Obrábění

04. května 2015 00:30

Přes 40 let technologických inovací Fidia

Sektor energetiky, automobilového průmyslu a zejména toho leteckého obecně používá střední a velké stroje. Fidia se specializuje na konstrukci a výrobu obráběcích center s vysokou odolností a přesností, včetně těch největších.

Fidia slavila v loňském roce 40 let od svého založení. V roce 1974 v italském Turíně započala s výrobou číslicového řízení. Nyní dodává stroje na většinu zahraničních trhů a disponuje osmi pobočkami. Na počátku devadesátých let vznikla divize strojů, která zahájila výrobu první řady Fidia s 5osým vysokorychlostním frézovácím strojem, legendárním „Digit“. Vývoj výrobků byl nepřetržitý a v roce 2009 bylo představeno první Gantry. Řada GTF s cílem poskytnout výrobcům forem a raznic, tak jako leteckým konstruktérům portálový stroj s extrémní tuhostí, velkou flexibilitou využití a nabízenou konstrukční modularitou. Dnes je Fidia známá po celém světě jako jeden z nejvíce renomovaných výrobců vysokorychlostních frézovacích strojů a obráběcích center, číslicových řízení a digitálních pohonů. Ty se produkují ve třech výrobních závodech v Itálii.

Italské mistrovské dílo v podobě obráběcího centra GTF Y2G s dvojitým příčným portálem představuje pojezdy 3,5 m v ose Y a 20 m v ose X. Dvě 5osé hlavy, každá s vlastním příčníkem, nabízí své využití např. u dodavatelů leteckých komponentů.

Bez kolizí lze obrábět dílce při použití softwaru ViMill, který byl vyvinut během velkého technologického úsilí v posledních několika letech. Tato softwarová aplikace virtuálního frézování je na rozdíl od řady simulačního softwaru integrována přímo do NC Fidia a vykonává aktivní kontrolu kolizí v reálném čase přímo na stroji.

Řady GTF: Gantry pro všechny Vaše aplikace se jednotlivě liší ve stavbě a použitých technologiích. GTF L pro lehké slitiny, modely 1:1 a kompozity. Tuto řadu si vybírají výrobci aut pro konstrukci modelů z hliníku, resinu a CFC v životní velikosti. GTF Q je odpovědí na flexibilní obrábění hliníku a oceli. Provedení stroje s vysokorychlostními pojezdy a zárukou rozměrové přesnosti díky použití polymer betonového materiálu ve stavbě stroje je vhodné například pro dokončování forem pro vstřikování plastu. GTF Q demonstruje také účinné hrubé obrábění vysokou rychlostí, a to díky předimenzování motorů a vedení se schopností využití vysokého krouticího momentu na vřeteni HSK63A nebo HSK100A.

Stejné vlastnosti jsou k dispozici u nejnovějšího modelu GTF M. Díky své masivní samonosné monolitické konstrukci (celková hmotnost 60 t) může být ukotven bez základů na průmyslové podlaze zákazníka. Typ GTF3514 / MA-2200 nabízí pojezdy v X 3500 mm, Y 2200 mm a modulární Z od 1000 do 1400 mm – ideální pro obrábění ocelových forem a středních leteckých dílů.

Pro těžké obrábění hliníku a titanu je pak ideální řada GTF R.

Přesnost strojů Fidia tkví v úpravě všech klíčových komponent stroje: motory, převodovky, vedení, obráběcí hlavy a kapalinou chlazená vřetena jsou nekompromisně optimalizována dle svého využití v jednotlivých výrobních řadách – a to je Fidia.

www.fidia.it


Pozvánka na Open House Fidia –
v průběhu května 2015 v italském Forli.


 

Mohlo by se Vám líbit

Síťový portál PCH od společnosti Parker Hannifin poskytuje trhu nový přístup ke komunikačním modulům Ethernet pro automatizaci v továrnách

Nové inovace otevírají cestu ke snížení nákladů na stroje, zkrácení doby spouštění a menšímu množství prostojů Společnost Parker Hannifin, která je mezinárodním lídrem v oblasti technologií a systémů […]

Zdánlivě nemožné technické dílo se stalo skutečností

Díky odborným znalostem a schopnostem společnosti Sandvik Coromant vznikla kombinace Michelangela, Rodina, Kollwitz, Kotara a Savage Vytváření uměleckých děl z kovu není žádná novinka. Mnohým z nás se […]

Závod Siemens v Trutnově rozjel novou linku na plošné spoje

V těchto dnech zahajuje trutnovský závod Siemens zcela novou výrobu desek plošných spojů (PCB). Desky plošných spojů tvoří základ moderních digitálních řídicích modulů PLC, které koncern […]