Nástrojárna

06. června 2018 00:13

Řízené plynové pružiny od firmy Azol-gas

Současný automobilový průmysl je pod stálým tlakem v důsledku stále vyšších požadavků na komfort, bezpečnost, snižování emisí a samozřejmě cenu automobilů. Z tohoto důvodu je nutné sledovat trendy při výrobě automobilů.

Technologie, které byly dostačující před pár roky, už dnes jsou zastaralé a nyní nejsou schopny uspokojovat stávající požadavky. Při výrobě karosérií automobilů je velký tlak na tuhost karoserie, což znamená lepší bezpečnost pro posádku, ale na druhou stranu je požadavek na snižování hmotnosti karoserie, což znamená lepší emise a cenu vozu. Tím pádem je stávající technologie tváření plechu za studena již nedostačující. Aby bylo možné snížit tloušťku použitého plechu, ale zachovat tuhost, případně ji ještě navýšit, je nutná změna technologie zpracování. V tomto případě na technologii teplého tváření, která umožňuje obojí.

Tvarová náročnost tvářeného dílu za tepla je tak velká, že před vyjmutím dílu z nástroje je nutné napřed tzv. odformovat díl, a pak teprve je možné díl vyjmout z nástroje. Aby nedocházelo k deformaci dílu, není možné použít standardní plynové pružiny, ale je nutné tuto technologii posunout o řád výše a je nutno použít řízené plynové pružiny, které zůstanou ve spodní úvrati a umožní odformování dílu bez jeho poškození a deformace. Proto se firma Azol-gas již dlouhou dobu věnuje vývoji a výrobě řízených plynových pružin označené BSF. Tyto pružiny je možné uzamknout v jakékoliv poloze a vyčkat na odformování tak tvarově náročného dílu. Po vyjmutí dílu z nástroje dojde k odemčení plynových pružin, a ty se vrátí do výchozí polohy. Plynová pružina je ovládaná stlačeným vzduchem, který pohybuje přepouštěcím ventilem a umožňuje odemknutí a uzamčení plynové pružiny.

Při takto náročných aplikacích je velice důležitá technická podpora, na kterou firma Azol-gas klade obzvlášť velký důraz. Ne jenom okamžitým zásahem technika v případě potřeby, ale i ohledně dostupnosti náhradních dílů. V případě potřeby firma Azol-gas buduje konsignační sklady přímo u zákazníků, kteří tuto technologii provozují nepřetržitě.

Firma Azol-gas se dále zaměřuje na vývoj inovativních produktů v oblasti řízených plynových pružin a za podpory firmy Gestamp vyvíjí přímo ve výrobě produkty, které jsou zapojeny do projektu Industry 4.0, což znamená vyvinout inteligentní řízenou plynovou pružinu, která bude schopna poskytnout takové množství dat, které umožní kompletně kontrolovat proces teplého tváření a plně jej automatizovat.

V dnešní době plynová pružina již neslouží pouze jako tlumení rázu nebo opěrný/přidržující prvek, ale díky vývoji firmy Azol-gas posouvá celou technologii do jiné úrovně a jsme schopni pomocí řízené plynové pružiny rozfázovat cyklus tváření.


 Výhradní dodavatel produktů Azol-gas je firma E – Normalie servis s.r.o.

 

 


E – Normalie servis s. r. o.
Brněnská 131
591 01 Žďár nad Sázavou
tel.: +420 566 521 436
info@e-normalie.cz
www.e-normalie.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]