Nástrojárna

06. června 2017 00:35

Řídicí systém ProtoTRAK®

pro CNC i manuální ovládání obráběcích strojů nabízí nejlepší dostupné technologické řešení pro dnešní malosériovou a kusovou výrobu

Systém ProtoTRAK byl vyvinutý inženýry z Southwestern Industries v Kalifornii před více než 30 lety. Veškeré své úsilí tehdy soustředili na hledání technického řešení, které by poskytlo „konzistentní, vysoce účinný řídicí sytém pro malosériovou výrobu a výrobu prototypů“.

Od vytyčení tohoto cíle se ProtoTRAK stal evolučním procesem, který byl započatý již v roce 1984. V současné době je tento systém používán více než 100 000 uživateli na frézkách a soustruzích po celém světě. Řídicí systém ProtoTRAK je nyní dostupný ve verzích SMX pro frézky a SLX pro soustruhy.

Inzerce

ProtoTRAK SMX pro frézování

Tento 2- nebo 3osý CNC systém nabízí nejmodernější technologie ProtoTRAK®. Přednastavené cykly zahrnují kapsy všech tvarů, kapsy s ostrůvky, frézování závitů, skupinu otvorů, vrtání, řezání závitů a vyvrtávání. Pomocí funkce AGE můžete programovat libovolný nepravidelný tvar. Díky jedinečné funkci „odhad“ nemusíte dopočítávat chybějící rozměry na výkrese. Pro kontrolu programu můžete použít funkci zobrazení dráhy nástroje nebo 3D model obrobku.

ProtoTRAK SMX pro frézování

ProtoTRAK SLX pro soustružení

Toto je nejsnadnější „easy to use“ řídicí systém pro soustružení.

Jako všechny systémy ProtoTRAK umožňuje ovládat stroj manuálně nebo přepnout do plně CNC řízeného provozu s cykly soustružení vnějších tvarů a závitů, vnějších, vnitřních nebo čelních zápichů, s vrtacími a závitovacími cykly. Při programování kontury můžete vkládat mezi dvě přímky úkos nebo rádius bez nutnosti výpočtu tečných bodů.

ProtoTRAK SLX pro soustružení

Hlavní vlastnosti a výhody systému ProtoTRAK®

TRAKing

Je to jedna z nejcharakterističtějších vlastností ProtoTRAK, která zvyšuje důvěru operátora při obrábění na frézkách nebo soustruzích. Zvláště oblíbený je u těch, kteří dosud na žádném CNC stroji nepracovali. TRAKing umožňuje operátorovi projet kontinuálně celý program, nebo jen jeho část pomocí ručního kolečka, a to ve směru vpřed i vzad. Vyhnete se tak případným kolizím a chybám v programu.

Náhled

Pouhým zmáčknutím jednoho tlačítka během programování si můžete kdykoliv náhledem zkontrolovat tvar programované součásti. Tato funkce šetří čas a peníze a podobně jako TRAKing dává operátorovi jistotu během programování.

3D zobrazení

Jedná se o modelovou 3D simulaci obrobení naprogramované součásti jako další krok kontroly programu (po zobrazení dráhy nástroje). S vyobrazeným modelem lze pomocí myši otáčet nebo volit různé pohledy, včetně řezu.

Jedna operace

Potřebujete soustružit kužel? Na ProtoTRAK nemusíte psát program, pouze zadáte úhel a otáčením ručního kolečka z místa, kde se právě nachází nástroj, obrobíte vámi definovaný kužel.

Seznam kroků

Umožňuje vám zkontrolovat program na grafickém zobrazení součásti krok po kroku. Jednoduše, bez komplikovaného prohledávání programu vyberete operaci, kterou si přejete opravit.

Matematický průvodce

Tuto funkci oceníte při výpočtech průsečíků, tečných bodů, středů oblouků apod. Vypočítaný výsledek snadno přenesete do programu. Obsahuje i kalkulačku.

DXF (opce)

Výkresy formátu DXF nebo DWG si pomocí tohoto konvertoru můžete nahrát přímo do systému a snadno vykreslit konturu součásti pouhým kliknutím na vybranou křivku.

Konvertor může být nainstalován rovněž na Offline programování (software pro PC), odkud hotové programy přenesete na flash kartě nebo po síti.

Snadno pochopitelný

ProtoTRAK je díky všem svým funkcím a vlastnostem velmi intuitivní, což můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti. Dokonce i operátoři, kteří nikdy předtím neobsluhovali žádný CNC stroj, jsou schopni se během několika hodin tento systém naučit. Již během prvního dne školení většinou zjistí, že obrábět na stroji s ProtoTRAK je jednodušší než na konvenčním stroji.

ProtoTRAK na soustruzích a frézkách XYZ Machine Tools

Největší britský prodejce precizních obráběcích strojů, společnost XYZ Machine Tools, montuje řídicí systémy ProtoTRAK na své mechatronické soustruhy a frézky již od r. 1994.

Soustruhy řady SLX jsou dostupné v šesti různých velikostech

Konzolové 2osé frézky jsou dostupné ve třech velikostech

Ložové 3osé frézky jsou dostupné ve čtyřech velikostech

Od roku 2010 je XYZ Machine Tools zastoupena v České a Slovenské republice společností Rexim spol. s r. o. Samozřejmou součástí naši obchodní filosofie je plná technická podpora a servis prodaných strojů se zárukou dodávek náhradních dílů z centrálního skladu XYZ zpravidla do 24 hodin. Zákaznická podpora poskytovaná společností Rexim zahrnuje navíc školicí služby pro obsluhu dodaných strojů s řídicími systémy Siemens a ProtoTRAK v rozsahu dle požadavku zákazníka.

Vzhledem k potřebě kvalitního regionálního pokrytí České a Slovenské republiky má společnost Rexim dvě administrativní a servisní střediska (Praha a Vyškov). Pro zajištění dobré dostupnosti z celého obsluhovaného regionu bylo pro předváděcí středisko strojů zvoleno umístění v Brně.


REXIM spol s r. o.
U Pazderek 805/25, 181 00 Praha 8
Tel.: 224 312 168, 602 465 386
Fax: 223 540 246
rexim@rexim.cz
www.rexim.cz, www.cnc-xyz.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Skupina Progresus s developerem Garbe oznámili úplné obsazení nového průmyslového centra u Chomutova. V projektu za půl miliardy získal poslední volnou kapacitu stávající nájemce ISOLITE

Špičkový projekt industriálního centra Garbe Progresus Park Klášterec I mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří je krátce po svém dokončení již plně obsazen. Také zbývajících […]

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]