Obrábění

04. května 2015 00:22

Inovativní proces, jako reakce na požadavky uživatelů řezných nástrojů – Díl první:

Ti, kterým se poštěstilo navštívit výrobní závod ISCAR Ltd. v Izraeli, měli možnost vidět napsané nad budovou a i častokrát slyšet heslo, kterým firma hodnotí sama sebe: „Jsme firma, kde inovace nikdy nekončí“. Při detailnějším sledování produktů firmy nelze jinak než souhlasit. Podívejme se postupně na některé produktové řady, jak se jejich charakter skutečně neustále vyvíjí. Díl první: 

 

Inzerce

Jedním z produktů mnoha tváří a modifikací je nenápadný systém Pentacut. Původně vyvinutý jen pro radiální zapichovací a upichovací operace. V současné době můžete tuto produktovou řadu používat i pro operace čelního zapichování a závitování. Aplikační rozsah z původních 12 mm průměru se rozšířil až na 30 mm. Vyrábějí se přímé i kolmé integrální držáky, planžety a držáky i pro vysokotlaké chlazení. Pětibřité destičky se vyrábějí v širokém rozsahu utvařečů a jakostí karbidů. Z původního nástroje pro zapichování se postupem doby stal nástroj použitelný i pro kombinované axiálně radiální soustružení.


Zkuste výkon originálu!


Tři různé typo-rozměry

Pětibřité hvězdicové destičky Penta se nyní vyrábějí již ve třech rozměrech. Rozměr je charakterizován velikostí opsané kružnice přes břity destičky. Rozlišují se destičky Penta 24, Penta 34, Penta 40. První dva typy jsou upínány v držáku šroubem procházejícím středovým otvorem. Jsou určeny pro upichování maximálních průměrů 12 a 20 mm. Penta 40 je upínána speciální upínkou za středový otvor a je určena pro úpichy až do 40 mm.

PENTA 24/34 – upnutí šroubem PENTA 40 upnutí upínkou

PENTAIQGRIP má inovovaný způsob uložení destičky v lůžku s rybinovitým vedením a lepší čelní kontakt. Nástroj se tak stává ještě o něco tužší, lépe snáší boční řezné síly a umožňuje použití vyšších řezných parametrů při soustružení do boku.

Tyto nové vlastnosti přinášejí zvýšení rovinnosti a drsnosti upichované plochy. Systém upnutí destičky je snadný, pevný a umožňuje velmi rychlou výměnu břitů přímo na stroji.

PENTAIQGRIP je nejvýkonnější 5břitá destička pro přesné upichování, zapichování i soustružení do boku.

Systém upnutí destičky najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=k40_vuwfwnk.

Ukázku obrábění najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=GvZmXQuSbDM.

Různé typy utvařečů (C, J, P, PB)

Pro různé druhy obráběných materiálů a aplikací se zatím nabízejí k využití čtyři druhy utvařečů.

Utvařeč typu C se doporučuje jako první volba při zapichování a upichování tvrdších materiálů a u těžších aplikací. Utvařeč má pozitivní úhel čela, negativní fazetku a zpevněná boční žebra pro vyšší pevnost. Destičky s tímto utvařečem se dodávají v přímém provedení, nebo s plným rádiusem pro zapichování a pro upichování také ve verzi pravé i levé šikmé řezné hrany. Jakost karbidu je PVD IC 908. Standardně v šířkách 1,5–3,18 mm.

Utvařeč typu J má ostrou řeznou hranu a pozitivní geometrii a doporučuje se pro přesné zapichování, upichování měkkých materiálů. Díly vykazují minimální otřep. Destičky s tímto utvařečem se dodávají v přímém provedení, nebo s plným rádiusem pro zapichování a pro upichování také ve verzi pravé i levé šikmé řezné hrany pod úhlem 6 a 15 stupňů. Jakost karbidu je PVD IC 908. Standardně v šířkách 1,5–3,18 mm.

Utvařeč typu P má ostrou řeznou hranu a pozitivní geometrii ploché čelo. Doporučuje se pro přesné zapichování, upichování měkkých dílů a tenkostěnných minisoučástí. Vykazuje nízké řezné tlaky a dokonale ploché dno zápichu. Destičky s tímto utvařečem se dodávají v přímém provedení nebo také ve verzi pravé i levé šikmé řezné hrany pod úhlem 6 a 15 stupňů. Jakost karbidu je PVD IC 1008. Standardně v šířkách 1,0, 1,5, a 2,0 mm

Utvařeč typu PB je konstruován pro upichování ložiskových ocelí a všeobecně houževnatých materiálů. Jedná se o modifikaci utvařeče typu C s pozitivním úhlem čela neutrálními boky a honovanou řeznou hranou. Destičky se dodávají v šířkách od 1,5 do 3,0 mm v jakosti karbidu PVD IC 908. Doporučené posuvy 0,03–0,1 mm/ot.

Utvařeč typu C

Utvařeč typu PB

Utvařeč typu J

Utvařeč typu P

Penta 24 destičky – pro výrobu závitů – 60 ° (ISO) a 55 ° (Withwort)

Dalším využitím systému Penta je také výroba závitů. Penta 24 je dodávána s plným profilem pro tyto normy závitů: ISO, UN, Whitworth, BSPT a NPT. S částečným profilem pak pro 60 ° (metrické) a 55 ° (Withwort) závity. Video najdete na: http://youtu.be/COFcPiS1PcI.

Pentacut 34 rozšířená o další konfiguraci adaptérů

Zpevněné adaptéry (přípona RE) PCADR/L 34N -RE lze upínat na širokou řadu držáků: GHAR/L-8; GHAPR/L-8; C#-GHAD-8; C#-GHAPR/L-8; IM-GHAD-8 a IM-GHAPR/L-8. Jsou určeny pro destičky Penta 34 v šířkách1,5 až 4,0 mm.

Nové adaptéry se vyznačují větší tuhostí, životností a rovinností obrobené plochy než stávající PCADR/L 34N adaptéry. Jsou určeny především pro širší typy destiček a pro práce s přerušovaným řezem.

Adaptér PCADR/L 34N-RE s držákem GHAR

Penta 34 F RS/LS pro čelní zapichování podél průměru

Pro čelní zápichy a soustružení podél průměru osazení je určen další typ destičky Penta 34 F dodávané v provedení pravém RS a levém LS. Šířka destiček od 2,39 do 4,00 mm. Minimální průměr, podél kterého lze soustružit, má hodnotu 22 mm. Hodnota T je 5 mm.

Pro běžné čelní soustružení jsou pak určeny destičky Penta 34 F-R/L do držáků PCHPR/L bez 3stupňového náklonu destičky v lůžku.

PENTA 34 F-R

PENTA 34 F /LS

 

Názornou animaci najdete na: http://youtu.be/PL6WAJVMJ0A.

Penta 24 kolmé držáky

Pro využití na strojích s revolverovou hlavou a tam, kde lze s výhodou tohoto držáku použít v nožové hlavě s držákem orientovaným v podélné ose vřetena, jsou určeny kolmé držáky PCHPR/L 16-24, PCHPR/L 20-24, PCHPR/L 25-24.

Penta 24N…RS/LS a PCHRS/LS pro zapichování podél čela

Pro operace zapichování podél čela lze s výhodou používat destičky Penta 24N…RS/LS a PCHRS/LS. Destičky se vyrábějí v šířkách 0,8–4,8 mm s maximální hloubkou zápichu do 6,5 mm. Úhel odklonu osy destičky od podélné osy jsou 3 stupně. Průřezy nožových držáků jsou kvadrátů 12–25 mm. Destičky v jakosti PVD IC 908.

Nožové držáky Penta pro vysokotlaké chlazení

V případě, že mátu tu čest zápolit s některým z materiálů, které vyvíjejí vysoké teploty na břitu a velmi těžko láme třísku, pak může být držák PCHR/L s přídomkem JHP (Jet High Pressure) řešením. Držáky jsou uzpůsobeny pro vnitřní přívod chlazení s vysokým tlakem (až do 340 Barů). V takovém případě se tříska zlomí, i když nechce. Tlakem kapaliny ji prostě přinutíte.

Zda je tento vývoj sortimentu jinak jistě povedeného systému Penta konečný, a nebo se dočkáme dalších variant, jistě ukáže čas. Je opravdu dost pravděpodobné, že konstruktéři ISCAR Ltd. neřekli ještě poslední slovo.

Přišla doba, kdy už není čas na to, zkoušet levné napodobeniny. Zapomeňte na kompromisy a vybavte se originálními nástroji od světového výrobce ISCAR. Na www.iscar.cz najdete svého regionálního obchodního zástupce.

www.iscar.cz

 

Mohlo by se Vám líbit

Technologie studené plazmy výrazně snižuje pachovou zátěž z gumárenské výroby

Společnost Continental Barum za poslední dvanáct let prováděla mnoho studií či testovala různé technologie vedoucí k snížení pachových emisí z výroby pneumatik. V loňském roce byla finalizován systém […]

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod […]

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]