Obrábění

01. září 2015 00:38

Dvojnásobná provozní životnost lineárních vedení NH/NS

Nová lineární vedení NH/NS mají dvakrát větší provozní životnost než vedení předchozí generace (řady LH/LS). Ačkoliv mají stejné rozměry, jejich dynamická únosnost je díky optimalizované geometrii oběžných drah kuliček o třicet procent vyšší. Trojnásobná je také maximální dovolená rychlost, od 150 do 300 m/min (2,5 až 5 m/s).

Inzerce

Dynamická únosnost je u nových vedení řad NH a NS o 30 % větší,“ vysvětluje Marcus Bulgan, aplikační inženýr z Evropského technického střediska (ETC) v Ratingenu (Německo). „Těchto vynikajících výsledků jsme dosáhli optimalizací geometrie oběžných drah kuliček.“ Nová konstrukce zaručuje mnohem rovnoměrnější rozložení sil mezi kuličkami a oběžnou dráhou. Díky tomu je u nových vedení při stejném zatížení výrazně nižší napětí v kontaktní ploše, což při výpočtu podle příslušných norem ISO vede ke zvýšení hodnot dynamické únosnosti. Výsledek: základní dynamická únosnost je o 30 % vyšší a provozní životnost, daná odolností proti únavovému poškození vedení, více než dvojnásobná. Například nominální životnost lineárního vedení NH25AN je 2,24násobkem životnosti vedení LH25AN. Současně je o 3 dB(A) nižší hlučnost.

Navíc byla díky uspořádání kuliček do X zachována velká schopnost „naklápění“ vozíku vůči kolejnici. Výsledkem je relativně malé interní zatížení ve srovnání s uspořádáním do O. Nová lineární vedení proto mají širší montážní tolerance, aniž by to významně ovlivnilo jejich životnost. Nová vedení mohou být použita s osvědčenými mazacími jednotkami NSK K1. Výhodou je zachování kompatibility: vedení starší i nové verze mohou být použita na jednom stroji nebo zařízení současně. V tomto případě je ovšem nutné brát ohled na nižší dynamickou únosnost vedení starších typových řad, protože životnost celého zařízení je dána životností nejslabšího článku mechanické konstrukce.

Další klíčovou předností nové generace lineárních vedení je možnost provozovat je při mnohem větších rychlostech pohybu, a to bez jakýchkoliv úprav konstrukce. Protože jsou vybavena vysokorychlostním vratným systémem, mají až trojnásobnou maximální dovolenou rychlost než jejich předchůdci: místo 100 m/min mají lineární vedení NH/NS maximální rychlost 150 až 300 m/min. Pohyb je přitom díky zcela přepracované konstrukci oběžných drah kuliček mnohem hladší a tišší. Kuličky se nyní pohybují ze zóny styku s kolejnicí do vratného víka mnohem klidněji než dříve.

Nová lineární vedení NH/NS jsou vhodná pro přesné pohyby s malými vůlemi u obráběcích strojů, zdravotnické techniky, při výrobě polovodičových součástek, u balicích strojů, robotů a manipulátorů. Nová lineární vedení snesou mnohem větší zatížení než jejich předchozí řady. Starší vedení tedy mohou být nahrazena výrazně menšími vedeními nové generace při zachování stejné provozní životnosti. Například místo staršího vedení LH30AN nyní může konstruktér použít vedení NH25AN s průřezem o 20 % užším a o 10 % nižším. Hmotnost je o 30 % menší. Bulgan shrnuje: „Tyto parametry umožňují konstruktérům navrhovat kompaktnější, lehčí a cenově výhodnější stroje a zařízení, a to bez jakékoliv újmy na jejich funkčních vlastnostech.“

O společnosti

NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha), japonská společnost založená před téměř sto lety, se vyvinula z regionálního výrobce kuličkových ložisek na specialistu v oboru valivých ložisek a předního dodavatele pro automobilový průmysl s celosvětovou působností. V současnosti má více než 30 500 zaměstnanců v 29 zemích světa. V uplynulém fiskálním roce dosáhla obratu 6,2 miliardy EUR. Tento výsledek byl podpořen stále rostoucími investicemi do výzkumu a vývoje, které firmě umožňují průběžně zvyšovat kvalitu jejích produktů a služeb. Tyto investice jsou důležitou součástí střednědobého cíle společnosti NSK, vyjádřeného mottem: „No. 1 in Total Quality“. Kromě kompletního sortimentu valivých ložisek NSK vyvíjí a vyrábí přesnou lineární techniku a mechatroniku stejně jako systémy a komponenty pro automobilový průmysl, včetně kolových ložiskových jednotek a posilovačů řízení.

V Evropě bylo první zastoupení otevřeno v roce 1963 v německém Düsseldorfu a první výrobní závod v roce 1976 v Peterlee ve Velké Británii. NSK Europe zajišťuje podporu prodeje po celé Evropě; evropské výrobní závody jsou v současné době ve Velké Británii, Polsku a Německu, logistická centra v Nizozemí, Německu a Velké Británii, vývojová centra v Německu, Velké Británii, Francii a Polsku. V roce 1990 provedla NSK akvizici společnosti UPI Group včetně renomovaného evropského výrobce ložisek RHP s výrobním závodem v Newarku (Velká Británie). Kromě toho byla vybudována rozsáhlá síť autorizovaných distributorů. NSK Europe je organizačně rozdělena do aplikačně-obchodních divizí: valivá ložiska pro průmyslové aplikace a přesná lineární technika (EIBU), dále pak ložiskové moduly a posilovače řízení pro automobilový průmysl (EABU & ESBU). Tvořena těmito divizemi má NSK Europe 3 500 zaměstnanců a obrat přes 900 miliónů EUR (k březnu 2014).

www.nsk.com

Mohlo by se Vám líbit

MSV 2022: Novinky z oborů 3D tisk a logistika

Mezinárodní strojírenský veletrh 2022 se blíží a my vám postupně představujeme zajímavosti z vybraných oborů. Dnes se zaměříme na 3D tisk a logistiku. Inzerce 3D […]

Radikální změna: Nový software OnRobot uvolňuje 80% času stráveného instalací automatizace robotů

V dánském Odense, „hlavním městě robotů“, se sešli klíčoví hráči z robotického průmyslu ve střední a severní Evropě, aby jim společnost OnRobot představila svůj nový […]

Doprovodný program MSV 2022 se bude věnovat digitalizaci i energetice

Součástí Mezinárodní strojírenského veletrhu v Brně je každoročně i doprovodný program určený především pro odbornou veřejnost. I v letošním roce se návštěvníci mohou těšit na řadu akcí, konferencí […]