Nástrojárna

06. června 2017 00:02

Makino D200Z

Nové velmi kompaktní, snadno automatizovatelné pětiosé vertikální obráběcí centrum pro vynikající kvalitu povrchu a přesnost

Na konferenci Die & Mould Forum, kterou pořádá firma Makino každoročně v německém městečku Kirchheim unter Teck, bylo představeno nové pětiosé obráběcí centrum D200Z. Hlavními atributy nového stroje D200Z, který je součástí typové řady D úspěšných pětiosých center Makino, jsou vynikající kvalita povrchu, přesnost, malé rozměry a možnost jednoduché automatizace provozu.

D200Z s paletovým systémem Microbo Mi15 a zásobníkem ATC100

Oblasti použití: formy pro vstřikovací lisy (jednokomponentové a vícekomponentové), formy svíce dutinami, vysoce přesné díly, komponenty pro medicínu, optické komponenty, hodinářství.

Inzerce

Možnosti obrábění: pětiosé obrábění, vysoce přesné obrábění, frézování slinutými karbidy, leštění povrchu zrcadel, obrábění elektrod.

Vynikající kvalita povrchu a přesnost v pěti osách

Stroje Makino jsou dobře známé pro svou tuhost, stabilitu a přesnost. Obráběcí centrum D200Z se svým tuhým ložem, tříbodovou podporou a nízko umístěným těžištěm není výjimkou. Konfigurace osy B ve tvaru písmene Z minimalizuje vliv hmotnosti obrobku nezávisle na úhlu pozice. Velká pevnost stroje je navíc zajištěna optimalizovaným zdvihem a minimalizací zpětné silové vazby. V kombinaci s důmyslným řízením odvodu tepla zajišťuje pevná konstrukce stroje vysokou přesnost obrábění. Optimalizovaná funkce GI -Smoothing, která je standardní součástí nejnovějšího řídicího systému Professional 6 firmy Makino, optimalizuje dráhu nástroje, jsou -li tolerance CAM pro simultánní pětiosé obrábění příliš velké. To eliminuje nežádoucí stopy po nástroji na obráběných plochách a umožňuje docílit jinak nedosažitelné kvality povrchu.

Zvýšení produktivity

Zvýšení přesnosti a kvality povrchu neznamená snížení rychlosti a produktivity. Obráběcí centrum D200Z umožňuje dosáhnout velkého úběru materiálu, řezné rychlosti v osách X, Y a Z dosahují 60 000 mm/min a zrychlení v osách X a Y je 1,5 g a v ose Z 2,0 g. Ve stole obráběcího centra je navíc integrovaný vztažný bod upínacího mechanismu, což zkracuje dobu potřebnou k ustavení nástroje a tím také celkovou dobu nutnou k seřízení.

Inteligentní funkce

Nejnovější řídicí systém Professional 6 (PRO 6) od firmy Makino, jímž je centrum D200Z vybaveno, přináší inteligentní funkce, které zvyšují produktivitu stroje. Řídicí systém byl vyvinut s ohledem na potřeby zákazníků zlepšit proces obrábění ve smyslu zvýšení bezpečnosti, snadné obsluhy, spolehlivosti a produktivity.

Collision Safe Guard – systém, který v reálném čase zabraňuje kolizím

Veškeré zvýšení produktivity jde ruku v ruce s bezpečnostními opatřeními. Systém Collision Safe Guard, nejpokročilejší systém zabraňující kolizím, je při pětiosém obrábění zvláště důležitý a účinný. Statisticky vyjádřeno je totiž nejčastější příčinou poškození vřetene právě kolize. Příčinami kolizí jsou především lidské omyly při ovládání stroje, nastavení a editování programů, seřízení nástroje a upínání – všechny chyby, které se na stroji mohou projevit. Systém zabraňující kolizím sleduje a využívá reálné podmínky obrábění.

Tuhý a dynamický pětiosý stůl má podobnou konstrukci jako populární Makino D800Z

Velmi kompaktní konstrukce

Zdvihy stroje v osách X, Y a Z jsou 350 × 300 × 250 mm a obrobek může mít průměr do 300 mm, výšku do 200 mm a hmotnost do 75 kg. A to vše při půdorysu stroje jen 1 500 × 2 200 mm.

Určeno pro bezobslužný provoz

Obráběcí centrum D200Z umožňuje manipulaci s paletami i obrobky prostřednictvím žaluziových dveří ovládaných robotem. Toto řešení usnadňuje automatizaci provozu. Obráběcí centrum může využívat řídicí systém od firmy Makino s šestiosým robotem, ale se strojem mohou být snadno integrovány i jiné standardní řídicí systémy běžně dostupné na trhu.

Nejlepší v rozšiřitelnosti

Při vývoji obráběcího centra D200Z byla brána v úvahu zejména produktivita a rentabilita. Stroj nabízí nejlepší řešení s ohledem na rozšiřitelnost, aby vyhověl měnícím se požadavkům výroby. Může tedy růst spolu s podnikáním.

Kromě standardního zásobníku ATC20 je možné pro retrofit použít také maticový zásobník ATC40 pro 100 nebo 300 nástrojů. Oba zásobníky, standardní ATC20 i dvojnásobný ATC40, jsou přístupné zepředu a mohou být instalovány do stejného krytu, díky čemuž stroj zůstává kompaktní.

Nejnovější přírůstek do řady D, který byl v Evropě představen na konferenci Die & Mould Forum firmy Makino v lednu 2017, je atraktivní zvláště pro ty zákazníky, kteří požadují obrábění s vysokou kvalitou povrchu, přesností a produktivitou a ocení malé rozměry stroje.

www.makino.eu

Mohlo by se Vám líbit

Zdánlivě nemožné technické dílo se stalo skutečností

Díky odborným znalostem a schopnostem společnosti Sandvik Coromant vznikla kombinace Michelangela, Rodina, Kollwitz, Kotara a Savage Vytváření uměleckých děl z kovu není žádná novinka. Mnohým z nás se […]

Závod Siemens v Trutnově rozjel novou linku na plošné spoje

V těchto dnech zahajuje trutnovský závod Siemens zcela novou výrobu desek plošných spojů (PCB). Desky plošných spojů tvoří základ moderních digitálních řídicích modulů PLC, které koncern […]

Asseco Solutions je špičkovým hráčem i ve světě cloudu

Informační technologie patří k oblastem s nejrychlejším růstem a největším tempem změn. V posledních letech však existuje technologie, která i v porovnání s ostatními v této branži, roste extrémně rychle. Je […]