Nástrojárna

05. září 2019 14:48

HAKR – český výrobce střešních nosičů a střešních boxů

 

Tentokrát jsme se v naší reportáži vypravili do Újezdu u Brna, kde se nachází výrobní část společnosti ASN Hakr Brno s. r. o. (Automobilové Střešní Nosiče HAnák a KRál). Historie firmy začala v roce 1992, kdy tehdejší zakladatelé zahájili výrobu střešních nosičů kol. Dnes je firma vedle střešních nosičů na kola a lyže, které se upevňují buď přímo na střechu auta, nebo na podélné nosiče (hagusy), známá také díky výrobě nosičů na tažná zařízení. Ale asi nejvíce čtenářů bude na silnicích vídat značku HAKR na střešních boxech, které firma také vyrábí. Ve svém oboru patří firma k největším výrobcům a prodejcům v ČR, a to jak z hlediska prodeje, tak i z hlediska šíře sortimentu. Střešní boxy, o jejichž výrobě bude v reportáži také řeč, začala firma vyrábět až po roce 2000 po přestěhování výroby do Újezdu u Brna.

Vedoucí konstrukce a nástrojárny Ing. Josef Šalša.

Přiznám se, že jsem si dlouhá léta myslel, že střešní boxy HAKR jsou zahraniční produkty, které se v ČR jen prodávají. Teprve při koupi tohoto boxu na své auto jsem zjistil, že jde o ryze český výrobek s kompletním vlastním vývojem a výrobou. Vedle vlastní produkce má firma i perfektně fungující nástrojárnu a vstřikovnu plastů, které v kooperaci vyrábí i pro jiné firmy. A protože byl během mé návštěvy mým milým a odborným průvodcem po firmě pan Ing. Josef Šalša – vedoucí konstrukce a nástrojárny, vedly naše první kroky právě tam.

Inzerce

Nástrojárna

Během návštěvy několika prosvětlených hal nástrojárny vznikl náš neformální rozhovor:

Pane Šalšo, co v nástrojárně vyrábíte?

„V nástrojárně děláme hlavně formy pro vstřikování plastu a tlakové lití zinku a hliníku,“ říká pan Šalša a pokračuje: „Vyrábíme zde formy pro vstřikování plastů, a to jednak pro vlastní interní produkci, to je tak okolo 20 % produkce nástrojárny. A zbylých 80 % je výroba pro stávající okruh zákazníků, kde fungujeme jako klasická nástrojárna, která vyrábí formy na zakázku.

Kolik těch forem zhruba ročně vyrobíte a co se v těch formách pak vyrábí? Živí vás i automobilový průmysl?

„Ročně vyrobíme zhruba třicet, třicet pět forem, a ty pak jdou do firem ze všech oborů: spotřební zboží, elektro a i automobilový průmysl. Tam jde skoro třetina produkce, takže nedá se říct, že by nás přímo živil automobilový průmysl, ale zákazníky tu máme.“

Dívám se, aniž bych jmenoval nějaké značky, že máte docela velkou nástrojárnu a hlavně velmi slušně vybavenou. Je tu několik CNC strojů, elektroerozivní stroje a samozřejmě řada klasických konvenčních nástrojařských obráběcích strojů…

„Ano, nástrojárna se postupně rozrostla a vybavila se, tak jak se postupně rozrůstala produkce firmy. My jsme primárně řešili vlastní potřebu, nechtěli jsme si nechávat vyrábět díly externě v kooperaci, takže od roku 2000 se tu začal postupně tvořit tým nástrojařů, a s tím souvisel i nákup strojů. Původní interní potřeba byla naplněna, do určité míry se naplnil počet výrobků pro sortiment, který vyrábíme, protože ten má svou hranici a nemůže růst donekonečna, takže jsme se s produkcí nástrojárny začali obracet spíše ven než dovnitř firmy. Vyrábíme i postupové, střižné a ohýbací nástroje a přípravky. Obrábíme grafit, máme tady třeba i laserové navařování. Součástí našeho výrobního programu je servis a úprava veškerého našeho sortimentu. To je takový průřez naší aktivity, jsme v podstatě klasická nástrojárna a máme vlastní konstrukci.“

Tady hned vedle se vstřikují plasty…

„Ano, v naší vstřikovně, která je součástí nástrojárny, si vyrábíme všechny plastové díly na naše nosiče. Prakticky všechno, co je na nosičích z plastu, ale také z kovu, si vyrábíme sami, jediné, co nakupujeme, jsou kovové profily a spojovací materiál, ale celá „plechařina“ a „plastařina“ je naše výroba. Jinak ve vstřikovně také vyrábíme pro jiné firmy, nabízíme možnost lisování.“

Kolik má nástrojárna celkem zaměstnanců?

„I s kolegyněmi u vstřikolisů nás je v nástrojárně patnáct. Celá firma má asi čtyřicet zaměstnanců. Firma má vlastní vývoj, konstrukci, pak je tu kousek vedle výroba střešních boxů, finální montáž, kontrola, expedice a k firmě patří samozřejmě obchodní oddělení.“

Vyrábíte si i ty velké formy na výrobu střešních nosičů?

„Střešní nosiče nejsou vstřikovány, jsou vakuově tepelně tvarovány na formách, ale to jsou hliníkové odlitky, a ty si sami nevyrábíme. Do výroby střešních boxů se můžeme podívat,“ říká pan Šalša, ale to už pomalu vstupujeme do haly, kde tato výroba probíhá.

Výroba střešních boxů

Spodní díl střešního boxu

Vakuové tváření zatepla

První, co nově příchozího zaujme v hale na výrobu střešních boxů, je sálavé teplo, které jde ze strojů. Střešní box má dva díly, spodní, který je upevněn k nosiči na autě a dal by se označit přívlastky jako nosný, tuhý. Jeho spodní část je profilově tvarována právě kvůli pevnosti a tuhosti. A horní díl, který je víceméně celý hladký, má aerodynamický tvar a zjednodušeně řečeno, je to pouze určitý „poklop“. Já jsem měl možnost navštívit provoz zrovna v momentě, kdy se vyráběl spodní díl.

Tepelně vytvarované díly připravené k ořezu

Ořezové kopyto

„Základem pro výrobu boxů je polotovar, deska z ABS, která má většinou sílu 5 mm,“ říká pan Šalša a pokračuje: „Výroba je jednoduchá, deska se založí do stroje, kde je forma, infraplotna ji zahřeje na požadovanou teplotu, aby deska změkla, a poté se postupně z formy vysaje vzduch a tlakem se vytvaruje podle formy. Samotné tvarové vyfukování jednoho dílu boxu za tepla je nejdelší pracovní operací a trvá 360 vteřin. Díl se pak musí nasadit na tzv. ořezové kopyto, což je dřevěná konstrukce přesně ve tvaru boxu, a zde se přebytečný plast zkrátí, zarovná a ořeže. A pak může jít díl na finální montáž.“

Cestou do dílny, kde probíhá finální montáž, procházíme halou s obrovským skladem forem a kopyt na jednotlivé boxy. Pan Šalša jednu z forem ochotně sundává na zem a ukazuje mi její detailní provedení. Jen v současnosti je v sortimentu firmy více jak dvacet typů boxů, takže regál, sahající skoro ke stropu, je plný.

V dílně, kde probíhá finální montáž, se spodní a horní díl boxu spojí dohromady otevíracím kloubovým mechanismem, přidá se zamykací mechanismus a zámky, provede se kontrola funkčnosti a dovnitř boxu se přidají upínací elementy k nosiči, návod, bezpečnostní instrukce a na box se nalepí samolepka s logem produktu a typovým označením. Po zabalení do stretch folie je box připravený k expedici.

Produkce, sortiment, prodej…

Současný sortiment střešních nosičů kol a lyží, střešních boxů a nosičů lyží a kol na tažná zařízení nemá cenu podrobně rozepisovat. Případní zájemci najdou vše s fotografiemi na stránce výrobce www.hakrbrno.cz, kde je k dispozici i e‑shop. Zajímá mě však, jaká je produkce firmy a kam všude je zboží exportováno. To se ale už nacházíme v showroomu společnosti, v jednací místnosti určené zejména pro obchodní partnery. A můj rozhovor pokračuje s panem Jakubem Halířem z oddělení Konstrukce:

Kolik vyrobíte ročně střešních boxů?

„Střešních boxů vyrobíme ročně asi 12 000, hodně se jich prodá v Česku, ale exportujeme je prakticky do všech zemí Evropy, hodně do Švédska, na Slovensko, ale i do takových zemí, jako je Argentina.“

Jak široký je sortiment střešních nosičů?

„Co se týče sortimentu střešních nosičů, tak je potřeba říct, že nosič sám o sobě je víceméně univerzál, kde jsou dané nějaké základní typy. Problém ale nastává v momentě jeho posazení na střechu auta nebo v momentě jeho uchopení na podélný střešní nosič (hagus). Protože je každé auto jiné, tak i prvek nosiče, který se uchopuje na auto nebo hagus, musí být jiný. Tento prvek nosiče se nazývá „kit“ a je to proměnná část nosiče, lišící se dle jednotlivých modelů. Samozřejmě jsou uchopovací elementy – kity, které padnou na více typů aut nebo hagusů. Ale i tak máme v základu asi 250 typů kitů.“

Pan Jakub Halíř z oddělení Konstrukce

A jak víte, jaký koncový prvek – kit máte vyrobit? Spolupracujete s automobilkami?

„Spíše spolupracujeme s autosalony anebo s jednotlivými zákazníky. Nejprve je potřeba vše přesně změřit na konkrétním typu auta. Následně se udělá projekt, konstrukce, výroba daného dílu. Veškerá produkce je pak testována u TÜV z hlediska bezpečnosti silničního provozu. Tam se naše výrobky testují na více parametrů, zejména na odolnost při nárazu. Poté je potřeba získat u Ministerstva dopravy ČR schválení zařízení pro provoz na pozemních komunikacích. Bez schválení a atestu nesmí zboží do prodeje.“

Jaká je roční produkce střešních nosičů a kam všude jsou exportovány?

„V roce 2018 jsme vyrobili 50 000 kusů základních nosičů (zahrádek), 3 000 kusů nosičů kol na střechu, 4 000 kusů nosičů kol na tažné zařízení a 3 000 kusů nosičů lyží.“

Co se týče obchodu, máte řadu zastoupení v zahraničí, v tuzemsku velkoobchodní partnery, svoje vlastní kamenné prodejny, vlastní e‑shop. Co z toho je největší prodejní kanál?

„Zastoupení máme v podstatě ve všech evropských zemích, vyjma některých bývalých sovětských republik. V tuzemsku využíváme systém pěti velkoobchdních partnerů a v současnosti máme své tři kamenné prodejny a k tomu vlastní e‑shop a e‑shopy smluvních partnerů. V rámci České republiky jsou největším kanálem vlastní kamenné prodejny.“

Závěrem

Hned po návštěvě firmy jsem odjel na dovolenou a cestou si všiml, že střešní box na autě je dnes mnohem častějším doplňkem nejen zimní, ale i letní sezony dovolených, než tomu bývalo třeba před deseti, patnácti lety. A můžeme ho čím dál častěji vidět i na rozměrných autech a velkých SUV. Také lyžařů, cyklistů, ale i koloběžkářů, zdá se, spíše přibývá, což možná souvisí i s aktuálním nástupem elektrokol. Takže snad nebudou mít do budoucna v HAKRU o zakázky nouzi! Na závěr bych proto rád všem ve firmě popřál, ať dál úspěšně vyrábí své produkty v takové pohodě a přátelské atmosféře, kterou jsem během své návštěvy poznal já.


Jiří Klusáček, redakce


Jiří Klusáček

 

Mohlo by se Vám líbit

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod […]

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]

Jak na kovové třísky a špony na podlaze?

Součástí obrábění, tváření a svařování je tvorba kovových třísek, pilin, špon, otřepků, výpalků a dalšího drobného kovového odpadu. Na dílně tak vzniká problém, jak efektivně […]