Obrábění

04. května 2015 00:26

Inteligentní technologie při vysokorychlostním obrábění

Vysokorychlostní obrábění dokáže výrazně zkrátit výrobní cyklus, zvyšuje efektivitu výroby při současném snížení výrobních nákladů, a to vše při dodržení požadované kvality. Může však při něm docházet k nežádoucím vibracím, teplotním deformacím či nepřesnosti řezu. Společnost Buffalo Machinery nabízí na svých strojích značky Microcut soubor technologií (funkcí) pro efektivní řešení těchto problémů, souhrnně pojmenovanou zkratkou SMART, čili Inteligentní technologie obrábění.

SMART technologie ve spojení s odbornými znalostmi zkušených operátorů CNC strojů zajistí nejvyšší přesnost a produktivitu obrábění.

SVS – Vibrační monitorování vřetene

SVS shromažďuje abnormální podmínky provozu vřetene (způsobené nevhodnou volbou technologie, chybou obsluhy, nedostatečným mazáním či opotřebením ložisek). Při zaznamenání vysokých vibrací dojde ke snížení otáček vřetene, nebo i k samotnému vypnutí posuvů, aby nedošlo k nabourání vřetene.

AAC – Monitorování teploty konstrukčních uzlů a kompenzační technologie

Stroje Microcut jsou osazeny teplotními snímači, které předávají informace do řídicího systému. Tyto informace jsou vyhodnocovány systémem AAC, který následně provede kompenzace vedoucí k minimalizaci teplotních deformací.

MMRO – Optimalizace řezných podmínek

Tato funkce určuje optimální řezné podmínky v souvislostech s vlastnostmi stroje, nástroje a obrobku. Automaticky sleduje zatížení vřetene a posuvy při obrábění. Informace o nástroji a řezných podmínkách jsou integrovány do řídicího systému a následně vyhodnocovány k optimalizaci řezných podmínek.

TPC – Eliminace tepelné roztažnosti vřetene v reálném čase

Při vysokorychlostních obráběcích aplikacích dochází k zahřívání ložisek vřetene a vinutí motoru, díky čemuž mohou vznikat nepřesnosti způsobené tepelnou roztažností. U přímo poháněných vřeten je snímán teplotní nárůst a pomocí TPC je kompenzována tepelná roztažnost. Po vyhodnocení dat a přesném výpočtu zadá CNC systém příkaz k opravě axiální pozice vřetene.

SMART technologie je možné implementovat i do novinky společnosti Microcut – 5osého portálového obráběcí centra MCU – 5X, které na český a slovenský trh dodává výhradně společnost ADATE, s. r. o.

Základní technické parametry MCU-5X

Pojezd osy X 600 mm  Průměr otočného stolu 600 mm
Pojezd osy Y 500 mm  Natáčení osy A ± 120 ˚
Pojezd osy Z 500 mm  Otáčení osy C 360 ˚

www.adate.cz

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]