Transportní paleta

Transportní paleta nebo také jen paleta je plochá konstrukce používaná pro transport stohovatelného zboží. Důvodem pro používání palet je dokonalejší využití ložné plochy nákladních automobilů, železničních nákladních vozů i plochy skladů. Samozřejmostí je výrazné urychlení překládky zboží během dopravy od výrobce ke spotřebiteli. Řadu typů palet je možné stohovat na sebe a všechny palety je možné ukládat do výškových regálů. Důležité při ukládání materiálu na palety je dostatečné zajištění materiálu proti spadnutí. Běžně se provádí ovinutím průtažnou (stretch) fólií nebo zavařením do teplem smrštitelné fólie. Zboží, které to umožňuje, se zajišťuje zapáskováním ocelovou nebo plastovou páskou.m

Palety mají čelní a boční otvory, které umožňují nabrat paletu nízkozdvižným (paletovacím) vozíkem, nebo vidlicovým nakladačem (vysokozdvižným vozíkem). Většina palet je sbitá z dřevěných latí a hranolků, používají se také palety z plastu nebo plechu.

Je třeba rozlišovat mezi jednocestnými (jednorázovými) a vratnými paletami. Jednorázové palety jsou levné a nemají velkou životnost. Zpravidla zůstávají u příjemce zboží, který je zlikviduje. Vratné palety jsou na rozdíl od jednorázových konstruované jako stabilní, trvanlivé výrobky. V Česku je velmi rozšířená takzvaná europaleta. Tyto palety se po složení zboží vracejí přepravci, nebo se vyměňuje naložená paleta za prázdnou.

Mimo ploché palety existují i další typy. Ohradové palety z ocelového plechu mají půdorys klasické europalety, ale pevné sloupky v rozích a stěny ze silného ocelového plechu. I naplněné je možné je stohovat v několika vrstvách. Používají se především pro mezioperační přepravu kovových polotovarů uvnitř průmyslových areálů, případně mezi kooperujícími firmami. Obdobné, se stěnami z kovového pletiva jsou klecové palety pro přepravu textilu nebo plastových výlisků.

Paletou se také někdy nazývá upínací přípravek, ve kterém postupuje členitý výrobek výrobní linkou. Například mezi několika obráběcími stroji nebo montážními pracovišti.

Ohradové palety jsou oproti běžným paletám vybaveny bočnicemi z plného nebo odlehčeného materiálu. Bočnice bývají skládací nebo odnímatelné pro možnost stohování prázdných palet.

Druhy palet

  • Prostá paleta
  • Ohradová paleta
    • Ohradová paleta
    • Skříňová paleta
    • Sloupková paleta
  • Nadstavba na palety
  • Speciální paleta

Související články

Zdroj:

Wikipedie - Heslo: "Transportní paleta". https://cs.wikipedia.org/wiki/Transportn%C3%AD_paleta. Stránka byla naposledy editována 5. 10. 2017 v 11:27. Kopie na oneindustry dne: 27. 5. 2019. Námi provedené změny jsou v textu označeny tmavě modře (v tomto textu konkrétně nic není).