Obrábění

01. září 2015 00:13

Třinecké železárny uzavřely loňské hospodaření se ziskem přes tři miliardy korun

Třinecké železárny v loňském roce dosáhly při výrobě 2 540 kilotun oceli čistého zisku 3 048 miliardy korun. Hospodaření největšího producenta oceli v České republice uzavřela dnes valná hromada společnosti. Nejprodávanějším výrobkem je drát a tyčová ocel, přibližně dvě třetiny produkce putují na export.

Hospodářský výsledek v roce 2014 pozitivně ovlivnil růst cen na trhu válcovaného zboží a oceli. Odráží se v něm také snížení vstupních nákladů po spuštění nové technologie PCI (foukání prachového uhlí do vysokých pecí). V neposlední řadě se na výsledku projevila fúze s dceřinou společností Sochorová válcovna v Kladně, která proběhla v loňském roce. Třinecké železárny za rok 2014 utržily přes 38 miliard korun, což představuje meziroční zvýšení o téměř 2,5 miliardy korun.

Inzerce

„V současných podmínkách evropského ocelářství není takový výsledek samozřejmostí. Vyžaduje vysoké nasazení všech našich zaměstnanců i zodpovědné rozhodování manažerů. Přestože v Evropě spotřeba oceli od předkrizového období v roce 2007 klesla o více než 30 procent, segment dlouhých válcovaných výrobků s vyšší užitnou hodnotou není postižen do takové míry jako jiné produkty. A to je naší výhodou,“ shrnul předseda dozorčí rady Třineckých železáren Tomáš Chrenek.

Válcovaný drát je stále nejprodávanějším výrobkem Třineckých železáren. Z celkově vyrobených 815 tisíc tun rostl podíl uhlíkových ocelí určených pro výrobu náročných dílů pro automobily a strojírenství. Zároveň se zvýšil prodej taženého drátu směřujícího do výroby šroubů a ložisek. Na trh železárny loni dodaly také 570 tisíc tun tyčové a profilové oceli. Loni dokončená investice do nových loupacích a zušlechťovacích kapacit navyšuje firmě podíl tyčové oceli a profilů s vyšší přidanou hodnotou pro segmenty automobilového průmyslu a strojírenství. „Loni jsme válcovnu drátu modernizovali, což nás v tomto sortimentu posunulo mezi světovou špičku. V investicích směřujících ke zvyšování finální úpravy produktů hodláme pokračovat. U zákazníků je o ně zájem, díky tomu si udržujeme své postavení na světových a hlavně evropských trzích, kde je konkurence tvrdá,“ uvádí generální ředitel firmy Jan Czudek.

Letos budou dokončeny rozsáhlé ekologické projekty směřující k odprášení za více než jednu miliardu korun, necelé dvě miliardy vynaloží huť na modernizaci výroby. K největším investicím letos patří zahájení generální opravy jedné ze dvou koksárenských baterií a pořízení nových žíhacích pecí na úpravu tyčí i drátu. Výroba oceli v České republice v minulém roce meziročně vzrostla o 3,5 %. „V současné době je ocelářský průmysl v ČR stabilizovaný, a to jak z hlediska výroby, tak i spotřeby a obchodu. S oživením hlavních spotřebních segmentů oceli jako jsou stavebnictví, strojírenství a automobilový průmysl se očekává pro rok 2015 růst její spotřeby,“ upřesňuje místopředseda dozorčí rady hutě Ján Moder.

Za dosavadní historii vyrobily Třinecké železárny více než 175 milionů tun oceli a z ní válcovaných výrobků, které dlouhodobě nacházejí své uplatnění nejen na domácím trhu, ale u zákazníků z více než 60 zemí celého světa. Firma aktuálně zaměstnává přibližně 7 tisíc lidí.

www.trz.cz

Mohlo by se Vám líbit

Přípravy na MSV 2025 jsou v plném proudu. Podívejte se na první novinky letošního ročníku

Od 7. do 10. října 2025 se na brněnském výstavišti koná již 66. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Svým návštěvníkům představí průmyslové inovace a nejnovější trendy napříč obory. Letos se […]

Bez mazání i při použití kovu: Polymerová kuličková ložiska pro nápojáře

Samomazná a bezúdržbová kloubová ložiska igubal nově dostupná s cenově výhodnými plechovými domečky V nápojářském průmyslu jsou ložisková tělesa a přírubová ložiska často vystavena silnému […]

Robotika, automatizace a inovace: Pardubice přivítají Technology Days 2025

Výrobní podniky čelí stále větším nárokům na efektivitu, kvalitu, digitalizaci a flexibilitu. Odpovědí jsou moderní technologie, které propojují automatizaci, robotiku a pokročilá výrobní řešení. Právě […]