Obrábění

11. září 2017 00:56

MAKINO na veletrhu EMO 2017 a MSV 2017

Automatizace a konektivita – naprosto správně!

 • Na veletrhu EMO 2017 v Hannoveru a MSV 2017 v Brne ožije pět světových premiér
 • Řešení společnosti Makino v oblasti průmyslu 4.0 budou klást důraz na automatizaci, monitorování, preventivní údržbu, autonomní výrobu a simulaci v reálném čase jako model digitálního dvojčete
 • Řešení konektivity a cloudu s využitím různých otevřených protokolů.

Vedoucí marketingu a plánování výroby pan Andreas Walbert na výroční tiskové konferenci v Kirchheimu unter Teck uvedl: „Přesnost je ve společnosti Makino zavedeným postojem a já mohu s potěšením oznámit, že vám na veletrhu EMO 2017 ve dnech 18. – 23. září v hale 12, u stánku B36 představíme přesné technologie příští generace. Průkopnické vývojové trendy se neomezují pouze na 5osá řešení nebo řešení elektroerozivního obrábění – předvedeme vám také naše řešení v rámci průmyslu 4.0 a automatizační řešení, která vám pomohou nalézt to nejlepší pro vaše současné a budoucí potřeby.“ Na veletrhu MSV Brno 2017 ve dnech 9. – 13. října v hale P, na stánku 008 představíme 5osé horizontální obráběcí centrum a500Z a ukážeme také obráběcí centrum D200Z.

Japonský výrobce obráběcích strojů Makino Milling Machine Co., Ltd. vykázal rozpočtový rok stabilního celosvětového obratu s výrazným růstem vývozu, který kompenzoval oslabení poptávky na domácím trhu, zejména v Evropě a Asii. Navzdory obrovské politické nejistotě na celém světě bylo v Evropě a Asii dosaženo rekordně vysoké úrovně obratu. Objednávky z Evropy se zvýšily o více než 70 %, přičemž hlavní měrou k tomu přispělo odvětví letectví a průmyslových komponentů. Společnost Makino také zveřejnila další informace o některých nejnovějších technologiích, které hodlá letos předvést na veletrhu EMO v Hannoveru a MSV v Brně. Patří sem 5osé horizontální obráběcí centrum a500Z, 5osé vertikální obráběcí centrum L2 spolu se strojem pro elektroerozivní obrábění (EDM) řezáním drátem UP6 a strojem pro EDM hloubením EDAF3 s technologií H.E.A.T. Při svém 80. výročí se společnost Makino dívá do budoucnosti s jasným zaměřením na nejmodernější inovativní technologie a nabídku specializovaných řešení zákazníkům z celé řady průmyslových odvětví. Na výstavní ploše v Hannoveru o rozloze více než 1 200 m2 společnost Makino představí široké spektrum nových technologií od nejnovějších 5osých a EDM technologií až po nejmodernější řešení v rámci průmyslu 4.0.

Inzerce

Hlavní témata v rámci technologií na EMO 2017:

 1. a500Z: nový standard v 5osém obrábění,
 2. L2-5X: optimální řešení pro velkosériovou výrobu s vyhrazenými specifikacemi pro obrábění oběžných kol a indexované obrábění,
 3. vertikální obráběcí centrum V80S: Vývojová koncepce pro nejlepší povrchovou úpravu forem pro vstřikování plastů,
 4. UP6: Funkce řezání závitů za sucha a mokra,
 5. EDAF3 H.E.A.T.: 4× nižší míra opotřebení elektrod díky grafitovým elektrodám,
 6. iAssist – autonomní výrobní buňka navržená pro kooperativní pracovní scénář,
 7. řešení konektivity prostřednictvím různých otevřených protokolů,
 8. monitorování a plná integrace výrobní buňky do systému MES,
 9. řešení Makino pro prediktivní údržbu.

Popisy strojů

5osé horizontální obráběcí centrum a500Z

Vysoce pevná konstrukce stroje a nízká setrvačnost modelu a500Z zajišťují stejnou účinnost tohoto 5osého horizontálního obráběcího centra, kterou lze běžně očekávat u 4osého stroje. Celistvý odlitek lože, tříbodový suport a konstrukce s šikmým ložem nabízejí tuhost a vynikající stabilitu. Symetrická šikmá konstrukce, podobná některým strojům řady a1, zajišťuje minimalizaci silové smyčky pro větší účinnost. Díky inovativní technologii společnosti Makino má otočný stůl minimální přesah a vynikající tuhost.

Čelní pohled na stroj Makino a500Z

Tuhost a dynamika: Jedinečná konstrukce 5osého šikmého stolu
společnosti Makino

Model a500Z je vybaven vřetenem HSK-A63 Makino s vysokým krouticím momentem 303 Nm. Prvotřídní zakázkové dílny se potýkají s častými výměnami obrobků, krátkými časy přeprogramování a ručním nastavením na stroji. Model a500Z zajišťuje vysokou tuhost díky krátké vzdálenosti mezi otočným bodem osy A a polohou obrobku. Minimalizace výškových rozdílů v místě svarů při indexovém obrábění a schopnost přesouvat těžké obrobky a využít rychlého zrychlení a zpomalení při simultánním 5osém obrábění dále zkrátí dobu obrábění i dobu prostojů.

Obráběcí centrum nabízí zdvih osy X 730 mm, osy Y 750 mm a osy Z 700 mm, a tím se přizpůsobí obrobku o maximální velikosti Ø 630 mm × 500 mm a hmotnosti 400 kg. Vysokorychlostní automatický měnič palet (APC) stroje a funkce horizontálního zakládání jsou dalšími funkcemi zvyšujícími účinnost.

5osé vertikální obráběcí centrum L2

Nové 5osé vertikální obráběcí centrum Makino L2 zajišťuje vysokou přesnost a tuhost na ultra kompaktním půdorysu. L2 se dodává se dvěma modely určenými pro aplikace indexování a obrábění oběžných kol. Obě verze byly zakázkově navrženy pro procesy velkosériové výroby drobných dílů, připravené pro automatizaci. Model L2, jenž spojuje tuhou konstrukci a flexibilní provedení vřetena s ultra kompaktním půdorysem, nabízí vysoce stabilní a spolehlivou platformu stroje pro zcela bezobslužné, nepřetržité zpracování drobných dílů. Malá velikost tohoto stroje znamená, že jej lze efektivně používat v prakticky jakémkoli uspořádání toku obrobků, od ručního přenosu dílů až k automatizované manipulaci s díly v robotických systémech. Stroj, vybavený vysoce výkonným vřetenem, si dokáže snadno poradit s přesnými úlohami frézování, vrtání a řezání závitů, požadovanými pro různé výrobní části – a jeho rychlost a zrychlení přispějí k mnohonásobnému zkrácení doby výrobních cyklů.

Čelní pohled na stroj Makino L2

Specifikovaný 5osý stroj pro indexové obrábění L2 se dodává s vysokorychlostním 5osým indexovým stolem, přizpůsobeným automatizačním upínačem a 5osými obráběcími funkcemi pro různé materiály a obrobky, zaměřené na segment velkosériové výroby dílů v různých průmyslových odvětvích, jako je automobilová a lékařská technika.

5osý stroj L2 specifikovaný k obrábění oběžných kol je určen k vysokorychlostnímu obrábění oběžných kol a vyznačuje se dvěma vynikajícími funkcemi – vysokorychlostním simultánním 5osým stolem a vřetenem s 25 000 ot/min.

www.makino.eu/event/emo-2017/

Těšíme se na setkání s vámi na veletrhu EMO!

foto: MAKINO

Mohlo by se Vám líbit

Výstružníky Seco Nanojet optimalizují odvod třísek a potlačují tak zmetkovost

Monolitní karbidové výstružníky Seco Nanojet zlepšují díky inovativnímu výstupu chladicí kapaliny odvádění třísek. Eliminují tak vznik zmetků, pěchování třísek nebo poškozování břitů, což vede k […]

Panasonic LP-RH: Nový CO2 popisovací laser

Vyšší přesnost a značení „on the fly“ při vysokých rychlostech je jen začátkem z výčtu mnoha funkcí řady LP-RH Inzerce Nové laserové CO2 popisovací systémy LP-RH […]

Výroba autoprůmyslu nad předkrizovými hodnotami

V prvních dvou měsících 2024 bylo na linkách tuzemských výrobců osobních vozidel zkompletováno již celkem 263 028 vozidel. To představuje meziroční nárůst o 22,3 %. […]