Elektro

28. července 2022 22:56

Za železniční informatikou na veletrh RailTech Europe 2022

Bylo skvělé navštívit rušnou výstavu Railtech Europe 2022. Stejně jako mnoho jiných odvětví utrpěl železniční průmysl během pandemie ztráty, kdy počet cestujících poklesl z 8,2 miliardy v roce 2019 na 4,8 miliardy v roce 2020. Čísla se začínají postupně vracet do starých kolejí a na veletrhu byl patrný velký zájem o to, jak by mobilní výpočetní technika mohla i nadále pomáhat zlepšovat naše železniční sítě.

Jedním ze zajímavých problémů železniční sítě v Evropě je rozmanitost technické infrastruktury. Elektrifikované železniční sítě pracují s širokým spektrem napájecích napětí a signalizační systémy se liší stát od státu. Tato historickým vývojem daná zvláštnost a rozdílné úrovně regionálních investic znamenají, že vnitrostátní sítě se nachází v různých fázích zavádění informačních technologií.

Nové a nové výzvy

Jako člověk, který se věnuje pomoci železničním společnostem co nejlépe využívat nejnovější mobilní výpočetní techniku, pozoruji rozmanitost a neustále nové výzvy, které je potřeba překonávat. Vezměme si například systémy prodeje jízdenek a plateb za jízdné. Některé země ve východní Evropě teprve přecházejí z papírových jízdenek na bezkontaktní systémy čipových karet s vloženými finančními prostředky, jiné již od této technologie ustupují a zavádí platby pomocí debetních nebo kreditních karet a mobilních telefonů na bázi NFC. Požadavek na lehká, ale odolná zařízení pro vydávání jízdních dokladů, přijímání plateb a kontrolu jízdného představuje rostoucí příležitost. Například v Belgii používají průvodčí odolné tablety Panasonic k rozšíření možností placení pro cestující a k poskytování aktuálních cestovních informací.

Údržba vlaků je další oblast, kde se na železnici hojně využívá mobilní výpočetní technika. Divize kolejových vozidel společnosti Siemens Mobility Ltd. ve Velké Británii vybavila 550 svých techniků údržby vlaků v 11 depech odolnými mobilními počítači Panasonic TOUGHBOOK s odnímatelným displejem. Zařízení, která pomohla společnosti Siemens učinit významný krok směrem k bezpapírovému pracovnímu prostředí, používají technici k diagnostice vlaků, údržbě, komunikaci se ostatními pracovníky a dodržování předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Dodatečné údaje a včasné informace získávané pomocí těchto zařízení urychlují údržbu a v konečném důsledku zlepšují dostupnost vlaků.

Bezpečnostní kontroly

Na výstavě jsem si všiml, že naše zařízení se používají i na inovativních drezínách, které jezdí po tratích a kontrolují výskyt vlasových trhlin v kolejnicích. Zařízení Panasonic slouží při inspekci technikům ke sběru a interpretaci dat.

Když jsem se rozhlížel po stáncích různých vystavovatelů, bylo skvělé vidět, kolik železničních řešení využívá zařízení Panasonic TOUGHBOOK jako nedílnou součást nabídky – a o některých jsem ani nevěděl.

Dalším výrazným trendem v oboru je širší zavádění odolných mobilních zařízení se systémem Android. Přednosti produktů řady Android Enterprise a možnost rychlého a efektivního vývoje aplikací pro Android poskytla železničním společnostem skutečnou možnost volby z nabídky odolných zařízení se systémy Android nebo Windows.

Pro mnoho železničních nadšenců po celé Evropě je oblíbenou kratochvílí pozorování vlaků, ale já jsem si užil pozorování železniční informační techniky na letošním veletrhu RailTech Europe. Těším se, až se v roce 2023 vrátím a budu si moci prohlédnout další inovace.

Autor: Thomas Murman, Key Account Manager Panasonic TOUGHBOOK


O společnosti Panasonic Group

Skupina Panasonic, která je celosvětovým lídrem ve vývoji inovativních technologií a řešení pro široké využití v oblasti spotřební elektroniky, bydlení, automobilového a jiného průmyslu, komunikací a energetiky, přešla od 1. dubna 2022 na systém zastřešující společnosti, kde Panasonic Holdings Corporation slouží jako holdingová společnost, pod níž spadá osm dalších obchodních společností. Skupina založená v roce 1918 si klade za cíl zvyšování blaha jednotlivců i společnosti a svoji obchodní činnost řídí podle základních principů, na jejichž základě vytváří nové hodnoty a nabízí udržitelná řešení pro moderní svět. Za účetní rok končící 31. března 2021 skupina vykázala konsolidované čisté výnosy ve výši 54,02 miliardy eur (6 698,8 miliardy jenů). Skupina Panasonic jako celek je oddána myšlence zvyšování blahobytu a poskytuje špičkové výrobky a služby, které vám pomohou žít kvalitnější život. Další informace o skupině Panasonic naleznete na adrese: https://holdings.panasonic/global/

O společnosti Panasonic Connect Europe

Společnost Panasonic Connect Europe zahájila činnost 1. října 2021 a vytvořila novou agilní organizaci zaměřenou firemní zákazníky. Společnost s více než 400 zaměstnanci stojí v čele aktivit v rámci nové rozsáhlé iniciativy nazvané „procesní inovace Gemba“, která je zaměřená na B2B řešení a zahrnuje široký okruh podnikových produktů. 

Společnost Panasonic Connect Europe sídlí ve Wiesbadenu a sestává z těchto obchodních jednotek: 

  • Divize Mobile Solutions Business pomáhá mobilním pracovníkům zvyšovat produktivitu s pomocí řady odolných notebooků Toughbook, firemních tabletů a kapesních počítačů.
  • Divize Media Entertainment Business zahrnuje vizuální systémy (Visual System Solutions), která nabízí řadu spolehlivých projektorů s vysokým jasem a kvalitních displejů, a vysílací a profesionální audiovizuální techniku (Broadcast & ProAV), která nabízí inteligentní řešení pro živou produkci z komplexního portfolia zahrnujícího PTZ a systémové kamery, videokamery, IT/IP platformu Kairos, přepínače a robotická řešení, která jsou široce využívána pro živé snímání událostí a sportu a televizní a xR studia.
  • Business and Industry Solutionsposkytující technická řešení na míru zaměřená na maloobchod, logistiku a průmyslovou výrobu. Ta jsou navržena tak, aby zvyšovala provozní efektivitu a zlepšovala zákaznickou zkušenost a pomáhala tak podnikům každodenně dosahovat nejlepších možných výsledků.
  • Panasonic Factory Solutions Europe prodává široké spektrum inteligentních továrních řešení včetně řešení pro výrobu elektroniky, robotických a svařovacích systémů a tvorby softwarových řešení.

Další informace naleznete na adrese: https://business.panasonic.co.uk/professional-camera/products-and-accessories/broadcast-and-proav

 

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]