Obrábění

23. dubna 2024 22:06

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod názvem INNOVATION DAYS 2024 své zákaznické dny. Na druhou stranu vede snaha o větší efektivitu obráběcího procesu stávající a nové zákazníky, aby tuto akci navštívili, což dokazuje plná kapacita v součtu 170ti návštěvníků obou dnů akce 16. a 18. 4. 2024.

Inzerce

Zaujmout pozornost zákazníka a pozvat ho na akci je dnes těžký úkol, ale teprve moment reálného obrábění na stroji je bodem, kdy zákazník uvěří v kompetenci firmy, jejich produktů a nabízených řešení. A to bohužel žádný marketing nedokáže, proto je nutné předvedení obrábění naživo v třísce. A jak je známo i z jiných akcí, právě ukázky obrábění na stroji vždy zajímají zákazníky nejvíce. Proto dává smysl spojení firmy GÜHRING s výrobcem obráběcích strojů, firmou GF Machining Solutution s. r. o., která akci hostila ve svém sídle a nabídla své stroje k praktickým ukázkám. Stroje značky + GF+ patří jednak ke špičce v přesném obrábění, což je sám o sobě benefit pro zákazníky. Jako další výhodu pro zákazníky vidím v tom, že firma má v Brně-Podolí nejen krásné prostory, ale i ideální polohu „uprostřed“ ČR s blízkým sjezdem z D1.

Další návštěvníci přicházející do sídla firmy GF Machining Solution s. r. o.

Navštívil jsem první den akce, kde mě hned na úvod potěšilo milé přivítání bez průtahů a podrobné vysvětlení organizace akce. Pozitivní bylo i rozdělení do malých skupin, které umožňovalo rotaci účastníků v obou přednáškových místnostech a na předváděcí hale se třemi obráběcími stroji. A především vznikl prostor na podrobné zhlédnutí obrábění zblízka na stroji. Pohodlí návštěvníků zvýšil i přenos obrábění na velkoformátovou obrazovku.

Speciální nástroj na obrábění hliníku v automotive

Z přednášek mě zaujalo fundované představení kompetenčního centra GÜHRING od jeho vedoucího – Radomíra Svobody. Podstatou spolupráce zákazníka s kompetenčním centrem je zpracování projektu obrábění „na klíč“. Může se jednat o nový projekt obrábění, nebo o tzv. retooling, tedy určitou optimalizaci stávajícího způsobu obrábění a hledání úspor. Součástí procesu je prvotní zjištění podmínek obrábění prostřednictvím vyplnění online dotazníku (stroj a jeho parametry, materiál, přesnost obrábění, objem výroby…). Zpracování technologie obrábění probíhá i díky programu SolidCAM, součástí je vytipování standardizovaných nástrojů, ev. návrh výroby speciálů. Následuje kompletace nástrojové sestavy a nástrojového listu. Po vyhodnocení výhodnosti technologie obrábění je pak možné celý proces naprogramovat a odzkoušet přímo u zákazníka. Co je zajímavé, je fakt, že tato služba je bezplatná!

Jeden z toolboxů s GMTS – Gühring Tool Management Software

Z přednášky Jiřího Procházky o toolmanagementu a výdejních automatech jasně vyplynuly výhody tohoto systému pro zákazníka: optimalizace skladu, držení nezbytného minima nástrojů skladem, režim 24/7, výstup dat pro majitele firmy (kdo a jak ve firmě nakládá s nástroji) a samozřejmě fakt, že zákazník nemusí nic objednávat. Díky propojení se systémy zákazníka (např. SAP) odpadá i administrativa. Toolbox GÜHRING navíc vedle výdeje nových „řeší“ i přebroušení stávajících nástrojů, které pak přednostně vrací zpět do výroby. Ke kompetenci firmy GÜHRING bych rád dodal, že k přebroušení dochází ve vlastní brusírně v Ivančicích. Toolbox si můžete pronajmout na základě dosažení určitého obratu, můžete fungovat v režimu konsignačního skladu a dvanáctičlenný tým toolbox managementu nabízí i možnost toolbox zakoupit bez nutnosti objednávek určitého objemu nástrojů.

Novinky mezi vrtáky a závitníky představil Miroslav Mašek, a to včetně modelů roku 2024, které ještě nejsou zařazeny v katalogu, a nabízet se budou v druhé polovině roku. Zajímavá byla videa od zahraničních, ale i českých výrobců s příklady obrábění v oblastech letectví, automotive, potravinářství, energetiky a všeobecného strojírenství.

Jednou z novinek je třeba vrták do nerezových materiálů RT 100 INOX PRO:

Jakub Nekvapil představil novinky z oblasti frézovacích nástrojů, například frézu PKD DINER 4190 pro frézování hliníku, G-MOULD frézy na formy a RF 100 SHARP SHORT pro hrubování a drážkování.

Jednou z mnoha praktických ukázek, která návštěvníky nejvíce zaujala, byla 5ti zubá speed fréza obrábějící nástrojovou ocel 1.2343.

Detail 5ti zubé speed frézy z videa

Zástupci GF Machining Solution: Jaroslav Král a Willi Glatter (na obrázku u obrazovky) představili zákazníkům produkty firmy. Tento švýcarský výrobce je notoricky známý díky elektroerozivnímu řezání, hloubení, díky strojům na přesné obrábění, výrobu forem a mikroobrábění. V posledních dvou dekádách se ale také úspěšně orientuje na netradiční technologie, jako je 3D obrábění laserem a 3D tisk kovů.

Závěrem bych rád dodal, že rozdělení účastníků do menších skupinek, přestávky mezi přednáškami a ukázkami, odhlučněné přednáškové místnosti a opravdu velký počet zástupců firmy GÜHRING a hostitelské firmy, byly zárukou, že si každý návštěvník mohl odnést vedle množství nových informací i odpovědi na své konkrétní otázky a pocit, že je vítaným a váženým zákazníkem.

A pokud jste na jaře nestihli INNOVATION DAYS, nevadí, už teď si můžete poznamenat do kalendáře termín 8. & 9. 10. 2024, kdy proběhnou GÜHRING OPEN DAYS, tentokrát v Ivančicích nedaleko Brna.

Produktové novinky a zajímavé obráběcí strategie najdete na YouTube kanále GuehringTV https://www.youtube.com/user/guehringtv

Více informací o firmě a produktech najdete na www.guehring.cz

Zpracoval: Jiří Klusáček – redakce www.oneindustry.cz

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]