Nástrojárna

06. června 2016 00:45

Frézky RELICUT v nástrojárně

Každá nástrojárna je dnes vybavena minimálně jedním víceosým obráběcím centrem, případně spolupracuje s firmou, která pro ně složitější zakázky obrábí. Cena takového centra se zpravidla bohužel šplhá do milionových výšin, a proto i čas práce těchto zařízení je velmi drahý. Přesto podstatná část výroby často spočívá v obrábění jednodušších tvarů, pro které nejsou veškeré funkce těchto vysoce výkonných strojů potřeba.

Jistě to znáte sami – výroba elektrod pro EDM technologie, jednoduché raznice či přípravky pro upínání materiálu tvoří nedílnou část produkce většiny nástroáren. Jejich zpracování na strojích uvedené třídy je bohužel neekonomické a navíc tato zařízení bývají často vytížena prací na náročnějších zakázkách.

Co s tím?

Malá stolní frézka za několik desítek tisíc korun tuto situaci zpravidla neřeší, neboť její konstrukce ani přesnost není dostačující pro práci s kovy. Právě v této mezeře v trhu se objevují frézky Relicut.

Parametry

V nabídce této značky, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje společnost 4ISP s. r. o., naleznete aktuálně 3 typy zařízení frézek Relicut. Ve všech případech se jedná o stroj s masivní ocelovou konstrukcí s pohyblivým stolem, jejíž tuhost je plně dostačující pro práci s nástrojařskou ocelí. Frézky jsou vybaveny uzavřeným okruhem emulzního chlazení a upínacím T-drážkovým stolem. Řízení obstarává samostatný DSP systém ve dvou variantách, ovládaný ergonomicky dobře provedeným ručním ovladačem. Jako zdrojová data lze využít standartní G-Code a jak se při testech ukázalo, stroje nejsou v tomto ohledu příliš vybíravé a zpravidla není třeba na výstup z jakéhokoliv programu řešit speciální postprocesor.

Modifikace

Frézky jsou dodávány aktuálně ve třech standartních provedeních. Základní varianta RCT-F4030-1500 pro nejméně náročné aplikace je vybavena krokovými motory, jednodušším řízením DSP-A10 a vřetenem s výkonem 1 500 W. Pracovní plocha je 400 × 300 × 90 mm. Střední varianta je dodávána pod označením RCT-FS4030-2200-4 A. Využívá kvalitnějšího řídicího systému DSP-A51 a je vybavena servopohonem Panasonic pro osy X/Y/Z. Rotační adaptér, dodávaný jako součást základního vybavení, je řízen krokovým motorem. Standardně osazené vřeteno nabízí výkon 2 200 W. Pro větší rozměry pracovní plochy je třeba sáhnout po aktuálně nejvyšším modelu RCT-FS6030-2200 s vřetenem 2,2 kW, které, jak název napovídá, rozšiřuje pracovní plochu na 600 × 300 mm. Ostatní parametry jsou shodné s předchozím modelem.

Vřetena

Standardně používaná vřetena jsou vodou chlazená s jednoduchým kleštinovým upínáním, nabízí však mimořádný rozsah otáček – 3–24 000. Kromě těchto typů nabízí dodavatel variantní osazení vřetenem s výkonem 1 200 W a maximální rychlostí až 75 000 RPM, která dovoluje práci i s miniaturními frézami při zachování doporučených řezných podmínek.

Na veletrhu MSV na podzim v Brně bude dle informací českého distributora předvedena varianta stroj s automatickou výměnou nástrojů. Dle předběžných informací by mělo jít o zařízení s vřetenem 4,5 kW, lineárním ATC a plochou 600 × 400 mm. O řízení se bude starat systém Siemens 808D.

Za zmínku jistě stojí, že na uvedené stroje nasadil český distributor agresivní cenovou politiku, a nyní (květen 2016) je možné původní 3 typy získat za cenu 202–323 tisíc korun bez DPH.

Petr Tůma, jednatel 4ISP s. r. o.
www.4isp.cz

Mohlo by se Vám líbit

Výroba rozváděčů je nyní intuitivnější!

Špatná komunikace, nedostatek času a kvalifikovaných pracovníků: to je, bohužel, neradostná realita každodenní práce při výrobě rozváděčů. Společnost EPLAN, poskytovatel softwarových řešení, může pomoci tuto […]

MSV Metal Studénka uvádí do provozu tři velké letošní investice

Nový CNC horizontální vyvrtávací stroj, průběžný tryskací stroj a CNC elektroerozivní hloubicí stroj. To jsou tři největší investice letošního roku, které v těchto dnech uvádí […]

ECO – První řada kluzných pouzder z regranulovaných triboplastů

Udržitelné materiály iglidur ECO H, ECO P, ECO A180 a ECO G se skládají z regranulátů a šetří tak prvotní suroviny. Společenské změny, odpovědnost vůči […]