Obrábění

16. listopadu 2015 00:34

Věřím, že si na území ČR a Slovenka vybudujeme silnou pozici

Pana Filipa Lukeše, jednatele společnosti Advantage Fl.CZ, s. r. o., jsem zastihla na letošním veletrhu v Brně v optimistické náladě. Skvělá příležitost pro domluvení rozhovoru do posledního letošního vydání časopisu machining & tooling magazine. Jak se dále dozvídám, rozhovor skvěle zapadá do konceptu posledního čísla, jehož spojnicí je slovo „OSLAVA“. Také společnost Advanatge Fl.CZ, s. r. o., která je předním hráčem v oboru šperkařství a na našem trhu zastupuje celou řadu špičkových firem pro oblast strojírenství a průmyslu, letos slaví 10 let působení na trhu! Pojďme společně zjistit, co vše se v této společnosti událo a jaké jsou další plány do budocna.

Filip Lukeš, jednatel společnosti Advantage Fl.CZ, s. r. o.

V letošním roce slaví společnost Advantage Fl.CZ, s. r. o., 10 let svojí existence. Na trh jste však vstoupili jako dodavatel a prodejce zlatnického nářadí. Jaká byla Vaše cesta k strojírenství?

Inzerce

Ano, je to pravda, se zlatnickým nářadím jsme začínali a stále toto odvětví tvoří důležitou část našeho obratu. Ke strojírenství jsme se dostali přirozeným vývojem, protože i někteří z našich dodavatelů, kteří nabízejí zařízení pro šperkaře, mají současně v sortimentu i stroje pro strojírenství. Tudíž i my jsme se začali věnovat tomuto odvětví.

V současnosti zastupujete celou řadu prestižních značek. Pokud se budeme soustředit výhradně na oblast průmyslu, můžete nám Vámi zastoupené firmy představit?

V oblasti průmyslu zastupujeme firmy Lampert, výrobce zařízení pro mikrojemné svařování obloukem, dále firmu Bumotec (skupina Starrag), vyrábějící velmi přesná obráběcí centra, dále RapidShape, výrobce vysoce přesných 3D tiskáren, které staví z materiálů dále použitelných pro přímou výrobu, a pak firmu OTEC Präzisionsfinish GmbH, která se specializuje na výrobu zařízení pro omílání.

Na stránkách minulého vydání machining & tooling magazine jsme představili společnost OTEC Präzisionsfinish GmbH, která patří ke špičce v oboru povrchových úprav omíláním. Jaké řady strojů nabízíte?

Naše nabídka se dělí zejména na 2 kategorie: 1) disková odstředivá zařízení (řady ECO a CF), kde se dílce omílají hromadně. Tato zařízení jsou velmi oblíbená zejména pro omílání malých i velmi malých dílců, a to až do tloušťky materiálu pouhých 0,1 mm. Navíc se nejedná o vibrační způsob omílání, jak se mnoho zákazníků mylně domnívá, ale o rotační odstředivý způsob, který je mnohem efektivnější a rychlejší. 2) zařízení pro vlečné nebo proudové omílání (řady DF a SF), určené pro přesné a citlivé obrobky, jež je nutné pro správné opracování upínat jednotlivě, aby nedošlo k jejich poškození.

Návštěvníci veletrhu si jistě povšimli vystaveného exponátu od společenosti OTEC Präzisionsfinish GmbH, který jste také přihlásili do soutěže o Zlatou medaili. Můžete nám prosím více přiblížit tento stroj a popsat jeho jedinečnost?

Jedná se o zařízení pro proudové omílání z řady SF, kde je obrobek uchycen do sklíčidla a ponořen do procesní nádoby, která se otáčí vysokou rychlostí. Vystavovaný exponát měl navíc pohon Pulsfinish®, díky němuž lze opracovat i tvarově velmi složité dílce, a to v extrémně krátkém čase. Princip tohoto pohonu spočívá v tom, že upnutý dílec je roztočen na rychlost až 4 000 ot/min během 1 vteřiny, následně okamžitě zastaven a následně roztočen opačným směrem. Díky tomu dochází k velmi rychlému opracování, a není tak problémem dosáhnout z původního Ra 0,4 μm na finální 0,09 μm za cca 60 vteřin.

Nabízí společnost OTEC Präzisionsfinish GmbH stroje pro ostatní operace spojené s procesem omílání, jako je separace, leštění apod.?

Jistě, separace dílců, zvláště těch velmi malých, je velmi důležitá, nabízíme několik variant, od manuální, přes vibrační, magnetickou nebo vodní, která je založená na rozdílné hmotnosti. Co se týká leštění, to je součástí samotného procesu omílání, abychom mohli dílec vyleštit, jednoduše použijeme lešticí média. Ovšem v některých případech umíme dílec odjehlit a následně vyleštit i pouze při použití jednoho média, bez zásahu obsluhy během procesu.

Kdo patří mezi Vaše největší odběratele, v jakém oboru nachází Vaše stroje nejčastější uplatnění?

Dlouhodobě to je obor výroby řezných nástrojů, ostřírny a povlakovny, kde zařízení OTEC dosahují špičkových výsledků ve vylepšení povrchu a řezných hran, čímž výrazně prodlouží životnost nástrojů. V poslední době se ale stále více uplatňujeme i v automobilovém průmyslu při opracování ozubených kol nebo vačkových hřídelí.

Zastupujete společnost RapidShape, která se specializuje na 3D tisk. Jaký zájem je o tyto produkty na našem trhu? V současné době se jedná o velmi moderní a praktický nástroj pro celou řadu výrobních operací.

Zájem o tato zařízení je, ale nutno přiznat, že zatím více ve šperkařském průmyslu. Naše zařízení jsou specifická svojí přesností v detailech a možností dalšího zpracování – přímého odlití metodou ztraceného vosku nebo výrobou gumové formy pro další reprodukci. Věříme ale, že i v průmyslu se najde celá řada aplikací, kde zákazníci ocení rychlý tisk při vysoké přesnosti.

Máme za sebou největší strojírenskou událost, jak jsme již zmínili v průběhu rozhovoru, MSV Brno. Máte již vyhodnocení této akce, byli jste s veletrhem spokojeni?

Letos jsme byli velmi spokojeni, ve srovnání s loňskou výstavou k nám na stánek přišlo více zákazníků, kteří chtěli řešit konkrétní projekty. Je opravdu vidět, že ekonomická krize je snad skutečně za námi a firmy chtějí více investovat do nových technologií.

Rok 2016 je za dveřmi. Plánujete již pro Vaše zákazníky zajímavé akce, semináře, účast na veletrzích a především novinky ve Vaší nabídce?

Určitě ano, již nyní víme, že se zúčastníme příští rok veletrhu For Industry v Praze a MSV v Brně. Co se týká seminářů nebo jiných akcí, zatím nemáme naplánováno nic konkrétního, to je otázka ještě příštích několika měsíců. Na novinky se naši zákazníci určitě mohou těšit, firma OTEC určitě s něčím přijde, ale o tom se zatím nemohu zmiňovat. Každopádně se o tom dozvíte, jakmile to bude oficiální, Vy i naši zákazníci. Určitě je na co se těšit.

S jakými pocity a plány vstupujete do nastávající „desetiletky“?

Začátky nebyly snadné, ale během těch 10 let se nám podařilo vybudovat si velmi silnou pozici v oboru šperkařství v ČR i SR. V oblasti strojírenství je konkurence vzhledem k velikosti oboru mnohem větší, ale díky špičkovým produktům, které nabízíme, jsme již v některých oblastech také pevně zakořeněni a věřím, že se nám podaří i v oblasti strojírenství vybudovat silnou pozici v České a Slovenské republice.

Mé poděkování za čas věnovaný rozhovoru tentokrát patří panu Lukešovi. Jemu i celému jeho týmu přeji mnoho dalších úspěchů.

Redakce infocube s. r. o.

 

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]