Nástrojárna

06. června 2017 00:02

Makino D200Z

Nové velmi kompaktní, snadno automatizovatelné pětiosé vertikální obráběcí centrum pro vynikající kvalitu povrchu a přesnost

Na konferenci Die & Mould Forum, kterou pořádá firma Makino každoročně v německém městečku Kirchheim unter Teck, bylo představeno nové pětiosé obráběcí centrum D200Z. Hlavními atributy nového stroje D200Z, který je součástí typové řady D úspěšných pětiosých center Makino, jsou vynikající kvalita povrchu, přesnost, malé rozměry a možnost jednoduché automatizace provozu.

D200Z s paletovým systémem Microbo Mi15 a zásobníkem ATC100

Oblasti použití: formy pro vstřikovací lisy (jednokomponentové a vícekomponentové), formy svíce dutinami, vysoce přesné díly, komponenty pro medicínu, optické komponenty, hodinářství.

Inzerce

Možnosti obrábění: pětiosé obrábění, vysoce přesné obrábění, frézování slinutými karbidy, leštění povrchu zrcadel, obrábění elektrod.

Vynikající kvalita povrchu a přesnost v pěti osách

Stroje Makino jsou dobře známé pro svou tuhost, stabilitu a přesnost. Obráběcí centrum D200Z se svým tuhým ložem, tříbodovou podporou a nízko umístěným těžištěm není výjimkou. Konfigurace osy B ve tvaru písmene Z minimalizuje vliv hmotnosti obrobku nezávisle na úhlu pozice. Velká pevnost stroje je navíc zajištěna optimalizovaným zdvihem a minimalizací zpětné silové vazby. V kombinaci s důmyslným řízením odvodu tepla zajišťuje pevná konstrukce stroje vysokou přesnost obrábění. Optimalizovaná funkce GI -Smoothing, která je standardní součástí nejnovějšího řídicího systému Professional 6 firmy Makino, optimalizuje dráhu nástroje, jsou -li tolerance CAM pro simultánní pětiosé obrábění příliš velké. To eliminuje nežádoucí stopy po nástroji na obráběných plochách a umožňuje docílit jinak nedosažitelné kvality povrchu.

Zvýšení produktivity

Zvýšení přesnosti a kvality povrchu neznamená snížení rychlosti a produktivity. Obráběcí centrum D200Z umožňuje dosáhnout velkého úběru materiálu, řezné rychlosti v osách X, Y a Z dosahují 60 000 mm/min a zrychlení v osách X a Y je 1,5 g a v ose Z 2,0 g. Ve stole obráběcího centra je navíc integrovaný vztažný bod upínacího mechanismu, což zkracuje dobu potřebnou k ustavení nástroje a tím také celkovou dobu nutnou k seřízení.

Inteligentní funkce

Nejnovější řídicí systém Professional 6 (PRO 6) od firmy Makino, jímž je centrum D200Z vybaveno, přináší inteligentní funkce, které zvyšují produktivitu stroje. Řídicí systém byl vyvinut s ohledem na potřeby zákazníků zlepšit proces obrábění ve smyslu zvýšení bezpečnosti, snadné obsluhy, spolehlivosti a produktivity.

Collision Safe Guard – systém, který v reálném čase zabraňuje kolizím

Veškeré zvýšení produktivity jde ruku v ruce s bezpečnostními opatřeními. Systém Collision Safe Guard, nejpokročilejší systém zabraňující kolizím, je při pětiosém obrábění zvláště důležitý a účinný. Statisticky vyjádřeno je totiž nejčastější příčinou poškození vřetene právě kolize. Příčinami kolizí jsou především lidské omyly při ovládání stroje, nastavení a editování programů, seřízení nástroje a upínání – všechny chyby, které se na stroji mohou projevit. Systém zabraňující kolizím sleduje a využívá reálné podmínky obrábění.

Tuhý a dynamický pětiosý stůl má podobnou konstrukci jako populární Makino D800Z

Velmi kompaktní konstrukce

Zdvihy stroje v osách X, Y a Z jsou 350 × 300 × 250 mm a obrobek může mít průměr do 300 mm, výšku do 200 mm a hmotnost do 75 kg. A to vše při půdorysu stroje jen 1 500 × 2 200 mm.

Určeno pro bezobslužný provoz

Obráběcí centrum D200Z umožňuje manipulaci s paletami i obrobky prostřednictvím žaluziových dveří ovládaných robotem. Toto řešení usnadňuje automatizaci provozu. Obráběcí centrum může využívat řídicí systém od firmy Makino s šestiosým robotem, ale se strojem mohou být snadno integrovány i jiné standardní řídicí systémy běžně dostupné na trhu.

Nejlepší v rozšiřitelnosti

Při vývoji obráběcího centra D200Z byla brána v úvahu zejména produktivita a rentabilita. Stroj nabízí nejlepší řešení s ohledem na rozšiřitelnost, aby vyhověl měnícím se požadavkům výroby. Může tedy růst spolu s podnikáním.

Kromě standardního zásobníku ATC20 je možné pro retrofit použít také maticový zásobník ATC40 pro 100 nebo 300 nástrojů. Oba zásobníky, standardní ATC20 i dvojnásobný ATC40, jsou přístupné zepředu a mohou být instalovány do stejného krytu, díky čemuž stroj zůstává kompaktní.

Nejnovější přírůstek do řady D, který byl v Evropě představen na konferenci Die & Mould Forum firmy Makino v lednu 2017, je atraktivní zvláště pro ty zákazníky, kteří požadují obrábění s vysokou kvalitou povrchu, přesností a produktivitou a ocení malé rozměry stroje.

www.makino.eu

Mohlo by se Vám líbit

Skupina Progresus s developerem Garbe oznámili úplné obsazení nového průmyslového centra u Chomutova. V projektu za půl miliardy získal poslední volnou kapacitu stávající nájemce ISOLITE

Špičkový projekt industriálního centra Garbe Progresus Park Klášterec I mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří je krátce po svém dokončení již plně obsazen. Také zbývajících […]

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]