Obrábění

11. září 2017 00:56

MAKINO na veletrhu EMO 2017 a MSV 2017

Automatizace a konektivita – naprosto správně!

 • Na veletrhu EMO 2017 v Hannoveru a MSV 2017 v Brne ožije pět světových premiér
 • Řešení společnosti Makino v oblasti průmyslu 4.0 budou klást důraz na automatizaci, monitorování, preventivní údržbu, autonomní výrobu a simulaci v reálném čase jako model digitálního dvojčete
 • Řešení konektivity a cloudu s využitím různých otevřených protokolů.

Vedoucí marketingu a plánování výroby pan Andreas Walbert na výroční tiskové konferenci v Kirchheimu unter Teck uvedl: „Přesnost je ve společnosti Makino zavedeným postojem a já mohu s potěšením oznámit, že vám na veletrhu EMO 2017 ve dnech 18. – 23. září v hale 12, u stánku B36 představíme přesné technologie příští generace. Průkopnické vývojové trendy se neomezují pouze na 5osá řešení nebo řešení elektroerozivního obrábění – předvedeme vám také naše řešení v rámci průmyslu 4.0 a automatizační řešení, která vám pomohou nalézt to nejlepší pro vaše současné a budoucí potřeby.“ Na veletrhu MSV Brno 2017 ve dnech 9. – 13. října v hale P, na stánku 008 představíme 5osé horizontální obráběcí centrum a500Z a ukážeme také obráběcí centrum D200Z.

Japonský výrobce obráběcích strojů Makino Milling Machine Co., Ltd. vykázal rozpočtový rok stabilního celosvětového obratu s výrazným růstem vývozu, který kompenzoval oslabení poptávky na domácím trhu, zejména v Evropě a Asii. Navzdory obrovské politické nejistotě na celém světě bylo v Evropě a Asii dosaženo rekordně vysoké úrovně obratu. Objednávky z Evropy se zvýšily o více než 70 %, přičemž hlavní měrou k tomu přispělo odvětví letectví a průmyslových komponentů. Společnost Makino také zveřejnila další informace o některých nejnovějších technologiích, které hodlá letos předvést na veletrhu EMO v Hannoveru a MSV v Brně. Patří sem 5osé horizontální obráběcí centrum a500Z, 5osé vertikální obráběcí centrum L2 spolu se strojem pro elektroerozivní obrábění (EDM) řezáním drátem UP6 a strojem pro EDM hloubením EDAF3 s technologií H.E.A.T. Při svém 80. výročí se společnost Makino dívá do budoucnosti s jasným zaměřením na nejmodernější inovativní technologie a nabídku specializovaných řešení zákazníkům z celé řady průmyslových odvětví. Na výstavní ploše v Hannoveru o rozloze více než 1 200 m2 společnost Makino představí široké spektrum nových technologií od nejnovějších 5osých a EDM technologií až po nejmodernější řešení v rámci průmyslu 4.0.

Hlavní témata v rámci technologií na EMO 2017:

 1. a500Z: nový standard v 5osém obrábění,
 2. L2-5X: optimální řešení pro velkosériovou výrobu s vyhrazenými specifikacemi pro obrábění oběžných kol a indexované obrábění,
 3. vertikální obráběcí centrum V80S: Vývojová koncepce pro nejlepší povrchovou úpravu forem pro vstřikování plastů,
 4. UP6: Funkce řezání závitů za sucha a mokra,
 5. EDAF3 H.E.A.T.: 4× nižší míra opotřebení elektrod díky grafitovým elektrodám,
 6. iAssist – autonomní výrobní buňka navržená pro kooperativní pracovní scénář,
 7. řešení konektivity prostřednictvím různých otevřených protokolů,
 8. monitorování a plná integrace výrobní buňky do systému MES,
 9. řešení Makino pro prediktivní údržbu.

Popisy strojů

5osé horizontální obráběcí centrum a500Z

Vysoce pevná konstrukce stroje a nízká setrvačnost modelu a500Z zajišťují stejnou účinnost tohoto 5osého horizontálního obráběcího centra, kterou lze běžně očekávat u 4osého stroje. Celistvý odlitek lože, tříbodový suport a konstrukce s šikmým ložem nabízejí tuhost a vynikající stabilitu. Symetrická šikmá konstrukce, podobná některým strojům řady a1, zajišťuje minimalizaci silové smyčky pro větší účinnost. Díky inovativní technologii společnosti Makino má otočný stůl minimální přesah a vynikající tuhost.

Čelní pohled na stroj Makino a500Z

Tuhost a dynamika: Jedinečná konstrukce 5osého šikmého stolu
společnosti Makino

Model a500Z je vybaven vřetenem HSK-A63 Makino s vysokým krouticím momentem 303 Nm. Prvotřídní zakázkové dílny se potýkají s častými výměnami obrobků, krátkými časy přeprogramování a ručním nastavením na stroji. Model a500Z zajišťuje vysokou tuhost díky krátké vzdálenosti mezi otočným bodem osy A a polohou obrobku. Minimalizace výškových rozdílů v místě svarů při indexovém obrábění a schopnost přesouvat těžké obrobky a využít rychlého zrychlení a zpomalení při simultánním 5osém obrábění dále zkrátí dobu obrábění i dobu prostojů.

Obráběcí centrum nabízí zdvih osy X 730 mm, osy Y 750 mm a osy Z 700 mm, a tím se přizpůsobí obrobku o maximální velikosti Ø 630 mm × 500 mm a hmotnosti 400 kg. Vysokorychlostní automatický měnič palet (APC) stroje a funkce horizontálního zakládání jsou dalšími funkcemi zvyšujícími účinnost.

5osé vertikální obráběcí centrum L2

Nové 5osé vertikální obráběcí centrum Makino L2 zajišťuje vysokou přesnost a tuhost na ultra kompaktním půdorysu. L2 se dodává se dvěma modely určenými pro aplikace indexování a obrábění oběžných kol. Obě verze byly zakázkově navrženy pro procesy velkosériové výroby drobných dílů, připravené pro automatizaci. Model L2, jenž spojuje tuhou konstrukci a flexibilní provedení vřetena s ultra kompaktním půdorysem, nabízí vysoce stabilní a spolehlivou platformu stroje pro zcela bezobslužné, nepřetržité zpracování drobných dílů. Malá velikost tohoto stroje znamená, že jej lze efektivně používat v prakticky jakémkoli uspořádání toku obrobků, od ručního přenosu dílů až k automatizované manipulaci s díly v robotických systémech. Stroj, vybavený vysoce výkonným vřetenem, si dokáže snadno poradit s přesnými úlohami frézování, vrtání a řezání závitů, požadovanými pro různé výrobní části – a jeho rychlost a zrychlení přispějí k mnohonásobnému zkrácení doby výrobních cyklů.

Čelní pohled na stroj Makino L2

Specifikovaný 5osý stroj pro indexové obrábění L2 se dodává s vysokorychlostním 5osým indexovým stolem, přizpůsobeným automatizačním upínačem a 5osými obráběcími funkcemi pro různé materiály a obrobky, zaměřené na segment velkosériové výroby dílů v různých průmyslových odvětvích, jako je automobilová a lékařská technika.

5osý stroj L2 specifikovaný k obrábění oběžných kol je určen k vysokorychlostnímu obrábění oběžných kol a vyznačuje se dvěma vynikajícími funkcemi – vysokorychlostním simultánním 5osým stolem a vřetenem s 25 000 ot/min.

www.makino.eu/event/emo-2017/

Těšíme se na setkání s vámi na veletrhu EMO!

foto: MAKINO

Mohlo by se Vám líbit

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]