Obrábění

18. března 2022 18:34

CNC stroje – jak si vybrat ten správný?

Univerzální CNC soustružnické centrum s protivřetenem

Pokud firma dospěje k rozhodnutí koupit obráběcí stroj, může si vybrat ze široké nabídky domácích i ověřených zahraničních výrobců. Zásadní ovšem je, aby si zvolila odpovídající technologii, která přesně splňuje požadavky výroby. Na co se při výběru zaměřit a kde neudělat chybu, shrnuje společnost Profika.

Většina obráběcích dílen dříve nebo později musí investovat do nákupu CNC stroje. Nutí jí k tomu doba, potřeba konkurenceschopnosti, nedostatek kvalitních obráběčů a seřizovačů, stále vyšší nároky na přesnost a rychlost. „Nákup stroje by se ovšem neměl nikdy uspěchat – obráběcí stroj je zpravidla milionová investice, je proto třeba dobře vybrat typ stroje, který se dokonale hodí pro daný účel,“ upozorňuje Jakub Kaufman ze společnosti Profika, která se na prodej CNC strojů specializuje. Hned na začátku si musí zájemce uvědomit, jakým způsobem chce kýžený díl vyrábět.

Inzerce

Základní a nejčastější metody obrábění jsou dvě:

První používá k vytvoření řezné síly otáčení obrobku proti břitu nástroje – to se nazývá soustružení. Obráběcí stroje, které se zde používají, jsou například CNC soustruh, CNC dlouhotočný automat, CNC soustružnické centrum, popřípadě CNC multifunkční soustružnický stroj.

Druhá využívá k vytvoření řezné síly otáčení břitu nástroje, tedy hlavní řezný pohyb je rotace nástroje oproti obrobku – jedná se o frézování. Do této kategorie spadají různé typy frézek, CNC horizontální centrum, či horizontální CNC vyvrtávačka.

Podle Kaufmana je pro výběr vhodného CNC stroje nutné zvážit 4 vybraná kritéria.

  • Sériovost a délka trvání zakázky

Firma by si měla připravit pečlivou analýzu a na základě ní se rozhodnout, jestli na konkrétní soubor dílů/obrobků, nebo dokonce jen jeden typ dílů pořídit speciální, výhradně na tuto práci upravený CNC stroj. Jinou a odlišnou technologii vyžadující je volba dělat různorodou práce – z toho plyne potřeba koupit co nejvíce univerzální stroj, který ale za určitých okolností může být stejně výkonný jako speciál. Například univerzální CNC soustruh HD2200Y můžete osadit speciálními nástroji na odvalování ozubení, obrážení drážek, vroubkování a další. Tímto způsobem pak jeden univerzální stroj nahradí více jednoúčelových strojů.

  • Určení nejdůležitější skupiny obrobků

Plánuje dílna vyrábět velkou skupinu výrobků ve značné rozměrové řadě? „V takovém případě doporučuji setřídit si jednotlivé obrobky do skupin, a to podle velikosti a počtu operací. Vytvořte jednotlivé typoskupiny. Dříve se tímto tříděním zabýval „výzkumný ústav strojírenské technologie (VUSTE)“, dnes jsou na to firmy samy, nebo se obrací na experty,“ vysvětluje Kaufman. Ideální stroj na všechny typy výrobků neexistuje, vodítkem mohou být například rady odborníků.

  • Zjištění, jaké operace má stroj přesně vykonávat

Občas si firma není zcela jistá, co přesně má stroj umět. Zbytečně tak investuje do strojů s funkcemi, které při výrobě nejsou potřebné. Jestliže je záměrem obrobek pouze soustružit, je zbytečné kupovat stroj s „C“ nebo „Y“ osou, tedy i s mimoosovým frézováním. Naopak, pokud obrobek potřebuje nějaké mimoosové operace, bude CNC stroj s poháněnými nástroji vhodná a plnohodnotná volba. Pozor ale na situaci, kdy frézování na obrobku výrazně převládá. V tomto případě stojí za zvážení, zda nepořídit i CNC frézku a v překrytém čase soustružení frézovat na druhém stroji.

  • Výběr vhodného dodavatele

U výběru dodavatele je důležité zaměřit se na jeho zkušenosti v oboru, nejlépe si zjistit reference od stávajících zákazníků. „Napovědět může i to, jak dlouho je dodavatel na trhu, popřípadě jak zásobený má sklad náhradních dílů. Pokud totiž nejsou jeho zásoby dostatečné, může se stát, že bude klient na potřebný díl čekat dlouhé týdny, protože bude třeba součástku objednat a dovézt ze zahraničí, často z Asie. To může v nejhorším případě skončit i zastavením výroby a ztrátou dojednaných zakázek,“ upozorňuje Kaufman. Důležité jsou ovšem i další faktory: dodavatel by měl být schopný zajistit jak profesionální servis, okamžitou podporu či školení obsluhy dodávaného stroje. Pouhým objednáním a dodáním by dodavatelova práce končit neměla.

Revolverová nástrojová hlava CNC soustruhu

*****

O společnosti PROFIKA

Strojírenská firma Profika byla založena již v roce 1992, o čtyři roky později se stala výhradním zástupcem koncernu HYUNDAI WIA divize obráběcích a kovoobráběcích strojů pro Českou a Slovenskou republiku. V polovině roku 2004 rozšířila sortiment o produkty dalšího jihokorejského výrobce HANWHA Precision Machinery. Kromě realizace dodávek strojů (tj. CNC soustruhů a vertikálních či horizontálních obráběcích center) a robotických pracovišť, Profika svým klientům poskytuje i servis, školení obsluhy, konzultace a poradenství.

Letos společnost slaví 30. výročí od založení.

Sídlí v Benátkách nad Jizerou.

Více najdete na www.profika.cz.

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]