Nástrojárna

06. června 2017 00:54

Klínové jednotky STRACK POWERMAX

Před několika lety přišla německá firma STRACK s novinkou v oblasti klínových jednotek pro tváření a stříhání plechů. Program nazvaný POWERMAX se úspěšně rozšiřuje v portfoliích OEM jako doporučený normalizovaný díl pro vysokosériové nástroje tváření plechových dílů pro autoprůmysl.

Obecně základní výhodou klínů Powermax jsou malé zástavbové rozměry a současně zachování vysokého výkonu. Při tváření houževnatějších materiálů nebo silnějších plechů disponují klíny STRACK také aktivním zpětným tahem, který je realizován prostřednictvím seřiditelného zpětného přidržovače. Při vratném pohybu jsou současně střižníky aktivně vytahovány silou lisu rovnající se přibližně síle 10 % síly tlačné. Zpětný pohyb tedy není závislý jen na síle zabudované plynové pružiny, jejíž pružná síla může být nižší a působí tudíž i nižším odporem při samotné fázi střihu nebo tváření.

Inzerce

Novinkou v této oblasti je uvedení dvou nových provedení: PMOK a PMOL. Kompaktní provedení PMOK je ještě o cca 20 % kratší, provedení PMOL je cenově výhodnější variantou, která je určena pro menší série.

SNS samomazné vodicí prvky nahrazují bronzové

Vysoký výkon při menších konstrukčních rozměrech je dosažen především tím, že STRACK používá na vodicích plochách samomazné desky s označením SNS místo bronzových desek s grafitem.

SNS – sintrovaná ocelová vodicí samomazná deska je opatřena 1,5 mm až 2,00 mm silnou vrstvou slinutého materiálu, který obsahuje ocelová zrna společně se samomaznými prvky. Tato směs je pak při působení vysokého tlaku a teploty nalisována na povrch ocelové desky.

Fyzikální vlastnosti tohoto SNS samomazného prvku jsou výrazně lepší než u bronzovo -grafitových. Také efektivní funkční plocha je při stejném rozměru o 30 % větší, protože není zmenšena kavitami pro grafit. A v neposlední řadě jsou i cenově příznivější než bronzové desky díky použití standardních ocelových materiálů.

Ing. Radim Horečka


VMM s. r. o.
1. Máje 103
703 00 Ostrava
vmm@vmm.cz
www.vmm.cz


Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]