čím dál častěji vyrábějí s upínáním nástrojů systémem HSK., který se v posledních letech začíná stále více využívat i v České republice. HSK upnutí se vyznačuje především přesným a pevným uložením nástroje vůči vřetenu.

HSK – přesné a pevné uložení nástroje vůči vřetenu

Úhlové hlavy

Díky převodu krouticího momentu z vřetene na nástroj uvnitř upínače lze pro obrábění pod různým nastavením nástroje vůči obrobku, bez složitého přestavování vřetene, využít úhlové hlavy. Tak je možné opracovat obrobky větších rozměrů nebo složitějších tvarů. Použití takové hlavy vylepší ekonomičnost výroby, zejména přinese snížení vedlejších časů spojených s přestavováním stroje anebo upnutím výrobku, čímž je pozitivně ovlivněna i přesnost výroby. Úhlové hlavy Dinox mají vysokou tuhost (amplituda kmitů v místě upnutí do 0,005 mm) nízkou hlučnost převodu a vysokou přesnost. Pozitivně působí i antikorozní úprava povrchu.

Vysoká tuhost je jednou z vlastností úhlových hlav

Vyvrtávací hlavy

Pro obrábění přesných průměrů otvorů jsou zajímavým řešením vyvrtávací hlavy. Jsou vyráběny tak, že v tělese je upnutý stavitelný břit, který se přes přesný mikrozávit nastaví na požadovaný rozměr. Dinox má v nabídce hned několik systémů pro různé průměry otvorů, od 6 do 370 mm (v některých případech i pro větší rozměry). Zajímavá je již samotná konstrukce, kde mikrojednotka je upnuta přímo do tělesa vyvrtávací tyče. Tím pádem je upnutí mnohem stabilnější, bez většího chvění, a je tedy možné použít nástroj pro hlubší otvory. Mikrojednotku lze nastavit na různé průměry po krocích 0,02 mm. Další výhodou je i možnost upnout do jednoho tělesa vyvrtávací tyče jak jednotku s mikrozávitem, tak i hrubovací. Všechny typy vyvrtávacích hlav jsou k dodání nejen v provedení monolitického nástroje, ale i v modulárním systému, vyráběném v licenci Komet. Jedná se o všestranně zaměnitelný systém upínání nástrojů. Podstata je v tom, že lze z různých druhů upínačů (ISO/BT/HSK), prodloužení a pracovních částí sestavit různé typy nástrojů nebo držáků. Tak je možné zaměnit kleštinový upínač s upínačem nástrčných fréz, závitových hlav, vyvrtávacích hlav různých typů a velikostí. Aby tento systém mohl fungovat, musí být jednotlivé části vyráběny v těch nejtěsnějších a nejpřesnějších tolerancích. Spojení jednotlivých částí je vyřešeno jednoduchým a rychlým upnutím, kde se jednotlivé části vloží do přesných pouzder a dvěma přesnými šrouby jsou zajištěny pro správné sesazení proti prokluzu. Maximální odchylky jednotlivých spojení jsou 0,005 mm.

Modulární systém umožňuje sestavit jednoduše různé typy nástrojů

Chlazení středem nástroje

Některé stroje nejsou vybaveny vnitřním chlazením. Tento fakt je často limitujícím faktorem, co se týče výkonu – zejména při vrtání karbidovými vrtáky, kdy nelze použít efektivních vrtáků s vnitřním chlazením nebo při použití vrtáků s VBD pro větší otvory (např. vrtáky „Magic drill“ firmy Kyocera). Užitím nástroje s vnitřním chlazením lze výrazně (více než 5×) snížit řezný čas a zvýšit trvanlivost nástroje. Upínače s přídavným vnitřním chlazením mohou být řešením pro starší stroje nebo stroje, které nemají z důvodu nestálého využití přímo v sobě zabudovaný chladicí systém. Na náš trh dodává všechny zmíněné nástroje firma Grumant.

Upínače s vnitřním chlazením

Karel Horešovský
www.grumant.cz

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]