Obrábění

21. dubna 2021 23:51

Kennametal uvádí vrták FBX pro rychlejší obrábění v leteckém průmyslu

Nový modulární vrták přináší maximální úběry kovových materiálů při obrábění strukturálních dílů.

Kennametal představil vrták FBX pro vrtání otvorů s plochým dnem při výrobě strukturálních dílů v leteckém průmyslu. Patentovaný vrták FBX přináší vynikající stabilitu a až o 200 % vyšší úběry kovu při obrábění vysokoteplotních slitin, nerezové oceli a dalších materiálů. Nový modulární vrták představuje kritický první krok v třínástrojovém konceptu, jenž zahrnuje také stopkové frézy HARVI™ Ultra 8X a HARVI™, a společnost Kennametal jej navrhla speciálně pro snížení cyklových časů pro tyto typy aplikací.

Vrták FBX je součástí nástrojového konceptu speciálně vyvinutého pro maximalizaci úběru kovu a snížení cyklových časů při obrábění strukturálních dílů v leteckém průmyslu.

Rychlé odebrání velkého množství materiálu zůstává pro tento typ komponentů velkou výzvou. Tradičně je prvním procesním krokem vstup do materiálu prostřednictvím strategie rampování. To je ale časově náročný proces, pro který je charakteristický malý úběr kovového materiálu.

„Vrták FBX výrazně urychluje obráběcí proces kombinací výhod vrtáku pro vrtání otvorů s plochým dnem a ponorného frézování ve směru osy Z. Provedení s plochou spodní částí eliminuje radiální síly, zatímco čtyři efektivní řezné hrany umožňují zvýšení posuvu a otáček, což vede k až o 200 % vyššímu úběru kovového materiálu než při tradiční strategii rampování a k uvolnění kapacity leteckých výrobců,“ říká Georg Roth, produktový manažer Kennametalu.

Jakmile vrták vytvaruje základní strukturu dílu, následují další procesní kroky: hrubování a dokončování frézami s vyměnitelnými břitovými destičkami nebo stopkovými frézami.

Unikátní konstrukční prvky
Čtyři efektivní řezné hrany poskytují stabilitu v náročných aplikacích, jako je řetězec vrtaných děr, přičemž široké drážky zajišťují bezproblémový odvod třísek. Řada vyměnitelných trysek pro přívod chladiva pomáhá eliminovat nárůst tepla, hrot vrtáku se vyznačuje centrální řeznou destičkou se dvěma efektivními řeznými hranami a děličem třísek pro dosažení maximálních posuvů. Tělesa vrtáků jsou k dispozici v průměrech 60, 75 a 90 mm, a to v krátkém a dlouhém provedení (150 mm a 95 mm). Tento modulární vrták se upíná do adaptéru BTF (bolt taper flange) od Kennametalu, který je dostupný pro různá rozhraní vřeten.

Unikátní konstrukce vrtáku BTF pro vrtání otvorů s plochým dnem směruje řezné síly do vřetena stroje, přičemž dochází k minimalizaci odchylky a ke zvýšení životnosti nástroje a úběru kovového materiálu.

Univerzálnost a výkon v jednom nástroji
Vrták FBX se ideálně hodí pro vrtání do plného materiálu, pro vrtání řetězce děr a ponorné vrtání v různých materiálech, jako jsou  vysokoteplotní slitiny, nerezové oceli, oceli a litiny. Stejně tak univerzální a vysoce výkonný je i v podobných aplikacích v oblasti všeobecného či energetického strojírenství.

KONTAKT: Petr PAROULEK
petr.paroulek@kennametal.com
0 800 900 840


www.kennametal.com

Mohlo by se Vám líbit

Představte své inovace na veletrhu HANNOVER MESSE 2023

Od 17. do 21. dubna 2023 se uskuteční v Hannoveru tradiční strojírenský veletrh HANNOVER MESSE. Jste firma působící v oblasti strojírenství, elektrotechniky, digitálního průmyslu, aromatizace […]

Bosch Connected World 2022 Kampaň pro digitalizaci: Bosch investuje další miliardy do oblastí budoucího digitálního růstu

Bosch spolupracuje s IBM na kvantové výpočetní technice Dr. Stefan Hartung: „Pro Bosch představuje digitalizace velké příležitosti ve všech oblastech podnikání.“ Do roku 2025: 10 […]

Software pro elektro inženýring v oblasti výstavby pivovarů

Na území ČR a SR je několik stovek minipivovarů jejichž kvalita piva je odlišuje od průmyslových velkovýrobců. Zde je příběh jednoho z nich. Pivovar Muflon je […]