Obrábění

05. září 2021 07:48

Renishaw: obráběcí stroje za miliony korun ovládá obyčejný mobil

NC obráběcí stroje jsou běžným výrobním nástrojem ve většině průmyslových podniků. Umožňují efektivní výrobu stále složitějších a přesnějších dílů. Využití všech možností těchto superstrojů však brzdí nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Řada firem proto řeší otázku, jak rychle vyškolit obsluhu moderních strojů.

Tradiční způsoby programování pomocí G-kódů totiž vyžadují určitou úroveň znalostí, které někteří pracovníci nemají a nejsou schopni je v dostatečně krátkém čase vstřebat.

Společnost Renishaw, která patří mezi přední světové strojírenské společnosti, zjistila, že nejjednodušším způsobem, jak programování i těch nejsložitějších strojů lidem přiblížit, je využití jednoduchých mobilních aplikací.

Namísto složitého kódování operátor zadá do aplikace potřebné údaje a obratem získá příkaz, který zadá do řídicího systému CNC stroje. K dispozici je nápověda ve formě animací, obrázků a srozumitelných instrukcí.

Jednou z takových aplikací je Renishaw GoProbe, kterou si od jejího představení v roce v 2017 stáhlo do mobilního telefonu už více než 50 000 uživatelů. Aplikace Renishaw GoProbe podporuje obrobkové a nástrojové sondy, a to včetně nejnovějších laserových sond NC4.

Firmy nemohou zatěžovat odborníky rutinou

„Smartphone má po ruce snad každý. Uživatel si v přehledné nabídce vybere požadovaný měřicí cyklus a zadá jmenovité rozměry měřeného prvku. Mobil mu v reálném čase vrátí jednořádkový příkaz, který jednoduše opíše do obráběcího stroje. Není k tomu potřeba znalost G-kódu, propojovací kabely, speciální počítače ani dodatečné softwarové vybavení. Tato jednoduchost evidentně uživatelům maximálně vyhovuje,“ vysvětluje Josef Sláma, ředitel české pobočky společnosti Renishaw, která patří mezi světové lídry v oblasti vývoje měřicích systémů pro strojírenství a lékařství.

Programování CNC obráběcích strojů vyžaduje znalost tzv. G-kódu. Vytvoření programu vyžaduje specializované znalosti, kterými všichni operátoři obráběcích strojů zdaleka neoplývají.

Že se sázka na jednoduchost vyplatila, potvrzují i velké průmyslové podniky.  Zástupce průmyslové společnosti Unimac uvádí: „Software GoProbe je velmi snadno pochopitelný. Použití jednořádkových příkazů nám umožnilo rychlé a snadné osvojení nového snímacího systému i práce s ním.“

„Průmyslové podniky si nemohou dovolit být závislé na hrstce nedostatkových odborníků a ty navíc zahlcovat rutinními úkoly. Trendem je proto zpřístupnění technologií každému zájemci bez nutnosti dlouhého a nákladného proškolování,“ vysvětluje Josef Sláma.

Aplikace GoProbe umožňuje naprogramovat měřicí cyklus pomocí několika dotyků displeje mobilu. Stačí vybrat požadovaný typ cyklu a do příslušných políček vložit jmenovité rozměry měřeného prvku. Aplikace vygeneruje požadovaný příkaz a zobrazí jej na obrazovce. Operátor prostě opíše příkaz do řídicího systému CNC obráběcího stroje.

I začátečník může ovládat složité obráběcí stroje

Společnost Renishaw pro účely vzdělávání široké skupiny uživatelů vyvinula speciální školicí soupravu. Ta je k dispozici pro zmiňovanou aplikaci GoProbe. Formou samostudia umožňuje všem zájemcům získat potřebné dovednosti.

I méně zkušení uživatelé se tak naučí ovládat složité stroje. Zkušení uživatelé se mohou naopak zaměřit na složitější problémy a ze strojů získat maximum možného.

„Naši technici až dosud měřicí sondy na obráběcím stroji nepoužívali. Díky cyklům GoProbe a výukovým pomůckám a materiálům pro samostudium si měření se sondami Renishaw velmi rychle osvojili,“ uzavírá zkušenosti zástupce společnosti R&R se sídlem ve Spojených státech amerických.

Školicí souprava GoProbe pomáhá k rychlému nabytí vědomostí a jistoty při práci s procesy ustavování dílců a nástrojů. K dispozici je nápověda ve formě animací, obrázků a srozumitelného textu.

——————————————————————————

INFOBOX: CO JE CO

  • Co je vlastně sonda? Sondy jsou velmi přesné spínače, které při kontaktu s povrchem obrobku generují spínací signál. Tento signál řídicí systém stroje využije k výpočtu přesné polohy a rozměru měřené součástky.
  • Obrobkové sondy jsou určeny zejména pro CNC obráběcí centra a soustruhy. Slouží k identifikaci a ustavení obrobku, průběžné kontrole jeho rozměrů při obrábění, monitorování stavu povrchu a ověření konečných rozměrů hotového dílce před dokončením.
  • Nástrojové sondy slouží k měření velikosti nástroje před začátkem obrábění a ke kontrole poškození nebo zlomení nástroje během obrábění. Umožňují automatizovat a výrazně zvyšovat produktivitu výroby.
  • Sondy jsou vybaveny doteky, které zprostředkovávají kontakt mezi sondou a součástkou či obrobkem. Klíčovou vlastností doteku je tuhost doteku a minimální tvarová úchylka kuličky.
  • NC4 – je bezkontaktní laserová nástrojová sonda. Poskytuje velmi rychlé a přesné měření nástrojů a detekci jejich poškození; umožňuje řízení procesu na obráběcích strojích všech velikostí a typů.

——————————————————————————

 

Mohlo by se Vám líbit

Výsledky společnosti Universal Robots za 3. čtvrtletí odrážejí zpomalující se ekonomiku

Universal Robots, dánská společnost vyrábějící kolaborativní roboty (koboty), vykázala za 3. čtvrtletí tržby ve výši 73 milionů USD, což je v celkovém vyjádření o 5 […]

TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE s.r.o. – Více než 20 let na trhu CNC obráběcích strojů se silným partnerem po boku

Společnost TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE s.r.o. v loňském roce oslavila 20. výročí svého působení na českém a slovenském trhu. Historie firmy, jako dodavatele CNC obráběcích strojů, se […]

Výroba rozváděčů je nyní intuitivnější!

Špatná komunikace, nedostatek času a kvalifikovaných pracovníků: to je, bohužel, neradostná realita každodenní práce při výrobě rozváděčů. Společnost EPLAN, poskytovatel softwarových řešení, může pomoci tuto […]