Obrábění

20. října 2019 09:06

Co považujete za největší průlom v oblasti obrábění a proč?

Ing. Libor Horniak
Sales Manager – ROBOMACHINES
FANUC Czech s. r. o.

Inzerce

Jednou z největších změn v oblasti obrábění je zvýšení podílu automatického zakládání obráběných dílů pomocí víceosých flexibilních robotů. Tato automatizace dále umožňuje jednoduché rozšíření kontrolních činností (měření rozměrů dílu) mezi jednotlivými operacemi a zpětnou vazbou úpravu obráběcích podmínek.

Výsledkem je odstranění monotonní lidské práce a významné snížení zmetkovitosti takto organizované výroby.


Ing. Josef Sláma
ředitel, RENISHAW s. r. o.

Ve škole mě učili, že největším průlomem byly nástroje ze slinutých karbidů v 60. a 70. letech.

V 80. a 90. letech jsem měl dojem, že největším průlomem se staly CNC obráběcí stroje.

Koncem 90. let byly největším průlomem CAM systémy.

Síťování obráběcích strojů, vzdálená diagnostika a systémy pro sledování využití strojů jsou průlomem v oblasti obrábění v posledních 15 letech.

Nebyl bych dobrým obchodníkem, kdybych nezmínil, že největším průlomem byl vynález měřicí sondy Renishaw v 70. letech a její aplikace na CNC obráběcích strojích od 80. let

Kovový 3D tisk je průlomem v posledních 10 letech, ale otázka směřovala k obrábění.

Takže dle mého názoru, největším průlomem v oblasti obrábění je to, že každých 10 let dokáže člověk vymyslet něco nového, průlomového.


Jan Andrýs
ředitel divize MAS Automation
KOVOSVIT MAS, a. s.

Pomineme-li historické milníky v podobě zavádění NC a CNC strojů v minulém století, vnímám jako největší průlom zavádění automatizace a robotizace. Většina výrobních společností se potýká s nedostatkem technicky vzdělaného personálu. Automatizace a robotizace nabízí možnost, jak chybějící pracovníky nahradit stroji. Bonusem je zvýšení produktivity práce o zhruba 30 %.

Kovosvit MAS se automatizaci věnuje od roku 2013, postupně vznikla samostatná divize MAS Automation. Její první realizací byl v roce 2015 robot obsluhující šest frézovacích center pro společnost JK nástroje. Výhodou MAS Automation je vlastní software MADAM, který pracoviště ovládá. Díky tomu může zákazníkům dodávat řešení na klíč přesně podle potřeb, od jednoduchých propojení robota s obráběcím strojem až po složité výrobní linky.

Příkladem je například plně automatizovaná linka na výrobu rotorů pro společnost JULI Motorenwerk, v níž jsou integrovány všechny výrobní procesy od montáže přes obrábění, měření, povrchovou úpravu až po vyvažování. Linka je obsluhovaná třemi roboty ABB a ušetří práci čtyř operátorů.

O automatizaci dnes mají pro její nesporné výhody zájem už i menší společnosti, stroje z produkce Kovosvitu MAS jsou standardně kompatibilní s požadavky Průmyslu 4.0.


Ing. Petr Zugar
jednatel Seco Tools CZ, s. r. o.

Za průlom v oblasti obrábění považuji zavedení výpočetní techniky do řízení strojů (CNC) a přípravy programů (CAM – generování drah nástrojů). To umožňuje využívat konvenční stroje a nástroje k nekonvenčním strategiím obrábění jako je např. adaptive machining, resp. dynamic milling (dle typu SW), či stále populární a efektivní metody frézování vysokým posuvem či ponorným způsobem.

S tím přímo souvisí velké téma – využívání nových generací nástrojů stále stejným způsobem s klamným přesvědčením, že přizpůsobováním vlastností nástroje pomocí té nejlepší volby karbidové třídy a řezné geometrie pro konkrétní obráběný materiál děláme maximum pro nejefektivnější využití stroje a nástroje.

Takový přístup sice může zajistit ty nejlepší parametry obrábění v rámci uvedené metody, zdaleka však neřeší otázku optimálního využití stroje a nástroje z komplexního pohledu. Změnou metody nebo postupu obrábění lze se stejným nástrojem uspořit čas i náklady na výrobu daného obrobku. Často se může jednat o úsporu i v řádu desítek procent! Více k tomuto tématu naleznete v odborném článku na str. 44 v tomto čísle.

Mohlo by se Vám líbit

Řešení horkých vtoků od společnosti Oerlikon HRSflow na K 2022: Pokročilá řešení horkých vtoků zvyšují flexibilitu a udržitelnost vstřikování

Na veletrhu K 2022, který se bude konat od 19. do 26. října v Düsseldorfu, se společnost Oerlikon HRSflow zaměří na rozsáhlou řadu horkých vtoků […]

I přes recesi automobilového průmyslu je zde nabídka míst stále vysoká

Nejdůležitější průmyslový obor v ČR zažil již lepší roky.  Za problémy tuzemských automobilek stojí nejen covid a jím způsobené výpadky v dodávkách dílů, zejména čipů a kabeláže, […]

MSV Brno 2022: Inovativní produkty HIWIN s vysokou přidanou hodnotou pro požadavky inteligentní výroby

Společnost HIWIN, tradiční účastník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, představí ucelenou nabídku polohovací a lineární techniky, která se vyznačuje vysokou přesností a spolehlivostí. Produkty svým charakterem […]