Obrábění

04. května 2015 00:26

Inteligentní technologie při vysokorychlostním obrábění

Vysokorychlostní obrábění dokáže výrazně zkrátit výrobní cyklus, zvyšuje efektivitu výroby při současném snížení výrobních nákladů, a to vše při dodržení požadované kvality. Může však při něm docházet k nežádoucím vibracím, teplotním deformacím či nepřesnosti řezu. Společnost Buffalo Machinery nabízí na svých strojích značky Microcut soubor technologií (funkcí) pro efektivní řešení těchto problémů, souhrnně pojmenovanou zkratkou SMART, čili Inteligentní technologie obrábění.

SMART technologie ve spojení s odbornými znalostmi zkušených operátorů CNC strojů zajistí nejvyšší přesnost a produktivitu obrábění.

Inzerce

SVS – Vibrační monitorování vřetene

SVS shromažďuje abnormální podmínky provozu vřetene (způsobené nevhodnou volbou technologie, chybou obsluhy, nedostatečným mazáním či opotřebením ložisek). Při zaznamenání vysokých vibrací dojde ke snížení otáček vřetene, nebo i k samotnému vypnutí posuvů, aby nedošlo k nabourání vřetene.

AAC – Monitorování teploty konstrukčních uzlů a kompenzační technologie

Stroje Microcut jsou osazeny teplotními snímači, které předávají informace do řídicího systému. Tyto informace jsou vyhodnocovány systémem AAC, který následně provede kompenzace vedoucí k minimalizaci teplotních deformací.

MMRO – Optimalizace řezných podmínek

Tato funkce určuje optimální řezné podmínky v souvislostech s vlastnostmi stroje, nástroje a obrobku. Automaticky sleduje zatížení vřetene a posuvy při obrábění. Informace o nástroji a řezných podmínkách jsou integrovány do řídicího systému a následně vyhodnocovány k optimalizaci řezných podmínek.

TPC – Eliminace tepelné roztažnosti vřetene v reálném čase

Při vysokorychlostních obráběcích aplikacích dochází k zahřívání ložisek vřetene a vinutí motoru, díky čemuž mohou vznikat nepřesnosti způsobené tepelnou roztažností. U přímo poháněných vřeten je snímán teplotní nárůst a pomocí TPC je kompenzována tepelná roztažnost. Po vyhodnocení dat a přesném výpočtu zadá CNC systém příkaz k opravě axiální pozice vřetene.

SMART technologie je možné implementovat i do novinky společnosti Microcut – 5osého portálového obráběcí centra MCU – 5X, které na český a slovenský trh dodává výhradně společnost ADATE, s. r. o.

Základní technické parametry MCU-5X

Pojezd osy X 600 mm  Průměr otočného stolu 600 mm
Pojezd osy Y 500 mm  Natáčení osy A ± 120 ˚
Pojezd osy Z 500 mm  Otáčení osy C 360 ˚

www.adate.cz

Mohlo by se Vám líbit

Německá výroba obráběcích strojů dále stagnuje. Očekává se pokles výroby. Nové objednávky nejsou na obzoru.

Prodej obráběcích strojů členských firem svazu VDW je v současné době stále podporován nevyřízenými objednávkami. Na obzoru se nerýsuje žádná pozitivní změna trendu v objednávkách. Ve […]

AI na veletrhu HANNOVER MESSE: Klíč ke konkurenceschopnému a udržitelnému průmyslu

Posílení konkurenceschopnosti, ochrana klimatu, podpora prosperity – to jsou hlavní úkoly, které dnes stojí před průmyslem. Klíčem ke zvládnutí těchto výzev jsou inovativní technologie. Jak […]

OSTROJ pokračuje v investicích do energetických úspor. Loni ušetřil téměř 3 miliony Kč

OSTROJ, jedna z předních strojírenských firem v České republice s více než sedmdesátiletou historií, čelí v posledních letech rapidnímu nárůstu nákladů na energie, a to v desítkách milionů korun. V roce […]