Obrábění

04. května 2015 00:30

Přes 40 let technologických inovací Fidia

Sektor energetiky, automobilového průmyslu a zejména toho leteckého obecně používá střední a velké stroje. Fidia se specializuje na konstrukci a výrobu obráběcích center s vysokou odolností a přesností, včetně těch největších.

Fidia slavila v loňském roce 40 let od svého založení. V roce 1974 v italském Turíně započala s výrobou číslicového řízení. Nyní dodává stroje na většinu zahraničních trhů a disponuje osmi pobočkami. Na počátku devadesátých let vznikla divize strojů, která zahájila výrobu první řady Fidia s 5osým vysokorychlostním frézovácím strojem, legendárním „Digit“. Vývoj výrobků byl nepřetržitý a v roce 2009 bylo představeno první Gantry. Řada GTF s cílem poskytnout výrobcům forem a raznic, tak jako leteckým konstruktérům portálový stroj s extrémní tuhostí, velkou flexibilitou využití a nabízenou konstrukční modularitou. Dnes je Fidia známá po celém světě jako jeden z nejvíce renomovaných výrobců vysokorychlostních frézovacích strojů a obráběcích center, číslicových řízení a digitálních pohonů. Ty se produkují ve třech výrobních závodech v Itálii.

Italské mistrovské dílo v podobě obráběcího centra GTF Y2G s dvojitým příčným portálem představuje pojezdy 3,5 m v ose Y a 20 m v ose X. Dvě 5osé hlavy, každá s vlastním příčníkem, nabízí své využití např. u dodavatelů leteckých komponentů.

Bez kolizí lze obrábět dílce při použití softwaru ViMill, který byl vyvinut během velkého technologického úsilí v posledních několika letech. Tato softwarová aplikace virtuálního frézování je na rozdíl od řady simulačního softwaru integrována přímo do NC Fidia a vykonává aktivní kontrolu kolizí v reálném čase přímo na stroji.

Řady GTF: Gantry pro všechny Vaše aplikace se jednotlivě liší ve stavbě a použitých technologiích. GTF L pro lehké slitiny, modely 1:1 a kompozity. Tuto řadu si vybírají výrobci aut pro konstrukci modelů z hliníku, resinu a CFC v životní velikosti. GTF Q je odpovědí na flexibilní obrábění hliníku a oceli. Provedení stroje s vysokorychlostními pojezdy a zárukou rozměrové přesnosti díky použití polymer betonového materiálu ve stavbě stroje je vhodné například pro dokončování forem pro vstřikování plastu. GTF Q demonstruje také účinné hrubé obrábění vysokou rychlostí, a to díky předimenzování motorů a vedení se schopností využití vysokého krouticího momentu na vřeteni HSK63A nebo HSK100A.

Stejné vlastnosti jsou k dispozici u nejnovějšího modelu GTF M. Díky své masivní samonosné monolitické konstrukci (celková hmotnost 60 t) může být ukotven bez základů na průmyslové podlaze zákazníka. Typ GTF3514 / MA-2200 nabízí pojezdy v X 3500 mm, Y 2200 mm a modulární Z od 1000 do 1400 mm – ideální pro obrábění ocelových forem a středních leteckých dílů.

Pro těžké obrábění hliníku a titanu je pak ideální řada GTF R.

Přesnost strojů Fidia tkví v úpravě všech klíčových komponent stroje: motory, převodovky, vedení, obráběcí hlavy a kapalinou chlazená vřetena jsou nekompromisně optimalizována dle svého využití v jednotlivých výrobních řadách – a to je Fidia.

www.fidia.it


Pozvánka na Open House Fidia –
v průběhu května 2015 v italském Forli.


 

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]