Postupové nástroje

Postupové nástroje slouží k výrobě drobnějších a složitých součástek, které vyžadují několik operací. Pásový materiál prochází nástrojem v několika krocích a nástroj na něm vykonává všechny operace najednou. Například na první pozici vystřihne otvory, na dalších provede různé tahy a na poslední se hotová součástka vystřihne z pásu.

Technologie

Nástrojařské výrobky jsou obvykle velmi nákladné, složité a s velkými nároky na přesnost. Pro větší trvanlivost se vyrábějí z oceli a následně kalí. Vyráběly se nejprve ručně, řezáním, vrtáním, pilováním atd., později s použitím univerzálních obráběcích strojů. Pro nástrojařskou výrobu je to zejména frézka, hoblovka a obrážečka, rovinná i nástrojová bruska, souřadnicová vrtačkapásová pila na kov, pilovačka a hrotový soustruh.

Tradiční postupy třískového obrábění však dnes vytlačuje elektrojiskrové obrábění. Formy se vyrábějí hloubením do kalených desek, ohybové nástroje elektrojiskrovým vyřezáváním atd. Protože jde o počítačem řízené (CNC) stroje, pracuje dnes nástrojař často s počítačem.

Související články

Zdroj:

Wikipedie - Heslo: "Nástrojař". https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1stroja%C5%99. Stránka byla naposledy editována 5. 10. 2017 v 14:42. Kopie na oneindustry dne: 12. 6. 2019. Námi provedené změny jsou v textu označeny tmavě modře (v tomto textu konkrétně nic není).